Reklama

Fico sľubuje: Ľuďom peniaze a medveďom po nose! Čo všetko nájdete v programe novej vlády

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Premiér Fico po schválení programového vyhlásenia vlády
    Reklama

    Vojna v polícii sa skončí. Tak to sľubuje vo svojom programovom vyhlásení vláda, ktorá hovorí o „patologickom zlyhaní právneho štátu“. Preto sľubuje, že bude „vládou zákona“ aj za cenu personálnych výmen vo vedení niektorých inštitúcií. K čomu ďalšiemu sa zaviazala vláda Roberta Fica?

    Vláda sa chystá zmodernizovať trestnú politiku, aby bolo uložených viac alternatívnych trestov najmä pri drobnej majetkovej kriminalite, viac sa chránili ženy a deti. V hre je aj zrušenie trestného činu ohýbania práva. „Vláda sa zameria na vytvorenie bezpečného a humánneho prostredia v ústavoch na výkon väzby a v ústavoch na výkon trestu odňatia slobody,“ píše sa v programovom vyhlásení. Súdna mapa, ktorú minulá vláda tak ťažko zavádzala, sa dočká prehodnotenia.

    Vláda vyjadruje nesúhlas s pokračovaním konfliktov medzi Generálnou prokuratúrou a Úradom špeciálnej prokuratúry, konštatuje Ficov kabinet. Preto bude ministerstvo spravodlivosti posudzovať autonómnosť špeciálnej prokuratúry a vyvodzovať dôsledky. Prioritou vlády ďalej bude kompenzácia cien elektrickej energie, zemného plynu a tepla pre domácnosti. Vláda sľubuje, že identifikuje energeticky zraniteľných odberateľov, a tých bude chrániť. Chce zdostupniť a zjednodušiť podporu obnovy rodinných domov pre nízkopríjmové domácnosti.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      VIDEO Fico sľúbil penzistom plné trináste dôchodky!
      Zdroj: Facebook/Ministerstvo práce

      Okrem toho kabinet deklaruje zásadnú podporu výskumu a vývoju batérií, aby tak podporila elektrifikáciu dopravy. Medzi dlhodobé úlohy zaradila dostavbu štvrtého bloku atómovky v Mochovciach a výstavbu nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovské Bohunice. Keďže chce naštartovať ekonomiku a zlepšiť podnikateľské prostredie, vláda sľubuje obmedzenie používania inštitútu skráteného legislatívneho konania. Ten totiž vylučuje širokú diskusiu spoločnosti o nových zákonoch a po skúsenostiach z minulých vlád pripomína rýchle prijímanie nezrozumiteľnej legislatívy.

      Zdroj: MARTIN DOMOK

      Vláda Roberta Fica 2023-2027

      Z konkrétnych riešení vláda zváži úpravu limitu obratu na povinnú registráciu platiteľa DPH, úpravu výšky paušálnych výdavkov pre fyzické osoby – podnikateľov. Viac peňazí by malo ísť do posilnenia výskumu a inovácií. Slúžiť na to budú napríklad daňové úľavy, podpora verejno-súkromných partnerstiev, tzv. PPP projektov.

      Od januára začne fungovať ministerstvo cestovného ruchu a športu. Práve od rozvoja cestovného ruchu si vláda veľa sľubuje, preto zriadi aj fond na jeho podporu. Kúpeľníctvo chce vláda podporiť úpravou výšky poistného plnenia pre poskytovateľov kúpeľnej starostlivosti. Tá by mala byť dostupnejšia za lepších podmienok aj pre mladšie vekové kategórie. Cestovný ruch by malo podporiť aj dobudovanie cyklistických trás – aj v regiónoch s nízkou hustotou obyvateľstva – či podpora medzinárodných leteckých spojení.

      Na zlepšenie dopravy a dopravnej infraštruktúry chce vláda použiť peniaze z Plánu obnovy. Pripomína, že dobré cesty smerom na východ budú potrebné aj pri povojnovej obnove Ukrajiny. Preto chce zmeniť stavebný zákon, najmä urýchliť povoľovanie stavieb. Medzirezortný projektový tím má urýchliť prípravu a výstavbu zostávajúcich úsekov na cestných koridoroch D1, D3 a R4. Vláda dokonca sľubuje, že by sa mali opraviť mosty na cestách I. triedy.

      Už klasikou je modernizácia železničných tratí. „Cieľom vlády je umožniť do roku 2026 cestovať v rámci územia Slovenskej republiky jednotlivými druhmi verejnej osobnej dopravy na jeden cestovný lístok,“ píše sa v programovom vyhlásení. Rezort pôdohospodárstva chce „naplno využiť agrárny a lesnícky potenciál“, aby ľudia zostávali žiť na vidieku. Prvovýrobcov v rastlinnej a živočíšnej výrobe chce podporovať úľavami na environmentálnych daniach. Pritom platí: čo najviac potravín by sa malo vyrábať priamo na Slovensku. Programové vyhlásenie uznáva význam lesov pri zvládaní klimatickej zmeny a vláda chce zvyšovať aj „vodozádržné funkcie pôdy a eliminovať jej eróziu a degradáciu“.

