Košičanka Angyalová sa pred desiatimi rokmi stala vychádzajúcou hviezdou politického neba. Vyhrala študentskú súťaž Smeru a dostala sa nielen na jeho kandidátku, ale aj do poslaneckých lavíc. Zaujala nielen mladosťou – mala vtedy 23 rokov – ale aj talentom. Okrem iného bola nadanou speváčkou. V roku 2006 Smer-SD vyhral voľby a jeho šéf Robert Fico zostavoval vládu, Angyalová však nabrala opačný kurz: Z politiky odišla. Dôvodom bola jej homosexuálna orientácia.

Exposlankyňa Angyalová: Keby mohli, tak by sa s partnerkou vzali

Lesbická láska: Ak by sa dalo, Edita (vpravo) a Natália by sa vzali.
Foto: MARTIN DOMOK

V politike je veľa homosexuálov

„Odišla som, lebo som sa obávala takéhoto rozhovoru, ktorý tu teraz vediem,“ priznáva Angyalová v týždenníku PLUS 7 DNÍ. „Ja sa za to, ako a s kým žijem, nehanbím. Podľa mňa je to úplne v pohode. Nechcela som však byť politikom, ktorý ako prvý pôjde v tejto záležitosti na pranier. A myslím si, že v politike je dosť veľa homosexuálov. A, paradoxne, viac mužov ako žien.“

Exposlankyňa Angyalová: Keby mohli, tak by sa s partnerkou vzali

Takto si ju pamätáme z politických lavíc.
Foto: TASR

Stále je v Smere

Edita spolu s Natáliou žije už päť rokov. Vychovávajú spoločne dieťa, ktoré jej partnerka počala na súkromnej klinike v Aténach. Ani politiku Angyalová nezavesila na klinec. Je okresnou šéfkou Smeru v Trenčíne a vedie tu aj reklamnú agentúru. Angyalová počas svojho pobytu v politike neiniciovala zákony, ktoré by riešili práva homosexuálov a podľa svojich slov to považovala za zbytočné. „Dodnes mám pocit, že je to záležitosť, ktorá politikov dostatočne nezaujíma,“ dodáva exposlankyňa a zároveň priznáva, že ak by to zákon umožňoval, vstúpila by s Natáliou do oficiálneho partnerského zväzku.

Viac sa o Edite Angyalovej a jej lesbickom vzťahu dozviete v aktuálnom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ.

Exposlankyňa Angyalová: Keby mohli, tak by sa s partnerkou vzali