Farmaceuti upozorňujú na akútny nedostatok liekov. Chýbajú tie, ktoré často nestoja ani euro
28. 11. 2023, 10:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:36)
Zvyšovanie nákladov na výrobu a transport liekov, ale aj vstupné náklady na ich výrobu sú dôvodom, prečo sa lieky na Slovensku stávajú čoraz nedostupnejšími pre pacientov. Farmaceuti navyše upozorňujú, že nejde o lieky za stovky eur, ale práve také, ktoré často nestoja ani jedno euro.
Zdroj: Canva
Zdroj: Unsplash
Zdroj: JESHOOTS.com na Pexels
Galéria k článku
Aj kratšie výpadky v dostupnosti liekov môžu mať zásadný vplyv na zdravie a život pacienta. „Máme tu opäť liekovú turistiku. Dúfali sme, že je to za nami, ale opak je pravdou,“ hovorí Dominik Tomek z Asociácie práv pacientov.
Napriek viacerým legislatívnym zmenám je lieková politika na Slovensku stále výrazne preregulovaná. „Slovensko patrí medzi krajiny s najprísnejšou cenovou reguláciou liekov v Únii a najnižšími úradne určenými cenami. Odvrátenou stranou je však nedostupnosť niektorých liekov na slovenskom trhu,“ konštatoval Dušan Zachar z INEKO. „Okrem rôznych globálnych výrobných či distribučných výpadkov môže byť nedostupnosť zapríčinená aj našim prísnym systémom určovania cien liekov na úrovni priemeru troch najnižších v celej Únii, ktorý na rozdiel od mnohých iných štátov nedovoľuje navýšenie ceny. Jedným z riešení by mohlo byť umožnenie navýšenia ceny pre najlacnejšie lieky,“ dodáva Zachar.
V prvej línii sú v tomto smere farmaceuti, ktorí sa dennodenne stretávajú s pacientmi, ktorým často nemajú ako pomôcť. „Snažíme sa, ale pokiaľ lieky nie sú, nemáme ako pacientom pomôcť. Z roka na rok sa zvyšuje čas lekárnika, ktorý venuje zháňaniu nedostatkových liekov. Podľa vlaňajších štatistík je to až šesť hodín a 40 minút týždenne,“ hovorí viceprezidentka Slovenskej lekárnickej komory Miroslava Snopková. „Dôvodov nedostatku liekov je viac, môžu to byť výpadok od výrobcu, distribučné problémy a cena lieku, ktorá je u nás veľmi nízka,“ podotkla.
Celý problém by však nemusel byť. Riešenie je relatívne jednoduché. „Slovensko by mohlo byť pri výrobe generických a biosimilárnych liekov sebestačné, a tým by sme sa vyhli ich nedostupnosti. Možnosťou je spustenie výrobnej linky na Slovensku a môžeme byť sebestační v tých molekulách, ktorých je akútny nedostatok,“ približuje možné riešenie Ľubica Hlinková, dočasne poverená vedením Všeobecnej zdravotnej poisťovne. „Nie je ani potrebná zmena legislatívy, treba sa o probléme len rozprávať. Štát sa musí zamerať na to, aby zabezpečil dostupnosť liekov a toto je ideálna možnosť, ako to urobiť,“ dodala.