Kontroverzný bývalý kandidát na post prezidenta Štefan Harabin je známy aj tým, že odmieta dodržiavať platné protipandemické opatrenia, napríklad aj povinné nosenie rúšok či respirátorov. Bežne sa objavuje na protestoch proti opatreniam či vláde, vysmieva sa z pandémie koronavírusu a znevažuje opatrenia.

„Na Slovensku neplatí zákon ani ústava, platia Mikasove vyhlášky,“ vyhlásil na jednom zo zhromaždení ešte v decembri minulého roka. Na proteste 17. novembra 2020 zas povzbudzoval ľudí k tomu, aby nerešpektovali nariadenia hygienikov. „Rúška dole!“ kričal v dave ľudí. Proti Harabinovi sa preto začalo aj trestné stíhanie z prečinu porušovania povinností a podnecovania.

Prípad mal aj niekoľko zaujímavých momentov, napríklad, keď polícia Harabinovi dlho nevedela obvinenie doručiť, pretože si nepreberal zásielky na pošte. Napokon po ňom vyhlásili aj pátranie. „Kauza“ vyústila do vtipného rozuzlenia, keď vysvitlo, že hľadaného exsudcu TV Markíza bez problémov našla v jeho byte. Harabin sa bránil tým, že si vraj zásielky prebrať chcel, ale na poštu ho bez rúška nepustili.

Prostredníctvom sociálnych sietí a alternatívnych médií Harabin dlhodobo kritizuje a spochybňuje význam protipandemických opatrení ako aj účinnosť samotnej vakcinácie. Naposledy spôsobil menší rozruch na Najvyššom súde v Bratislave, kde sa chcel zúčastniť na odvolacom konaní šéfredaktora časopisu Zem a vek Tibora Eliota Rostasa. Harabin, Rostas ako aj jeho obhajca prišli do budovy súdu bez rúšok a odmietli si ich nasadiť.

Členovia väzenskej a justičnej stráže Harabina odmietli vpustiť bez rúška.Páchate trestnú činnosť! Ja nemám povinnosť nosiť rúško,“ kričal Harabin na členov stráže. „Pustite ma do budovy! A keď nepoznáte právny štát, tak zvlečte uniformu,“ pokračoval ďalej. Ľuďom naokolo zas vysvetľoval, že všetko je len „covid divadlo". Keď napokon Rostasa stráž pustila ďalej do budovy aj bez rúška, Harabin sa rozzúril, že ide o dvojaký meter. Na miesto bola privolaná aj policajná hliadka. Video o incidente v budove súdu sa odvtedy stalo virálnym na sociálnej sieti. Legendárnym sa stal aj Harabinov výrok „Zvlečte uniformu!“.

Aktuálne sa zdá, že kontroverzný Harabin bez rúška vystrája len pred kamerami. Viacero čitateľov Plus JEDEN DEŇ do redakcie zaslalo fotografie, na ktorých vidno expredsedu Najvyššieho súdu ako vzorne dodržiava protipandemické opatrenia a má nasadený respirátor. Veď presdvedčte sa sami!

Fotku vzorného Harabina nájdete v našej galérii!

V tejto súvislosti sme kontaktovali aj samotného Štefana Harabina, no zatiaľ sa nám s ním nepodarilo spojiť. 

Anketa
Prekvapila Vás fotografia Štefana Harabina?

Prečítajte si tiež: