Opozičný Smer-SD dnes organizoval protivládny protest v Rimavskej Sobote. Začiatok bol avizovaný na 14. hodinu, trvať by mal do 16. hodiny. Strana o tom informovala na sociálnej sieti.

„Bolo mi čudné, že vláda sa nám nepokúša zmariť tento míting v Rimavskej Sobote, ale nakoniec nás neprekvapili. Volali nám totiž vládni úradníci z Úradu verejného zdravotníctva SR a povedali, že ak budeme na proteste spievať, tak je to zakázané verejné zhromaždenie, ktoré sa nesmie konať. Môžeme sa vraj iba mračiť a nadávať. To už azda títo ľudia nemyslia vážne,“ uviedol vo videu na sociálnej sieti predseda Smeru-SD Robert Fico.

„Vyháňať“ súčasných členov vlády z úradu chcú na proteste čapicami, šálmi alebo šatkami. Fico preto účastníkov vyzval, aby si ich nezabudli.

Najmä o zdražovaní cien energií, deštrukcii sociálneho i právneho štátu a o potrebe predčasných volieb hovorili predstavitelia strany Smer-SD počas nedeľného (17. 10.) protestu na zaplnenom amfiteátri v Rimavskej Sobote. Protestné protivládne zhromaždenie zorganizovala strana pri príležitosti Medzinárodného dňa chudoby.

Dianie na proteste sledujeme ONLINE:

16:12 Protest sa skončil. Robert Fico poprial všetkým zúčastneným šťastnú cestu domov a na záver dodal: „Musíme ich vyprášiť z tejto vlády."

16:08 Členovia strany Smer-SD spolu s folklórnym súborom spievajú pieseň Na Kráľovej holi.

16:00 Poslanec NR SR Dušan Jarjabek vystúpil na pódium zaspievať.

15:55 Poslanec parlamentu za stranu Smer-SD Juraj Blanár prečítal memorandum, ktorým protestujúci vyzvali vládu SR, aby prestala so šikanovaním nezaočkovaných ľudí, očkovanie organizovala na základe dobrovoľnosti a aby sa venovala odstraňovaniu dôsledkov pandémie. Má tiež skončiť s politickými čistkami, zastaviť reformy v dôchodkoch, zdravotníctve, daniach a súdnictve. Vrátiť sa má aj k sociálnemu dialógu s odbormi, zamestnávateľmi, samosprávnymi krajmi, mestami a obcami.

15:52 Smer-SD zajtra pošle prezidentke Zuzane Čaputovej dve nové referendové otázky a Robert Fico ju na proteste vyzýva, aby ich tentoraz nedávala posúdiť Ústavnému súdu. V júli Ústavný súd rozhodol, že referendum o predčasných voľbách podľa otázok opozície by nebolo v súlade s ústavou.

15:45 „Vyzývame slovenskú vládu, aby predložila občanom Slovenska plán, ako ide bojovať proti zdražovaniu," povedal na pódiu predseda Smer-SD Robert Fico. Vláda má podľa neho veľa možností, ako zmierňovať dosahy tohto zdražovania. „Ak s tým nič neurobí, môže mať na Slovensku už začiatkom budúceho roku vážne sociálne problémy," upozornil.

15:43 „Pani prezidentka musí skončiť svoju funkciu hovorkyne vládnej koalície. My potrebujeme hlavu štátu, hlavu Slovenskej republiky," hovorí Fico. Zároveň vyzýva prezidentku, aby oponovala návrhy, ktoré prichádzajú z parlamentu.

15:40  Fico pozýva ľudí, aby 17. novembra spolu s ním prišli položiť vence Alexandrovi Dubčekovi.

15:35 Líder Smeru Robert Fico sa poďakoval primátorovi mesta Jozefovi Šimkovi a taktiež verejnosti za podporu.

15:30 Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová na sociálnej sieti kritizuje Roberta Fica za protest v Rimavskej Sobote.

15:10 Pred ľuďmi vystúpili aj podpredsedovia strany Richard Takáč a Erik Kaliňák, ktorí deklarovali, že Smer-SD je pripravený a vie priniesť riešenia. Na pódiu vystúpil aj primátor mesta Jozef Šimko. 

15:00 „Zabili generála Milana Lučanského," hovorí Blaha. Zároveň sľubuje ľuďom, že deň zúčtovania sa blíži.

Milan Lučanský
Zdroj: FB / Milan Lučanský

14:50 Na proteste ako prvý vystúpil Ľuboš Blaha, ktorý vyzval súčasnú vladu, aby odišla. „Tisíce ľudí zomrelo pre Matovičovu vládu, hanba!" povedal v úvode svojho vystúpenia. „Státisícom seniorom zobrali 13. dôchodok, hanba! Milióny ľudí zavreli do domáceho väzenia, hanba!" dodáva. Okrem iného hovoril aj o odmietaní očkovacieho fašizmu a očkovacieho apartheidu.

14:45 Ľudia počas protestu skandovali „Nech žije Fico".

14:40 Protest Smeru v Rimavskej Sobote sa odohráva v amfiteátri, veľká časť účastníkov je bez ochranného rúška či respirátora.

Protivládny protest v Rimavskej Sobote
Zdroj: Facebook - SMER - SD

14:30 Niektorých ľudí na protest doviezli aj autobusy, ktoré sú v Rimavskej Sobote odparkované, účastníci protestu si robia fotografie s členmi Smeru-SD.

14:15 Podľa Denníka N sa na proteste zišlo viac ako 1 500 protestujúcich. Prevažne ide o ľudí bez rúšok. Okres Rimavská Sobota je momentálne v červenej farbe covid automatu.

14:00 Protivládny protest sa začína, podľa informácií Smeru-SD by mal trvať dve hodiny.

Opozičný Smer-SD chce opäť iniciovať referendum, ktoré by viedlo k predčasným parlamentným voľbám. Po proteste chce predložiť verejnosti dve referendové otázky a poslať ich prezidentke Zuzane Čaputovej, aby sa vyjadrila, či sa obráti na Ústavný súd (ÚS). V opačnom prípade chce Smer-SD začať petičnú akciu, informoval šéf strany Robert Fico.

Podľa Fica sa nesmie upierať základné právo zhromažďovať sa. Deklaroval, že organizovanie protestov je prirodzená súčasť politiky Smeru-SD. „Načo je v Ústave SR, že ľudia majú právo sa zhromažďovať? My nebudeme nikomu vyvaľovať bránu ani hádzať kamene. Chceme zorganizovať slušný, ale tvrdý protivládny protest," povedal s tým, že ďalšie veľké podujatie budú organizovať 17. novembra, no viac nekonkretizoval. „A potom budeme v tom pokračovať ďalej," dodal.

Protest podporuje aj Andrej Danko

Protest podporila aj mimoparlamentná strana SNS. Bývalému koaličnému partnerovi ponúka podporu aj technické zabezpečenie. TASR o tom informovala Zuzana Škopcová, riaditeľka kancelárie predsedu SNS Andreja Danka.

Iniciatívu strany víta, protesty považuje za jedinú možnosť tlaku na súčasnú vládu a legitímny nástroj práce opozície. Národniari veria, že sa k výzve strany Smer-SD pridajú aj ostatné opozičné strany.

Anketa
Chceli by ste, aby bolo na Slovensku referendum?

Prečítajte si tiež: