FICO na tlačovke s OSTROU kritikou! Nešetril ČAPUTOVÚ a prirovnanie HEGERA vás dostane!
23. 4. 2021, 12:56 (aktualizované: 16. 7. 2024, 0:48)

Opozičná strana Smer-SD, na čele s Robertom Ficom, dnes oznámila tlačovú besedu. Neuveríte ako kritizoval prezidentku Zuzanu Čaputovú a k čomu prirovnal premiéra Eduarda Hegera. Opäť sa dotkol aj témy o Sorošovi a informoval o petícii.
Zdroj: Pavol Zachar
Zdroj: Jakub Kotian
Zdroj: Jakub Kotian
Galéria k článku
"Trošku nás prekvapilo, keď nám zavolalo niekoľko slovenských medií, že nebudú šíriť informácie o podvodníkovi Sorošovi, ktorý vstúpil na Slovensko," začal tlačovku Fico. Podľa neho je jeho pôsobenie v našej krajine veľmi nebezpečné.
Denník SME a denník N obvinil, že sú kontrolované "podvodníkom Sorošom". "Na Slovensku má aj svoju jednotku na čele migračného úradu - pána Orlovského. A táto vláda Sorošovi venovala pozíciu," pokračoval v kritike. Opäť ostro útočil na súčasnú vládu ohľadom nákupu testov.
Načrtol aj tému vyhostenia ruských diplomatov z krajiny. "Čaputová, Naď, Korčok a Heger začínajú byť pre našu krajinu nebezpeční," pokračoval predseda strany. "Prečo títo ľudia robia aktívnu protiruskú politiku, ktorá poškodzuje záujmy krajiny," doplnil. "Nevidíme žiadne dôvody úmyselného zhoršovania rusko-slovenských vzťahov týmto vyhostením. Urobili to lebo je to bábková vláda a bábková prezidentka," dodal. "Keď som videl tých dvoch nešťastníkov Naďa a Korčoka vedľa Hegera - to bolo tak o ničom, tak trápne a poškodilo to Slovensko ako to dávno už nebolo," pokračoval v kritike. Tvrdí, že v Čechách samotná kauza vyvoláva otázky a vôbec sme im tým nepomohli. Podľa neho žiadna iná krajina touto cestou nejde.
Ako príklad dáva americké odpočúvanie vysokých európskych politikov. "Heger pôsobil tak roztrasene, ako voda v prútenom koši," povedal Fico. Podľa neho sú vzťahy s Českom veľmi dôležité, ale nie tak, že budeme robiť falošné gestá solidarity. K čomu prirovnal Hegerovu vládu sa dozviete v našej galérii >>> Podľa neho je vyhostenie aktívny protiruský krok. Tvrdí, že "vypiekli s Matovičom".
"Ja som posledný, ktorý by Matoviča chránil ale definitívne ho potopili. A tým vyriešili aj problém ruskej vakcíny Sputnik V. Takže to má aj vnútroštátny rozmer a je to povstanie vo vnútri na ktorom má podiel aj prezidentka. Ona ako jedna z prvých podporila stanovisko vojny-chtivého Hegera," konštatuje.
Juraj Blanár tvrdí, že každý vyhostenie diplomatov je výsmech neprofesionality. "Toto nerobia ani najdiletanckejšie štáty," doplnil. Podľa neho aj u českých susedov spor s Ruskom vyvoláva množstvo nezodpovedaných otázok. Aj on sa pridal k Ficovej kritike prezidentky.
Podľa Ľuboša Blahu nám Rusko podalo pomocnú ruku. "Až 56% slovenskej verejnosti vníma Rusko ako obeť tlaku NATO a 60% slovenskej verejnosti vníma Rusko ako strategického partnera," dopĺňa. Podľa neho ak sa Smer-SD opäť dostane ku vláde, tak takéto veci budú prešetrené. "Čo budeme v zime bez plynu? Lebo sme im vyhostili diplomatov? Tu sa hľadá zámienka na vojnu na východe a my sa tvárime, že toto sa deje len náhodou," hovorí. Dodáva, že celá táto kauza je smiešna.
Podľa Fica je v petícií viac než 500 tisíc podpisov. "Záverečné číslo budeme vedieť v pondelok," informoval. Podľa neho referendum nebude len o výške minimálnej mzdy ale pripravia aj kampaň.
Fico skonštatoval, že v rámci strany a jej štruktúr ukončili zber podpisov v stredu (21. 4.), pretože potrebovali čas na doručenie vyzbieraných hárkov na centrálu strany. Podľa Ficových slov by sa referendum mohlo konať v septembri. "Bude aj o tom, aké Slovensko ľudia chcú mať," poznamenal. Ak bude referendum úspešné a budú predčasné voľby, ľudia v nich podľa neho môžu rozhodnúť, či chcú suverénne Slovensko alebo politikov, ktorí počúvajú pokyny zo zahraničia.
Fico tiež poznamenal, že predstavitelia subjektov zapojených do referenda by nemali vyvolávať rozpoltenosť voličov a hovoriť o možných alternatívach návratu terajšieho kabinetu. Hovorí, že voliči, ktorí chcú referendum, už nechcú súčasnú vládu.
Petičný výbor zverejnil podpisové hárky v rámci referendovej iniciatívy začiatkom februára. Petíciu iniciovali opozičný Smer-SD a mimoparlamentný Hlas-SD, pridala sa k nim aj neparlamentná SNS. Hlas-SD už počas dňa informoval, že vyzbieral 285 000 podpisov.
Strany deklarujú, že má ísť o apolitické občianske referendum. Iniciatívu podporila aj Konfederácia odborových zväzov SR. Občanov sa chcú v referende pýtať, či súhlasia s tým, aby sa skrátilo ôsme volebné obdobie NR SR tak, aby sa parlamentné voľby vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov referenda. Na vyhlásenie referenda treba 350.000 podpisov od občanov.
Prečítajte si aj: