Firma KOLÍKOVEJ brata získava zákazky od štátu: STÁTISÍCE od RTVS a TRVDÉ SLOVÁ ministerky!
23. 4. 2021, 6:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 0:47)
Nevlastná sestra ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (46) Zdena Ivanková má na krku problém, čo sa týka navýšenia úveru, ktorý si zobrali majitelia bytov v Moste pri Bratislave. Naopak, spoločnosti ministerkinho brata Michala Kolíka ELEKTRONIKA sa darí veľmi dobre. Za vlády Igora Matoviča (47) získala spoločnosť zákazky od RTVS a divadla Nová scéna dokopy takmer za 1,5 milióna eur!
Zdroj: Miroslav Mikláš
Zdroj: Jaroslav Novák
Zdroj: Jakub Kotian
Galéria k článku
V ELEKTRONIKE je členom predstavenstva Lukáš Opett, ktorý je pre zmenu Kolíkovej spoločník vo firme „Kolíková & Partners". Na tom by nebolo nič zvláštne, keby ELEKTRONIKA nezískala od vzniku Matovičovej vlády do konca roku 2020 zákazky približne za 1,490 milióna eur. Zaujímavé je to o to viac, že spoločnosť mala podľa finstat.sk za rok 2018 tržby v hodnote 898-tisíc eur a za rok 2019 1,062 milióna eur. Finstat.sk ešte nemá za spoločnosť údaje za rok 2020, no je zrejmé, že tržby má oproti predchádzajúcim rokom výrazne vyššie.

Všetky štátne zákazky okrem jednej výnimky získala ELEKTRONIKA od RTVS. „Táto zmluva je uzavretá na základe výsledku verejnej súťaže,“ píše sa v najväčšej zmluve medzi spoločnosťou Kolíkovej brata a RTVS. Vďaka tomuto kontraktu zo 16. septembra 2020 si ELEKTRONIKA prišla až na 729-tisíc eur.
„Na moju osobu nie je napojená žiadna firma, ktorá čerpá štátne zákazky a ani zo žiadnych štátnych zákaziek nemám žiaden profit,“ povedala ministerka prostredníctvom svojho hovorcu Petra Bublu. Konflikt záujmov pri verejne činnej osobe je podľa Kolíkovej dôležité sledovať. Súčasne vraj však treba mať na mysli, že by sa verejnosti nemalo podsúvať presvedčenie, že blízke osoby verejne činných osôb by nemohli byť úspešné: „Alebo že by nemali pôsobiť v obchodných vzťahoch so štátom, aj keď sú prísne dodržané všetky podmienky verejnej súťaže a prísne dodržaný zákon.“ Pravdou je, že pred rokom 2018 mala firma ELEKTRONIKA lepšie obdobie a tiež obchodovala s RTVS. Spoločnosť v minulosti patrila Kolíkovej otcovi a podľa slov ministerky zabezpečovala televízne štúdiá aj v zahraničí.
Zdroj: Jaroslav Novák
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková podala demisiu, ktorú prezidentka Zuzana Čaputová prijala. Kolíková sa ale onedlho stala ministerkou spravodlivosti opäť.
Slovenskom však stále rezonuje aj aféra, ktorú odhalila strana Smer. Šéf ľavičiarov Robert Fico (56) na nej okrem iného povedal: „Je evidované trestné oznámenie na Ivankovú, ktorá v roku 2014 navýšila úver, ktorý si zobrali majitelia bytov v hodnote 220-tisíc eur na 280-tisíc eur. Spravila tak bez informovania a súhlasu vlastníkov bytov.“ V tomto prípade ide o dvojposchodové domy v Moste pri Bratislave.
Na druhej strane sa dozviete, ako na rodinnú firmu Kolíkovcov neradi spomínajú obyvatelia Mostu pri Bratislave.
Kauzu okolo firmy MK REAL prvýkrát spomenul na tlačovej konferencii líder Smeru-SD Robert Fico (56). Jedna z konateliek firmy, Zdena Ivanková, bola podľa poslanca odsúdená za podvody, na ktoré doplatili obyvatelia Mostu pri Bratislave.

Obyvatelia domov o kauze zvýšenej pôžičky, ktorú vybavovala Ivanková vedia, ale nemajú k dispozícii všetky informácie. „Vlastne ona podpísala ľudí, zobrala nejakú pôžičku, že toto a toto sa prerobí, ale skoro nič sa neprerábalo. A my zrejme budeme tú pôžičku platiť. A možno nebudeme a budeme sa s ňou súdiť,“ povedala pre Plus JEDEN DEŇ jedna z obyvateliek domov stým, že ďalšie detaily bude vedieť až po domovej schôdzi. Momentálne správcom nehnuteľností nie je MK REAL, v ktorej bola v čase navýšenia pôžičky konateľkou Ivanková, ale iná spoločnosť.
Ivanková mala v minulosti podľa nášho zdroja sfalšovať podpisy všetkých 20 majiteľov bytov. To, že sa pôžička zvýšila, obyvatelia vraj zistili len náhodou, keď už dostali informácie o zvýšenej splátke úveru. „Boli peniaze, čo sa schválili na zatepľovanie a nejaké opravy. Ona potom ešte vybrala nejaké peniaze a vymyslela si, že bola schôdza. Podpisy sfalšovala a zobrala ďalšie peniaze,“ uviedol zdroj pre Plus JEDEN DEN. Podľa druhého zdroja banka nevrátila majiteľom zaplatené peniaze za sfalšovaný úver, aj keď mala pochybnosti o dokladoch k pôžičke: „Zistilo sa, že sú tam pochybenia zo strany konateľky s tým, že menila zápisnicu, že to odsúhlasila mimo schôdzi a nie je tam ani dátum tej schôdze. Navýšila pôžičku a vzala ešte ďalší úver, o ktorom vlastníci nevedeli.“
Mohlo by vás zaujímať: