Bývalý bratislavský primátor Milan Ftáčnik vyjadril pochybnosť nad férovosťou, transparentnosťou a odpolitizovanosťou výberového konania na post šéfov niektorých mestských podnikov. Tvrdí totiž, že ak bolo o víťazoch dopredu dohodnuté, celý proces je len fraška a divadlo pre voličov. "Ak mesiac dopredu vieme, kto vyhrá, a on naozaj zvíťazí, tak pravdepodobnosť, že sa to stalo férovým transparentným spôsobom je veľmi malá," skonštatoval na stredajšom brífingu.

Nesrovnalovi muži zo zoznamu vyhrali: Budú na čele mestských podnikov?

Manipulácia výberu

Ftáčnik tak reagoval na medializované informácie, podľa ktorých bol celý proces tohto výberového konania zmanipulovaný a jeho víťazi už dopredu známi. Primátora Bratislavy Iva Nesrovnala preto vyzýva, aby vysvetlil, či tento proces vyšetruje Národná kriminálna agentúra a či je aj on jeho súčasťou. "Vyšetrovanie má overiť, či sa podvod stal, alebo nie. Ten, kto to však vie, je primátor," povedal.

Nesrovnal by mal podľa neho tiež odpovedať na otázky ohľadom údajnej, dopredu zrealizovanej dohody o tom, kto bude víťazom konania.  Ozrejmiť má aj to, či nedošlo k manipulácii celého výberového konania.

Veľká fraška? Nesrovnal vyberá šéfov lukratívnych mestských podnikov

Ak disponuje informáciami, podľa Ftáčnika by mal prezradiť aj to, kto za tým všetkým stojí. "Toto by mali poslanci vedieť ešte predtým, než budú o materiáli hlasovať," upozorňuje Ftáčnik. Na základe odporúčania výberovej komisie majú totiž nových šéfov mestských spoločností schvaľovať bratislavskí poslanci na štvrtkovom (24.9.) zasadnutí mestského zastupiteľstva. Ak by poslanci materiál podporili bez potrebného vysvetlenia, podľa Ftáčnika sa stanú spoluzodpovednými podvodu na voličoch Bratislavy.

Zrušenie výberu

Ako tiež tvrdí, primátor by mal voči sebe vyvodiť zodpovednosť, ak vedel, že sa výberové konanie manipuluje. "Opakovane sa totiž verejne hlásil k tomu, že to má byť transparentné a nemá v tom hrať rolu politika," podotkol Ftáčnik. Jednu z možností, ako tento problém vyriešiť, vidí v zrušení celého procesu výberu šéfov dotknutých mestských podnikov a v jeho opätovnom zopakovaní.

Vyhlásenie TIS

Transparency International Slovensko (TIS) v stredu smerom k bratislavským poslancom vydala vyhlásenie, v ktorom ich informuje, aby zvážili, či sa budú riadiť odporúčaním výberovej komisie v procese výberu šéfov mestských firiem. Nový spôsob výberu mal podľa TIS dôležité pozitíva, ale aj vážne nedostatky.

Zástupca mimovládnej organizácie, ktorá spolupracovala pri tvorbe nového modelu výberového procesu a v úlohe pozorovateľa mala tiež zastúpenie vo výberových komisiách, upozornil najmä na to, že neboli dostatočne využité všetky dostupné nástroje na kvalitné hodnotenie uchádzačov.

Výberová komisia zložená z poslancov bratislavského mestského zastupiteľstva a zástupcov primátora rozhodla 17. septembra o tom, že víťazným kandidátom výberového konania na post šéfa Dopravného podniku Bratislava (DPB) je Milan Urban, novým riaditeľom Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) by mal byť podľa odporúčania komisie Zsolt Lukáč a na čele mestskej firmy Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) by mal stáť Branislav Cimerman.