      Na budúci rok mieni vláda znížiť deficit verejných financií o pol percenta HDP. „Vláda navrhne zaviesť bankovú daň s cieľom redistribuovať nadmerné zisky finančných inštitúcií, aby sa spolupodieľali na financovaní základných verejných funkcií štátu,“ konštatuje ďalej programové vyhlásenie. Ďalej sľubuje znížiť úrokové zaťaženie ľudí, ktorí splácajú úvery na bývanie. Naopak, chce progresívne upraviť dane z príjmov fyzických ľudí tak, aby tí, čo zarábajú viac, platili vyššie dane. Vláda sľubuje, že „spravodlivejšie nastaví daňový bonus na dieťa“. Hore by mali ísť dane z nehnuteľností. Vláda tvrdí, že by sa to nemalo dotknúť nízkopríjmových skupín, ale vlastníci dvoch a viacerých nehnuteľností by mali za druhú a ďalšiu nehnuteľnosť určenú na bývanie platiť vyššiu daň. Zvyšovať by sa mali dane z tabaku a alkoholu, zvažuje sa aj vyššia daň zo sladených nápojov. Uvažuje sa aj o zvýšení dane z prevádzkovania hazardných hier. Ako zastaviť odlev mladých vzdelaných ľudí, ktorí odchádzajú nielen študovať, ale aj pracovať do zahraničia?

      Na to by mal prísť útvar na úrade podpredsedu vlády. Jeho úlohou bude aj využiť potenciál vysokokvalifikovaných občanov Ukrajiny žijúcich na Slovensku. Rezort školstva plánuje zvýšiť počet zaškolených detí v ranom veku a sľubuje viac miest v materských školách. Hovorí však aj o novom priebežnom národnom testovaní žiakov. Vo vybraných študijných programoch, napríklad v medicíne, by sa mal zvýšiť počet študentov. „Vláda zabezpečí každoročný rast miezd pedagógov a odborných zamestnancov a zlepší odmeňovanie nepedagogických pracovníkov škôl,“ uvádza sa ďalej vo vládnom programe. Vyhlásenie vlády potvrdilo, že sa zavedie 13. dôchodok vo výške priemerného dôchodku za predchádzajúci rok. Minimálna mzda by mala byť garantovaná na úrovni 60 percent priemernej mzdy v národnom hospodárstve.

      Ďalej sa vo vyhlásení píše: „Vláda rešpektuje spolužitie osôb opačného pohlavia mimo inštitútu manželstva definovaného ústavou, ako aj spolužitie osôb rovnakého pohlavia.“ Ako dodáva, je pripravená riešiť praktické otázky súvisiace s ich životom v spoločnej domácnosti .Rodičom by mal pomôcť nákup za zvýhodnených podmienok, absolventom zasa jednorazový štátny príspevok alebo sporiaci účet založený od určitého veku dieťaťa. „Cieľom je, aby sa mladí ľudia usadili a zostali pôsobiť na Slovensku,“ tvrdí vláda.

      Rezort zdravotníctva chce zverejniť zoznam projektov, ktoré sa budú realizovať počas najbližších štyroch rokov. Vzniknúť by mala rada pre rozpočet verejného zdravotného poistenia. V krátkom čase by sa malo rozhodnúť o finálnej podobe Národnej univerzitnej nemocnice v Bratislave. Z Plánu obnovy sa postavia nové „špičkové nemocnice v Martine a Banskej Bystrici“. Ministerstvo kultúry sľubuje, že zabezpečí „systémovú podporu pôvodnej slovenskej literatúry“, chce reformovať Maticu slovenskú a chce „zamedziť, aby sa neoprávnene zasahovalo do slobody slova“. V pláne je opätovné rozdelenie RTVS na Slovenskú televíziu a Slovenský rozhlas.

      Envirorezort prehodnotí zonáciu národných parkov, sľubuje však, že nebudú ohrozené financie z Plánu obnovy. Vodné dielo Gabčíkovo by sa malo dočkať technickej obnovy. „Vláda zároveň bude uplatňovať princíp nulovej tolerancie výskytu medveďa hnedého a vlka dravého v blízkosti intravilánov miest a obcí a bude vydávať pre zásahové tímy včasné povolania na jeho reguláciu,“ tvrdí vláda. Analytik Radovan Potočár upozornil na plán vlády vytvoriť novú agentúru, ktorá by spravovala všetky verejné budovy vo vlastníctve štátu. „Ak by sa však do toho vláda pustila a bolo by to dobre zrealizované, tak by tam bol veľký priestor na úspory nielen v energetike, ale aj ďalších funkciách budov.“ Richard Durana (INESS) k tejto téme dodal: „Skôr ako vláda pristúpi k takýmto úvahám, by však mala spraviť poctivý audit všetkých dostupných kancelárskych priestorov štátu a zabezpečiť, že sú využívané na sto percent, a zároveň by poznala skutočné náklady, ktoré platia štátne organizácie za prenájom.“

      Prečítajte si aj: