Čo má s Kočnerom? Radičová prezradila, čo si myslí o Ficových obvineniach
17. 11. 2019, 7:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 21:27)

Zdroj: Peter Korček, Život
Takmer dva roky stála na čele Slovenska, návrat do politiky už viackrát odmietla. Ostré slová predsedu Smeru Roberta Fica zase berie s nadhľadom. V rozhovore pre Plus JEDEN DEŇ prezradila aj to, čomu by sa mali strany venovať v predvolebnej kampani a ako vníma svoje spájanie s Marianom Kočnerom.
Zdroj: archiv
Zdroj: Peter Korček, Život
Zdroj: if
Galéria k článku
Už o necelý mesiac budú na Slovensku parlamentné voľby. Atmosféra v spoločnosti je však už teraz dusná. Ako vnímate kampaň a čo môžu podľa vás priniesť výsledky volieb?
Voľby budú (smiech, pozn. red.), to je jediná istota, ktorú vieme všetci. Zmizli témy, ktoré považujem za nosné pre rozhodovanie občanov. Pripadá mi to, ako keby sme nemali sociálno ekonomické problémy. Preto sa pýtam. Kde sú sociálno ekonomické témy? Kde sú problémy nízko príjmových rodín? Kde sú problémy pracujúcich chudobných a kde je téma, že demograficky starneme? Čo máme v pláne robiť s dôchodkami, ktoré nutne musíme riešiť? Čo mienime robiť s prístupnosťou k zdravotnej starostlivosti?

V akom zmysle?
Zmizli nosné sociálno ekonomické témy, zmizli témy regionálnych rozdielov a to, ako ich chceme riešiť. Úplne zmizla zásadná téma, ako ideme reagovať na digitálnu éru, nielen v médiách, ale aj v ekonomike. Kedy pripravíme našu ekonomiku na smart riešenia, kedy zmeníme a zreformujeme zdanenie, ktoré primárne vešiame na plecia občanov? Je najvyšší čas a už včera bolo neskoro. Z politiky vypadli nosné témy, a preto sa vzďaľuje občanom.
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Na snímke fotografie Predsedov vlády Slovenskej republiky vo vestibule budovy Úradu vlády SR.
Myslíte si, že bude opäť rozhodovať populizmus?
To, čím občania žijú, ako hlavnými problémami, nie je predmetom politického diskurzu. Obávam sa, že sa bude pokračovať vo vzájomnom obviňovaní, kto je väčší lump, gauner a zlodej. Výsledok je ten, že kto v tom spore mlčí, je víťazom. V tomto spore mlčia a prizerajú sa kotlebovci. Zlyhania konkrétnych politických strán a politikov sa posudzujú ako zlyhania demokracie ako systému.
Pokračovanie rozhovoru nájdete na ďalšej strane
Vy ste sa pre lídra najsilnejšej vládnej strany, predsedu Smeru Roberta Fica stali veličinou, ktorá môže za všetko. Naposledy sme sa dozvedeli, že Marian Kočner obžalovaný v kauze zmenky aj v kauze Kuciak mal najväčšie daňové podvody počas vašej vlády...
Ja som zistila, že som vládla minimálne 25 rokov, možno aj dlhšie. Najväčšie daňové kauzy mal Kočner v 90. rokoch, ale asi som vtedy vládla. Pozrite sa, ak slabí chlapi nedokážu uniesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia a potrebujú to zhodiť na moje plecia, tak bez obáv, ja to unesiem. Ale je to do neba volajúci nezmysel, ktorý mi vyvoláva úsmev na tvári.
Žiadostí, aby ste sa vrátili do politiky bolo niekoľko. Vyzerá to tak, že aj vaši odporcovia po čase zmenili názor...
Ktosi sa kedysi vyjadril, že jediný chlap, ktorý tu kedy vládol, je Radičová. My sme ľuďom nesľubovali zázraky.
Na spoluprácu vás oslovil predseda strany Za ľudí aj Andrej Kiska. V akej fáze je to v súčasnosti?
Spolupráca prebieha tak, ako sme sa dohodli, ako som to prisľúbila a zverejnila. Konzultovala som a pomáhala som s tvorbou ich programu, ktorý naozaj nebol o tom, s kým a kedy sa budú spájať, ale o vecných riešeniach v jednotlivých oblastiach.
Zdroj: Peter Korček
Iveta Radičová
Boli však dohadovania aj mimoparlamentých strán vrátane tej Kiskovej o spájaní, ale aj tie, ktoré predchádzajú podpisu paktu o neútočení...
