Rozoštvaná spoločnosť, zlá sociálna situácia alebo boj s chudobou, naštartovanie ekonomiky a zdravotníctvo. Takto lídri definujú najväčšie problémy, ktoré bude musieť vláda riešiť ako prvé po voľbách.

V predvolebnej debate Nora Dolinského sa stretli lídri šiestich politických strán.
Zdroj: MARTIN DOMOK

Bývalý trojnásobný premiér Robert Fico zo Smeru tvrdí, že „krajina potrebuje pokoj a dať ľuďom nádej“. Podľa exministra hospodárstva Richarda Sulíka z SaS naštartovanie ekonomiky súvisí aj so zdravotníctvom. „Lebo to je aj o peniazoch,“ zdôraznil.

Potrebný však bude nielen rast ekonomiky, ale aj šetrenie verejných financií. V odpovedi na otázku ako sa však už politici nezhodujú. „Stav verejných financií je neudržateľný,“ povedal Michal Šimečka z Progresívneho Slovenska (PS). Jeho strana chce šetriť na neefektívnych dotáciách, napríklad na fosílne palivá. „Dlhodobo je neudržateľná plošná pomoc ako ju nastavil Igor Matovič v rodinnom balíčku alebo pomoc v energiách. Pomoc musí byť adresná,“ načrtol.

Expremiér Peter Pellegrini z Hlasu však nechce škrtať v sociálnej oblasti. „Na úkor deficitu musíme investovať. Minimálne jedno percento hrubého domáceho produktu treba investovať do regiónov, čo je približne 1,2 miliardy eur, aby sme pomohli rozhýbať ekonomiku,“ je presvedčený.

Fico pripomenul, že Slovensko zaznamenalo hospodársky rast aj počas pandémie. „Ale deficit sa napriek tomu teraz blíži k 7 percentám, na hlavu je dlh približne 12-tisíc eur,“ vyrátal. Podľa neho treba zabudnúť na vyrovnaný rozpočet až do roku 2027. „Musí byť nastavená solidarita bohatých s chudobnými. Používame ako príklad bankový odvod, ak majú mať banky čistý zisk miliardu, polovičku im zoberieme. Nebudeme zvyšovať zbrojné výdavky. Naopak, čo je v rezorte obrany, chceme využiť napríklad na rekonštrukciu mostov,“ Fico vidí cestu v pomalšej konsolidácii verejných financií.

Ako zvýšiť hospodársky rast podľa politických lídrov? Čítajte ďalej!