Exminister Tomáš Drucker: Premiér Pellegrini chcel podať demisiu
30. 10. 2018, 7:00 (aktualizované: 10. 7. 2024, 18:07)

Zdroj: Matej Jankovič
Pellegriniho vláda bola už krátko po jej vymenovaní na spadnutie. Tvrdí to Tomáš Drucker, bývalý minister zdravotníctva a zhruba trojtýždňový minister vnútra.
Zdroj: Matej Kalina
Zdroj: Pavol Zachar
Zdroj: MARTIN DOMOK
Galéria k článku
K dramatickým okolnostiam došlo koncom februára 2018, keď bol zavraždený novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová.
Na Slovensku vypukli najmohutnejšie demonštrácie od pádu totalitného režimu a viedli k odchodu Roberta Fica z postu premiéra a Roberta Kaliňáka z čela ministerstva vnútra.
,,Vraždu mladých ľudí som považoval za niečo zbytočne smutné. No predstava, že by niekto naplánoval vraždu novinára v súvislosti s jeho prácou, sa mi vôbec nezdala byť reálna,“ píše Tomáš Drucker vo svojom článku zverejnenom v Denníku N, ktorý bude súčasťou knihy o tohtoročných protestoch.
Drucker dodáva, že až časom, keď získaval z médií nové informácie si začal uvedomovať, že to mohla byť plánovaná vražda novinára.
,,Uvedomoval som si veľkosť a rozsah emócie, ľudia nechceli diskutovať, chceli sa prejaviť, pýtalo sa to von,“ hovorí Drucker.
Drucker tvrdí, že bol prekvapený keď mu došla správa, že Robert Kaliňák odstúpil.
„Prekvapilo ma to. Nečakal som, že odstúpi, ale považoval som to za signál. V tom čase už protesty žiadali odstúpenie prezidenta policajného zboru Tibora Gašpara a objavovali sa na nich aj požiadavky na odstúpenie premiéra Roberta Fica,“ povedal Drucker.
Tak sa aj stalo. „V stredu večer 14. marca mi zavolal premiér Fico a povedal mi, že podáva demisiu a navrhujú Petra Pellegriniho za nového predsedu vlády s tým, že na pozícii ministra zdravotníctva sa nič nemení,“ prezrádza Drucker.
Nakoniec zmena nastala a Tomáš Drucker sa z čela ministra zdravotníctva posunul na pozíciu ministra vnútra.
Protestujúci v uliciach ho však stále vyzývali, aby odvolal policajného šéfa Tibora Gašpara.
Podľa jeho slov chcel zmeny vo vedení polície uskutočniť. Svoje prvé návrhy aj predstavil v návrhu novelizácie zákona o policajnom zbore na výjazdovom zasadnutí vlády v Sabinove.
V tejto veci sa stretol aj s prezidentom Andrejom Kiskom. „Povedal som mu, že po diskusiách predpokladám odstúpenie Tibora Gašpara. V opačnom prípade ponúknem svoju rezignáciu,“ spomína Drucker.
Zároveň tvrdí že, to isté povedal viacerým kľúčovým ľuďom ako aj novému premiérovi Petrovi Pellegrinimu. Ten mal Druckerovi povedať, že ak odíde, ani on nechce byť premiérom.
„V zásade som toto povedal viacerým kľúčovým ľuďom vrátane predsedu vlády Petra Pellegriniho, ktorý mi opakovane oznámil, že ak by malo dôjsť k mojej demisii, podá rezignáciu aj on. O konkrétnom postupe a vzdaní sa funkcie Tibora Gašpara som s ním diskutoval viackrát a on v nasledujúcich dňoch rovnako opakovne prehodnocoval, či je takýto záver vhodný,“ povedal bývalý minister.
.Po troch týždňoch vo funkcii však Drucker v apríli 2018 podal demisiu s tým, že nechce ďalej polarizovať verejnosť, ktorá po vražde požadovala odvolanie policajného prezidenta Tibora Gašpara.
Prezident poveril vedením rezortu Petra Pelleginiho a vzápätí sa vzdal funkcie aj Tibor Gašpar.
„Strana, ktorá ma nominovala, chcela iné, ako som chcel ja,“ tvrdí Drucker. Na záver článku ešte píše ,,Nerezignoval som na pravdu, rezignoval som na funkciu. Podal som demisiu, pretože som na jednej strane vedel, že nemôžem uskutočňovať politiku a kroky, ktorým verím, že sú správne, a kompromisy, ktoré by som musel robiť, by neurobili spokojných ani mojich kolegov v strane, ktorá ma nominovala, ani mňa a ani by som nebol schopný splniť to, čo som sľúbil – upokojenie spoločnosti a zvyšovanie dôvery."
Zároveň dodáva „Veril som, že takýto krok je v tejto situácii správny. Že je potrebné preukázať normálnosť a že spoločnosti takýto precedens prospeje. Zažil som mnoho presvedčivých výrokov o slobode a pokore, ale v skutočnosti je málokto ochotný vzdať sa moci.“
Mohlo by vás zaujímať