Reklama

Obrovské faux pas kultúrnej Šimkovičovej v Rakúsku: Lacný outfit a z ministra urobila ženu

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová sa postarala o ďalší kiks a opäť bavila internety. 

 Tá sa rozhodla, že na "školenia mládeže na sexualizovanú šou LGBTI organizovanú mimovládkou" už neprispeje ani cent.

Zdroj: Facebook/Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

Reklama

Prešľap za prešľapom. Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (52) je známa svojimi kontroverznými výrokmi, ktoré vyvolali hnev nielen u zástupcov mimovládok či LGBTI komunity, ale aj celej kultúrnej obce. Najnovšie sa opäť o rozruch postaral jej status na sociálnej sieti.

Martina Šimkovičová sa v sobotu zúčastnila na návšteve Európskeho hlavného mesta kultúry v susednom Rakúsku, o čom rezort informoval na oficiálnej facebookovej stránke. „Ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová na pozvanie rakúskej ministerky Werner Kogler navštívila Európske hlavné mesto kultúry 2024 – Bad Ischl,“ písalo sa v statuse. Problémom však bolo, že Rakúsko má na čele rezortu muža, nie ženu, na čo Šimkovičovú v komentároch upozornilo viacero ľudí: „Zas úradovala AI? Keď neviem, nepoužívam.“ Alebo: „Dve vety jej nevedia napísať asistenti?“

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Martina Šimkovičová nechýbala na premiére Perinbaby: V snehobielom kožuchu si ju všimol každý

    Reakcia ministerstva na seba nedala dlho čakať. Kompetentní najskôr chyby opravili a pod príspevkom obmedzili možnosť komentovania. Na druhý deň však už zo stránky zmizli všetky statusy, ktoré sa tam objavili počas krátkej éry pôsobenia Martiny Šimkovičovej.

    To však nebolo všetko! Ďalším prešľapom ministerky bol jej outfit, v ktorom reprezentovala Slovensko u rakúskeho arcivojvodu. Odeté mala legíny a krátky kožúšok. „Pani ministerka sa pri výbere oblečenia nemôže riadiť svojím osobným štýlom obliekania, musí to prispôsobiť funkcii, ktorú vykonáva. Legíny alebo teplákové materiály do tejto kategórie rozhodne nepatria. Ani legíny, ani kožúšok, ktorý mala oblečený, nie sú comme il faut (z fr. ako sa patrí),“ reagovala expertka na protokol Mária Holubová. V protokole podľa nej platí, že žena politička musí mať veľmi slušivý, elegantný kabát a topánky.

    Keďže na ministerstve kultúry funguje odbor protokolu, ostáva záhadou, prečo sa Martina Šimkovičová neriadila dress codom. „Pani ministerka sa nemôže prezentovať ako súkromná osoba. Jej outfit vyzeral veľmi lacno,“ vytkla ministerke Holubová.
    Oblečenie vie podľa nej vyzdvihnúť charizmu politika a podčiarknuť jeho šarm, no vie dojem z jeho osobnosti aj pokaziť. „Prezentácia politika, do kategórie ktorej ministerka kultúry patrí, sa riadi protokolom, ktorý od 17. storočia zaviedol Ľudovít XIV., je veľmi dôležitá. Ale my nemôžeme mať predstavu, že tento človek robí všetko sám a na všetko stíha dohliadať. Má tím ľudí, ktorí na tejto jeho prezentácii pracujú,“ vysvetlila Mária Holubová, ktorá však pripúšťa, že mýliť sa je ľudské.

    Podľa nej politik musí mať šťastnú ruku pri výbere ľudí, ktorými sa obklopuje. „Takéto šťastie v politike a na tom najvyššom poste mala len jedna žena v histórii, a to Mária Terézia,“ poznamenala.
    Reakciu sme sa pýtali od ministerstva kultúry, ale do našej uzávierky neodpovedalo. Šimkovičová v posledných dňoch čelí aj petícii za odvolanie, ktorú od 17. januára podpísalo už vyše 135-tisíc ľudí. Aby toho nebolo málo, niekto oblepil plagátmi s hanlivým textom celý hlavný vchod na ministerstvo. Šimkovičová však nie je jediná, ktorá musí zniesť ostrú kritiku.

    Nespokojnosti zo strany kultúrnej obce čelila aj Natália Milanová, ktorá rezort viedla v rokoch 2020 – 2022, a tiež Ľubica Laššáková, ktorá viedla ministerstvo dva roky predtým. Petíciu za odvolanie Milanovej podpísalo 418 ľudí, podpis za odvolanie Laššákovej dalo viac ako 5 000 ľudí. Obe ministerky čelili kritike za svoje rozhodnutia a plány v rezorte kultúry.

    Prečítajte si tiež: