To, že sa snaží Peter Pellegrini a politici z jeho okolia dosiahnuť na Slovensku predčasné voľby, nie je žiadnym tajomstvom. Tejto téme sa venuje podľa všetkého čoraz viac, čo potvrdil aj ostatnú nedeľu v diskusnej relácii Tv Markíza Na telo. Tam priznal, že ak vláda spraví celoplošné testovanie na nový koronavírus naraz na celom Slovensku počas jedného víkendu, Hlas-SD zrejme bude počas toho zbierať podpisy na referendum.

To ešte v ten istý moment prudko odsúdila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, ktorá v tom čase sedela v televíznom štúdiu vedľa neho. Tá povedala, že ak to ako expremiér urobí, bude to hrubé podkopávanie dôvery v štát. Hlas napokon od tohto rozhodnutia čiastočne ustúpil. „Strana Hlas však nikdy nevyzývala a ani nebude vyzývať ľudí, aby nerešpektovali súčasne platné epidemické nariadenia," odkázala hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková s tým, že o prípadnom zbieraní podpisov na testovaní rozhodne až pripravovaný petičný výbor, ktorého vytvorenie navrhol Pellegrini. Sám predseda Hlasu oslovil listom zástupcov viacerých spoločenských organizácií a opozičných či mimoparlamentných politických strán, aby nominovali svojich zástupcov do tohto výboru. Medzi oslovenými boli aj predsedovia KDH, SNS, Spolu, Progresívneho Slovenska, Mosta-Híd či Smeru-SD. Jediný, kto túto iniciatívu ako-tak prijal, bol Andrej Danko, aj to však s istou kritikou, pretože sa mu nepáčilo, že oslovené bolo aj Progresívne Slovensko. „Pán Pellegrini, prijímame výzvu na petíciu. Veríme však, že nechcete po Matovičovi ďalšiu liberálnu vládu," odkázal mu Danko vo videu. Oveľa kritickejší bol napríklad Juraj Hipš zo strany Spolu. „Pamätám si vás veľmi dobre. A preto s vami nechcem mať nič spoločné. Aj keď mám výhrady k tejto vláde, odmietam pripravovať jej odvolanie spolu s vami, Robertom Ficom alebo Andrejom Dankom, ktorých ste tiež pozvali," odkázal Pellegrinimu a pridalo sa k nemu aj PS. „Progresívne Slovensko sa nebude zúčastňovať na príprave referenda a zbere podpisov počas celoplošného testovania a ponuku Hlasu-SD odmietlo," znie stanovisko strany.

Irena Bihariová a celá jej strana PS ponuku Pellegriniho taktiež odmietli.
Zdroj: MICHAL SMRČOK

Jednoznačne najdrsnejšie sa však k Pellegriniho ponuke vyjadril jeho bývalý stranícky šéf zo Smeru Robert Fico, ktorý jeho krok označil za politický amaterizmus a fiasko. Poukázal na to, že ho odmietli viaceré strany. Návrh bol podľa neho urobený z politickej nedočkavosti a navrhuje pokračovať v diskusii. „To sa tak nerobí, do psej matere,“ povedal rozhorčený Fico na včerajšej tlačovej konferencii.

Článok pokračuje na ďalšej strane.