Robert Fico skončil na Úrade vlády pred štyrmi mesiacmi. Ako bývalý predseda vlády má nárok na ochranu pridelenú Úradom pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií ešte pol roka po skončení vo funkcii. Fico ako bežný poslanec pracovné tempo zmiernil, no zdá sa, že ľudia z jeho ochranky sa nenudia. Tých má v súlade so zákonom oficiálne pridelených do septembra tohto roka.


Štátnej limuzíny sa vzdal a ako nám ministerstvo vnútra, pod ktoré Úrad pre ochranu spadá, potvrdilo, expremiér po skončení vo funkcii štátne vozidlo nevyužíva. Vystačí si so svojou smeráckou dodávkou. A tá sa nezastaví. Buď preváža šéfa Smeru Roberta Fica, alebo slúži ako sťahovací voz pre expremiérovu kamarátku Majku Troškovú (31). Rezort vnútra sa k pohybu Ficovej ochranky veľmi vyjadrovať nechcel. „Z takticko-bezpečnostných dôvodov sa k režimu ochrany nebudeme vyjadrovať,” reagoval hovorca ministerstvo vnútra Petar Lazarov.

Dodávku, ktorá pomáhala Troškovej so sťahovaním, už o pár hodín opäť využíval Fico.
Zdroj: Vlado Benko jr.


Fotografovi denníka Plus JEDEN DEŇ sa však podarilo zachytiť, akí sú silní chlapi z ochranky multifunkční. Jeden deň pomáhali bývalej zamestnankyni Úradu vlády a ďalší si zase plnili úlohy pri ochrane svojho šéfa. Trošková sa totiž v týchto dňoch sťahuje do nového bytu v Petržalke. A ako sme už informovali, pomoc našla práve u svojho bývalého šéfa. Troškovej Ficovi ochrankári ochotne doviezli do nového hniezdočka osobné veci. Kým jeden sa pasoval so škatuľami, druhý Majke ochotne odniesol do nového bytu nadrozmerný obraz.


Na druhý deň ráno náš denník prichytil expredsedu vlády vystupovať zo spomínanej dodávky s rovnakými ochrankármi, ktorí ho očividne sprevádzali pri jeho štandardnom rannom behu. Fica v športovom žltom tričku vyložili pred bytovým komplexom Bonaparte, kde expremiér stále býva a on si to namieril rovno domov.


Na takýto postup v súvislosti so zamestnancami Úradu pre ochranu ústavných činiteľov sme sa pýtali na ministerstve vnútra. Tam potvrdili, že táto aktivita ochrankárov bola na pokyn Fica. „Treba podotknúť, že nešlo o sťahovanie bývalej zamestnankyne Úradu vlády a ochrankár konal na základe požiadavky chránenej osoby,” vysvetlil Lazarov z tlačového oddelenia.

Anketa
Je podľa vás v poriadku, že Ficovi ochrankári pomáhali Troškovej so sťahovaním?


O stanovisko sme požiadali aj samotného predsedu Smeru-SD, ten nám prostredníctvom hovorcu Jána Mažgúta odkázal:. „Členovia ochranky, ktorí sú pridelení bývalému premiérovi SR Robertovi Ficovi, sa v rámci výkonu služobných záležitostí, vracali z Úradu vlády SR, kde boli vyzdvihnúť osobné veci bývalého premiéra, ktoré tam ešte ostali po jeho odchode. Okrem toho sa tam nachádzali aj osobné veci bývalej zamestnankyne Úradu vlády pani Troškovej, ktoré v rámci spiatočnej cesty odovzdali pani Troškovej."

Zlomila mu krk

Vyštudovaná manažérka Mária Trošková pochádza z Púchova. Začínala ako mladá nádejná modelka. V minulosti nafotila viacero šteklivých fotografií pre pánsky magazín, ako aj reklamné fotografie pre rôzne produkty. Už počas štúdia sa pokúšala o podnikanie v oblasti šperkov. K politike privoňala prvýkrát, keď pracovala ako asistentka Pavla Ruska. V tom čase sa zoznámila s talianskym podnikateľom Antoninom Vadalom, ktorý má mať napojenie na organizovanú skupinu z Kalábrie ’Ndrangheta. V roku 2011 s ním založila firmu Gia management. V marci 2015 začala Trošková pracovať na Úrade vlády po boku premiéra Roberta Fica, ktorého sprevádzala na každom kroku. A práve blízky vzťah s ňou zlomil Ficovi po vražde novinára a následných informáciách o pôsobení talianskej mafie na Slovensku krk. Trošková skončila na Úrade vlády vo februári. O mesiac sa za ňou porúčal aj samotný Fico.

Aj títo museli vysvetľovať:

Štefan Harabin, sudca NS SR
V čase, keď šéfoval rezortu spravodlivosti ho fotografi viackrát zachytili, ako vládne vozidlá na súkromnú prepravu využíva takmer celá jeho rodina.

Robert Kaliňák, poslanec Smeru-SD
S exminister vnútra sa v služobnom aute neraz zviezol aj jeho starší syn Andrej. Politikova limuzína si to pravidelne zamierila pred školu, ktorú jeho syn navštevuje.

Ľubomír Galko, poslanec SaS
Synovec saskára Ľubomíra Galka, ktorý pracoval ako šofér, na aute patriacemu ministerstvu hospodárstva prebiehal cez dvojitú plnú čiaru.

Viera Tomanová, detská ombudsmanka
V čase šéfovania rezortu práce poslala svoju služobnú limuzínu aj so šoférom prázdnu až do portugalského Lisabonu. Ona sama išla lietadlom.

Dobroslav Trnka, bývalý generálny prokurátor
Bývalý generálny prokurátor jazdil služobným vozidlom po hrádzi medzi Gabčíkovom a Bratislavou. Povolenie neskôr dostal aj na osobné auto.

Zamestnankyňa ministerstva obrany
Na základe vnútornej smernice za ministrovania Ľubomíra Galka v rezorte obrany mala služobné auto so šoférom pravidelne na cesty do práce a z práce využívať aj riaditeľka jeho kancelárie.

Prečítajte si tiež: 

Prečo má Fico ochranku, aj keď na ňu nemá nárok? Vyjadrite sa v diskusii pod článkom!