Toto nemá čo byť témou pred voľbami. Hoci predvolebné koalície a spolupráce sú podstatné, ale nemá to byť nosná a hlavná téma, ktorá by mala prebíjať všetky ostatné témy. Je však v poriadku, že sa snažia komunikovať.
Pokračovanie rozhovoru nájdete na ďalšej strane
Ak sa chce volič rozhodnúť racionálne, na čo by sa mal teda podľa vás sústrediť?
Na individuálne životné príbehy ľudí, ktorých ide voliť. Nie na slová, ale na príbehy. Do volieb môžu vstupovať len dospelí ľudia, ktorí za sebou už niečo majú. To, ako sa ten ktorý človek v určitých situáciách zachoval, by voličovi malo napovedať a malo by to byť rozhodujúce. Použijem to, čo mi kedysi povedal ústavný sudca a predseda ústavného súdu: Ústavný sudca by mal mať 20% profesionality a 80% charakteru. Podľa charakteru sa treba rozhodovať aj vo voľbách.
Vy ste v rámci konferencie o slobode slova pomenovali, že najhlavnejším merítkom je čítanosť a počet klikov. Ako to podľa vás ovplyvňuje médiá?
Sledovanie, prekliky, udržanie pozornosti čo najdlhší čas. To sa stalo hlavným determinantom pre mediálnu prácu. Je pochopiteľné, že sa to na tých mediálnych výstupoch následne aj odráža. Prosím, to nie je obviňovanie, ale len konštatovanie faktov. Všetci editori to vedia a texty sa adresujú výlučne na cieľovú skupinu. Alarmujúca je aj strojová výroba titulkov a perexov, kedy je jasné, že to nenapísal autor, ale robot. Následne ich vo vyhľadávači objavíte na prvých priečkach, dokonca aj keď je to okrajová informácia, ktorá nemusí byť pravdivá.
Zdroj: Peter Korček, Život
Iveta Radičová
Venovali ste sa aj téme, ktorá je v našom priestore zatiaľ málo komunikovaná a súvisí so vzťahom medzi zberom, šírením dát, a tým, čo nám podsúvajú sociálne siete. Veľa z týchto praktík sme sa dozvedeli vďaka afére Cambridge analytica. Ako vnímate tento problém v slovenskom kontexte?
Tu sa stala jedna zásadná vec, ktorá sa neodohrala dnes alebo včera, ale už dávnejšie. Algoritmy už dnes nie sú nastavené tak, aby vám uľahčovali vyhľadávanie, ale v súčasnosti za vás rozhodujú. To je veľmi zásadný rozdiel. Nehovoríme už len o zbere údajov, ale aj ich následnom šírení a profilovaní na základe vašich záujmov a potrieb.
Pokračovanie rozhovoru nájdete na ďalšej strane
Verejnosť si práve to, že sa stáva obeťou marketingu, ktorý nie je len o tom, aký si kúpiť matrac, neuvedomuje. Prečo?
Produktom sú vaše osobné údaje a dáta, ktoré pochádzajú z vášho online správania. Vy sa v tom momente stávate tovarom. Tento spôsob na jednej strane umožňuje veľkým firmám tvoriť zisk, ale zároveň ho využívajú politici, ktorí takto ovplyvňujú vaše preferencie vo voľbách. Obávam sa, že si nie sme úplne vedomí, čo všetko a akým spôsobom dávame k dispozícii.
Prekvapivé boli skutočnosti o zastúpení robotov pri tvorbe spravodajského obsahu. Vedeli by ste túto tému priblížiť?
Automatizované systémy a rozhodovania, ktoré dokážu vytvoriť milióny falošných identít, falošné mediálne správy, ale aj falošné podniky, ktoré sa stávajú nástrojom veľkých podvodov. Keď k tomu pridáte falošné vytvorenie hlasu, podvody sa znásobujú. Pribúdajú aj falošné hlasové správy a vyfabrikované falošné videá, ktoré vytvárajú falošné identity a správanie sa.
Tak vzniká virtuálny svet, ktorý je vzdialený od reality. Pokiaľ sa nám páči a vyhovuje nám, tak ja nevyslovujem námietky. Len upozorňujem, že tu ktosi rozhoduje o našom správaní sa, ktosi determinuje naše volebné správanie sa. Ktosi nám tvorí spôsob života a diktuje, čo máme chcieť. Netušíme, kto to je, ale vytvára si nad nami silné mocenské páky.
Prečítajte si tiež:
- 7 najvtipnejších tlačoviek: Boj o papierik, vám musí je*ať aj ďakujem za vaše otázky!
- Exprokurátorka Mišíková má o Kočnerových kauzách jasno: Threema je legálny dôkaz!
- Najtragickejšie udalosti: Za obeťami nehody dnes všetci smútime. Za kým sme žialili predtým?