FICO chce hlavu Sulíka, toho môžu napokon PODRAZIŤ "vlastní": Slová ODBORNÍKA asi VEĽA zmenia!
17. 6. 2022, 10:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:22)
Prežije napriek nezhodám? Včera (16. 6.) sa začala mimoriadna schôdza Národnej rady k odvolávaniu ministra hospodárstva Richarda Sulíka (54), odchod ktorého žiada opozičný Smer-SD. Návrh má podporu aj medzi odídencami z ĽSNS, no hlavné slovo budú mať kritici z radov koalície...
Zdroj: Jaroslav Novák
Zdroj: Jaroslav Novák
Zdroj: archív
Galéria k článku
Smer-SD Roberta Fica (57) navrhuje odvolať Richarda Sulíka z funkcie ministra hospodárstva už druhý raz. Vlani v októbri mu vyčítali situáciu okolo rastu cien energií, a podľa smerákov nezvládol ani prípravu a otvorenie slovenského pavilónu na svetovej výstave EXPO Dubaj. Vtedy s návrhom neuspeli.

Chuť si však napravili v týchto dňoch, keď chcú Sulíkovi vysloviť nedôveru preto, lebo podľa nich včas nekonal a má na svedomí „nekontrolovaný nárast cien energií a pohonných látok s drastickými dosahmi na životnú úroveň ľudí a podnikateľskú sféru“.
Smer tiež tvrdí, že Sulík je zodpovedný „za blamáž“ pri ochrane slovenských národných záujmov v Bruseli. „Podstatné je, že Sulík dával spoločne s Korčokom Hegerovi podklady, na základe ktorých v Bruseli zradil všetko slovenské, čo sa len zradiť dá,“ povedal Fico na tlačovej konferencii k podaniu návrhu.
Okrem 27 ľavicových poslancov za odvolanie Sulíka z ministerského postu avizujú hlasovať aj členovia mimoparlamentného Hlasu. Návrh podporili aj šiesti odídenci z Kotlebovej ĽSNS Tomáš Taraba (43), Štefan Kuffa (60), Filip Kuffa (34), Miroslav Suja (46), Ondrej Ďurica (44) a Miroslav Urban (49).
To, čoho by sa Sulík mohol obávať, je však podpora vo vlastných koaličných radoch. Vláda ministra hospodárstva podporila s tým, že nevidí žiadny relevantný dôvod na vyslovenie nedôvery. Avšak jednoznačnú podporu vnútri vládnej koalície šéf liberálov nemá.
Problémom je napätý vzťah lídra SaS so šéfom OĽaNO Igorom Matovičom (49), ako aj jeho verným pobočníkom, poslancom Györgym Gyimesim. Ten minulý týždeň vyzýval Sulíka na odchod po tom, ako ho verejne kritizoval v súvislosti s dovozom ruskej ropy.
V relácii TA3 V politike tiež vyhlásil, že ak by aj odvolanie ministra hospodárstva malo stáť na jeho hlase, tak bude hlasovať za. Podľa informácii Noviny PLUS TV JOJ, má Sulík „liezť na nervy aj ultrakonzervatívnej časti“ OĽaNO.
Aký postoj má OĽaNO k odvolávaniu Sulíka a či sa im dá vládnuť bez SaS? Odpovede nájdete na nasledujúcej strane
Šéf rezortu hospodárstva sa tak spolieha na hlasy poslancov za SaS a dvoch koaličných strán. Sme rodina nebude hlasovať za jeho odvolanie, tvrdí predseda hnutia Boris Kollár (56). „Myslím si, že každý poslanec koalície by mal mať dostatok zodpovednosti, aby takto nehazardoval a neriskoval,“ povedal v relácii Na hrane TV JOJ. Podpredseda Za ľudí Juraj Šeliga taktiež vyjadril ministrovi podporu: „Nebudeme hlasovať za jeho odvolanie," konštatoval. OĽaNO malo svoj postoj k hlasovaniu oznámiť tesne pred začiatkom schôdze, napokon sa tak však nestalo.
Podľa politológa Grigorija Mesežnikova pravdepodobnosť odvolania Sulíka z funkcie je takmer nulová. „Na Slovensku od roku 1990 pri návrhoch na odvolávanie ministra bol iba raz odvolaný minister zdravotníctva Soboňa,” pripomína odborník.
Hlasovanie za odvolanie člena vlády spolu s opozíciou by znamenalo porušenie koaličnej dohody. Ak by sa tak stalo, vláda Eduarda Hegera by musela podať demisiu alebo vládnuť menšinovo. Obidve možnosti sú podľa politológa pre OĽaNO ako samovražda, lebo do menšinovej vlády s Matovičom nikto nepôjde.
K samotnému hlasovaniu o odvolávaní Sulíka vo štvrtok nedošlo. Boris Kollár to vysvetlil tým, že plénum pravdepodobne nestihne ukončiť rozpravu, pretože sa schôdza začala až poobede. SaS mala navyše na včera večer zvolanú republikovú radu, a preto bolo nemožné očakávať, že by liberáli chceli rokovať aj po 19.00. K hlasovaniu poslanci pristúpia zrejme až budúci týždeň.