Slávnostný program začal svojím vystúpením riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev. Po ňom nasledovala prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá povedala, že počas SNP išlo o všetko, čo je nám drahé a vzácne - o právo na život, právo na slobodu, právo na národnú a štátnu existenciu. Nasledoval Andrej Danko, ktorý varoval pred extrémizmom a tiež pred klamstvami a propagandou. Na jednej strane je tu podľa neho extrémizmus fašistický, na druhej klasicky liberálny. Danko prosí ľudí, aby im nepodľahli. Vo svojom prejave tiež vyzdvihol odvahu a obetavosť tých, ktorí bojovali v SNP. Vyjadril úctu Gustávovi Husákovi. „Na jeho životnom príbehu sa učme, pozorujme, aké vrtkavé sú medziľudské vzťahy,“uviedol Danko. Predseda parlamentu pripomína, že svet nie je čiernobiely a že je plný kompromisov.
Prejav Petra Pellegriniho bol ideovo omnoho bližší slovám, ktoré vyslovila prezidentka Čaputová. „Mnohí z nás si dnes nevedia predstaviť, že sa zoči-voči smrti rozhodne niekto povýšiť boj za slobodu a princípy nad svoj vlastný život,“ podotkol. Všetkým, ktorí sa do Povstania akokoľvek zapojili, patrí úcta celej spoločnosti, pripomenul premiér.

Andrej Danko si taktiež užil slávnostné výročie osláv SNP.
Andrej Danko si taktiež užil slávnostné výročie osláv SNP.
Zdroj: Facebook SNS, Andrej Danko

V prípade, že neviete, s čím príhovorom sa máte najviac stotožniť, pokúsil sa politológ Radoslav Štefančík vniesť do nich viac svetla. „Z porovnania prejavov najvyšších ústavných činiteľov vyplýva, že Andrej Danko a Zuzana Čaputová žijú v úplne odlišných mentálnych svetoch. Zatiaľ čo hlava štátu vyzdvihla pluralitu, slobodu, demokraciu, predseda parlamentu zaútočil na ideológiu, ktorá pluralitu predpokladá. Absolútne neakceptovateľné je pri sviatku boja proti bezpráviu vyzdvihovať zásluhy Gustáva Husáka. Husák bol dlhé roky najvyšším predstaviteľom zločineckého totalitného režimu, ktorý potieral nielen pluralitu, ale aj politické slobody a o čo je najpodstatnejšie, aj základné ľudské práva. Oslavovať Husáka, bez ohľadu na jeho aktivity počas SNP, znamená pošpiniť pamiatku všetkých obetí komunistického režimu. Oslavovať zločinca práve pri príležitosti SNP, počas ktorého sa slovenský národ vzoprel voči tým, ktorí slobodu a ľudské práva potierali podobne ako komunisti po roku 1948, je od druhého najvyššieho ústavného činiteľa absolútne neakceptovateľné a je to zároveň urážkou všetkých, ktorí za slobodu v SNP bojovali a položili vlastný život. Celý tento zlý dojem z Dankovho prejavu našťastie zachraňovali Zuzana Čaputová a Peter Pellegrini, ktorého prejav sa dá, rovnako ako prezidentkin, hodnotiť ako vyvážený a dôstojný príležitosti, pri ktorej bol prednesený,“zhodnotil.

FOTOGRAFIE Z OSLÁV SNP NÁJDETE V NAŠEJ GALÉRII.

Mohlo by vás zaujímať: