EXKLUZÍVNY ROZHOVOR so Sulíkom. Toto sú skutočné dôvody jeho odchodu z čela SaS!
24. 10. 2023, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:32)

Zdroj: MICHAL SMRČOK
Richard Sulík odchádza z postu predsedu SaS. Redakcii Plus JEDEN DEŇ poskytol exkluzívne vyjadrenie tesne pred oficiálnym oznámením. Okrem iného nám prezradil, či ho slovenská politika unavuje, aj kto by ho mohol nahradiť.
Zdroj: Martin Baumann
Zdroj: Martin Baumann
Zdroj: Martin Baumann
Galéria k článku
K akému dátumu sa chystáte odstúpiť z postu predsedu SaS? Veď najbližší kongres máte až na jar budúceho roka.
- Končín na najbližšom kongrese 15 rokoch. Kongres bude 23. marca budúci rok, čiže presne o päť mesiacov. Zvolil som takúto dlhšiu dobu preto, aby každý člen strany, ktorý zvažuje kandidatúru na predsedu po mne, mal možnosť sa predstaviť členom a stretnúť sa s nimi.
Vychovávali ste si nejakého nasledovníka?
- To sa nedá, to sa síce tak hovorí, ale jednoducho to tak nefunguje. Nový predseda sa musí prebojovať sám, musí byť samostatný, mať vlastnú hlavu a musí byť priebojný. A toto takmer nikdy nie je u ľudí, ktorých si vychovávate, lebo tam sa dostaví, že príliš robia to, čo chcete vy.
O obsadení parlamentných výborov vyjednával Branislav Gröhling. Môže to byť aj on?
- Tu nebudem predbiehať. Dôležité je, že všetci členovia strany vrátane pána Gröhlinga vedia, že odstupujem predčasne, vlastne iba po roku od zvolenia z pozície predsedu. No a každý jeden sa môže nachystať, každý jeden si môže hľadať podporu u členov, nech to je poctivý otvorený súboj v strane. Dovoľte mi povedať jednu vec: Máme veľmi prísne kritériá na prijímanie členov. Boli sme za to aj mnohokrát kritizovaní, i keď nechápem ako niekto môže mať problém s tým, že si hľadáme kvalitných ľudí. A preto nemám obavu, koho si strana zvolí, každý jeden člen strany spĺňa tie naše veľmi prísne nároky.
V poriadku, ale prišlo toto rozhodnutie hneď po voľbách?
- Tak a kedy malo prísť? Pozrite, nový predseda sa bude musieť zapracovať, to tiež chvíľku potrvá, budú si musieť ľudia naňho zvyknúť. Nový predseda bude určite mať moju plnú podporu, ale napriek tomu si myslím, že práve toto je ten najvhodnejší okamih. Určite je to vhodnejšie ako meniť predsedu pol roka pred voľbami.
Chcete ísť do europarlamentu. Unavila vás slovenská politika?
- Ono je to trochu komplexnejšie preto, lebo v podstate nikam neodchádzam. Toto je tá dôležitá informácia. Budem kandidovať do Národnej rady v najbližších voľbách, ktoré budú najneskôr v septembri 2027. No a teraz, otázka je, ako najlepšie preklenúť toto obdobie? Bavili sme sa o tom aj vo vnútri v strane a dohodli sme sa, že bude dobré, ak budem kandidovať do europarlamentu preto, lebo som získal najviac krúžkov a viem pritiahnuť voličov. Chceme postaviť veľmi silnú kandidátku.
Na koľko mandátov si trúfate?
- Naposledy sme získali dva, možno by sa nám teraz podarilo získať tri. No ale keď chceme tento veľmi ambiciózny cieľ dosiahnuť, tak musíme postaviť našich najsilnejších krúžkovačov do europarlamentu a preto kandidujem. No a po druhé, poznám to prostredie, mám s tým už skúsenosti. Myslím si, že riešiť také tie veci, ktoré sa tam riešia a to sú podania na OLAF v mene slovenských záujmov, stráženie smerníc a stráženie toho, aby sme neboli zakaždým pápežskejší než pápež pri preberaní smerníc do slovenskej legislatívy. Toto mi celkom dobre išlo, poznám to. Mám tú skúsenosť. Čiže myslím si, že sa na to hodím.
A vytvoríte tak priestor pre nového predsedu?
- Ak postúpim, do parlamentu tým dostaneme Karola Galeka, hneď za ním je Jana Kiššová. To sú dvaja veľmi cenní ľudia a budem veľmi rád, keď oni budú v Národnej rade. A priestor pre nového predsedu bude spočívať aj v tom, že u nás vznikne, teda predpokladám alebo dúfam, že vznikne funkcia takzvaného čestného predsedu. Z tejto pozície, samozrejme, budem plne podporovať nového predsedu, aby tá kontinuita bola zachovaná, aby sa nestalo to, čo sa stalo iným stranám, napríklad HZDS alebo SDKÚ, že vznikli so svojím zakladateľom a aj s ním zanikli.
Predsa len ste zakladateľom strany a ste jej tvárou.
- No však áno, ale práve preto musíme tú zmenu niekedy urobiť. Myslím si, že je najvhodnejšia chvíľa. Nikdy nebude úplne ideálna, ale najvhodnejšia chvíľa si myslím, je teraz.
Rozhodovali ste sa aj podľa výsledku parlamentných volieb?
- Bol by som rád, keby bol volebný výsledok lepší. Bez debaty. Ale tento volebný výsledok bol o trochu málo lepší aj percentuálne. Získali sme o desatinku viac percentuálne, ale aj počtom hlasov. Toto nie je dôvod, že končím ako predseda strany. Dôvod je najmä tých 15 rokov. Jednoducho v nejakom momente treba prepriahnuť tie kone, ktoré to ťahajú.
Vráťme sa k europarlamentu. Povedali ste, že by ste si trúfli získať tri mandáty. Kto ešte by išiel od vás do europarlamentu?
- Tu sa mi stal taký trochu drobný prešľap, lebo ja som už nejaké mená menoval, mal som to s tými ľuďmi dohodnuté, tak prosím, nehnevajte sa, teraz vám ďalšie mená nepoviem. Ono je to otázka krátkej doby preto, lebo tie voľby sú 8. júna na budúci rok. To máme menej ako osem mesiacov, ale medzitým sú ešte Vianoce, Veľká noc, náš kongres, prezidentské voľby, čiže ten čas bude letieť strašne rýchlo. Očakávam, že definitívnu kandidátku predstavíme začiatkom roka.
ROZHOVOR S RICHARDOM SULÍKOM POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE
Janka Bittó Cigániková už viac-menej deklarovala, že by aj mala záujem. Je to meno, ktoré by mohlo zabrať?
- Janka získala 40-tisíc krúžkov, čiže ak ona bude mať záujem ísť na kandidátku, budem veľmi rád. Je to ten silný krúžkovač, ktorých tam potrebujem. Okrem toho, my máme momentálne v zdravotníckom výbore dvoch silných ľudí - Janku Bittó Cigánikovú a Tomáša Szalaya. Čiže, neutrpela by naša reprezentácia v Národnej rade, keby ona tiež kandidovala do Europarlamentu. Myslím si a dúfam, že tak ako ja, aj ona bude opäť kandidovať do volieb do Národnej rady, najneskôr v tom septembri 2027.
Niektorí ľudia však hovoria o akejsi zrade voličov. Vnímate to aj vy tak? Zvolili vás do národného parlamentu a vy chcete odísť do Bruselu.
- Nie. Pred voľbami som jednoznačne povedal, že som k dispozícii byť vo vláde. Dokonca som opakovane hovoril, že mojou vlastnou osobnou ambíciou je byť znovu ministrom hospodárstva. Myslím si, že tam som mal jasné výsledky, či už Volvo alebo spustené Mochovce 3, alebo teraz aktuálne oriemyselný park v Rimavske Sobote.
Ale volili vás v parlamentných voľbách.
- Veľa, veľa roboty sme urobili za minulých vlád a v tomto som plánoval pokračovať. Žiaľ, vznikne, ako tomu nasvedčuje, vláda Roberta Fica. My sme v opozícii. Ďalšia príležitosť byť znovu vo vláde bude po najbližších parlamentných voľbách a tam jednoznačne a veľmi záväzne teraz hovorím, že do tých volieb budem opäť kandidovať. Čiže to nemôže byť žiadna zrada voličov.
Vrátili by ste, ak by ste boli úspešnejší v parlamentných voľbách 2027?
- V parlamentných voľbách budem kandidovať v každom prípade. Je jedno, či budem alebo nebudem zvolený do Európskeho parlamentu. Ak bude SaS vo vláde a dostanem signál od mojich voličov, napríklad vo forme krúžkov, preferenčných hlasov, že chcú ma vidieť vo vláde, tak určite pôjdem.
Čo povedali vaši kolegovia, že ste im oznámil "idem preč"?
- Nejdem preč, nikam neodchádzam, ale končím ako predseda strany a na to je viacero rozumných dôvodov, ale ten jeden hlavný je, že „každý chvíľku, ťahá pílku“. Už som to robil 15 rokov a na toto sa nedá veľa namietať. Naopak, ja som veľmi rád, že moji kolegovia povedali: „Áno, chápeme, podporíme ťa v tom.“ Vedia, že ja zas podporím nového predsedu a myslím si, že takto by to asi malo byť. To je tá generačná výmena, lebo teda vychádzam z toho, že nový predseda budem mladší.
Koľko vidíte možných kandidátov na vášho nástupcu?
- Tak to vám neviem povedať. Ja som mal dvoch protikandidátov, tak predpokladám, že aspoň tí dvaja budú. Neviem to takto teraz povedať.
ROZHOVOR S RICHARDOM SULÍKOM POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE
Mohla by to byť aj žena?
- Jasné, že by to mohla byť aj žena. My máme približne 28, 29 percent žien v strane. Určite dostatok na to, aby aj žena mohla kandidovať.
Kde by ste videli sasku tak o päť rokov?
- Neviem, prečo ste zvolili práve päť rokov, ale povedzme, že „kde by som videl sasku o 4 roky?“ Vo vláde, lebo to bude po najbližších parlamentných voľbách. Dúfajme, že s lepším výsledkom ako tých 6,32 percenta, čo sme mali teraz.
Ale veď to je celkom dobrý výsledok na to, ako ste, ako bývalá vláda, bačovali?
- Ďakujem pekne za túto úprimnú, otvorenú, jemne nakladujúcu otázku. Bohužiaľ, máte pravdu. Áno, my sme jediná strana z koalície, ktorá si polepšila, aj keď málo. Ale predsa, máme vyššie ambície, najmä, keď chceme formovať politiku štátu, tak mali by sme mať vyššie ambície. Čiže dúfam, že tie výsledky budú lepšie pod vedením nového predsedu.
Čo vlastne očakávate od nového predsedu, že stranu posunie k zisku 10, 12 percent?
- Neviem, či si treba takto klásť nejaké konkrétne ciele. To vždy naozaj závisí od okolností. Áno, myslím si, že ten výsledok by mal byť lepší. Spravíme všetko preto, mňa, aby ten výsledok bol lepší. A ešte k tomu, čo ste povedali, žako sme dobačovali. My sme dobačovali tak, že v piatich parlamentných voľbách po sebe sme sa dostali do parlamentu a toto sa nepodarilo nikomu, okrem Smeru. Čiže, v podstate, počas môjho 15-ročného predsedovania sme dali päťkrát parlament. To tiež nie je maličkosť a dúfam teda, že tento úspešný príbeh bude pokračovať.
Ale boli voľby, keď ste získali aj 12 percent.
- Boli aj také, áno.
Preto tá otázka na dvojciferný výsledok.
- Keby to bolo 12 percent, to by to už nebolo zle. Len viete, nie je najmenší problém mať veľké oči, to dokáže fakt každý. Problém je, že tie vaše predstavy musia prežiť stret s realitou a to sa nie vždy stáva. Keď aj počúvam nejakých iných kolegov, ako hovoria, že bude mať sedem, osem alebo desať percent a potom získajú menej ako tri... Je to akože obrovský rozdiel medzi predstavami a realitou, tak na to si treba dávať pozor.
Nechcem stranu posilniť a urobiť niečo ako nábor nových členov? Veď aj to by mohlo pomôcť.
- Musím sa ohradiť a stretávam sa s týmto dlhodobo a pravidelne, ale my nie sme strana uzatvorená tým, že sme si povedali „okej, 250 členov a ani nohy viac.“ My sme v tomto boli otvorení vždy. My len máme vysoké nároky na členov a tie si určite ponecháme. Naši členovia musia poslať životopis, motivačný list. Musia vyplniť dotazník, pri vstupe musia prísť na pohovor. Samozrejme zisťujeme, kto má akú politickú minulosť, akú má biznisovú minulosť, vygooglime si o ňom, čo, kedy, kde napáchal. Áno, keď potom zistíme, že robil bieleho koňa pre firmy svojho otca, tak pre nás nie dosť dobrý.
Je to akási poistka, by sa nedal zneužiť alebo vydierať?
- Je to preto, aby sme jednoducho mali dostatočne kvalitných ľudí. Ako chcete riadiť krajinu, keď aj vy máte pochybných členov?
Niektorým sa to darí pomerne dlho.
- No veď toto. Tak to aj vyzerá.
Viackrát ste spomenuli, že voľby budú najneskôr v roku 2027. Predpokladáte, že by mohli byť skôr?
ROZHOVOR S RICHARDOM SULÍKOM POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE
- Možno. Jednoducho neviem, ale teda len tak pre istotu hovorím, že to nemusí byť nutne september 2027. Môže to byť aj skorší deň alebo skôr, aby ľudia nenadobudli dojem, že ak by náhodou mali byť voľby skôr, že do nich by som nekandidoval.
Nie je to tak, že po skúsenosti z minulého funkčného obdobia si chcete nechať túto možnosť otvorenú?
- Uvidíme. Robert Fico to nebude mať v koalícii ľahké, aby ju udržal pokope. Klub SNS je taký veľký otáznik. Tí ostatní v Smere, tí budú poslúchať na slovo. Lebo nevedia nič iné. Ale v klube SNS, tam sú aj silní krúžkovači, aj ľudia s výrazne inými hodnotovými postojmi. Tak uvidíme, čo sa tam udeje.
Aká bude opozícia? Každý o sebe vyhlasuje, že bude kritický a tvrdý.
- Každý chce byť tvrdý, to áno, ale dôležité je podporiť rozumné veci a dôležité je upozorniť na zlé veci. O toto sa budeme snažiť a budeme si naozaj študovať predkladané zákony. Náš program bol doteraz vždy vyhodnotený ako najlepší. Máme odborníkov a vieme posudzovať zákony. Aj teraz máme silné zloženie v Národnej rade.
Konkrétne?
- Napríklad Alojz Hlina. Pamätám, ešte predtým, ako bol poslanec, ako si poctivo naštudoval každý jeden zákon. Tomáš Szalay, ten má zdravotníctvo kompletne v malíčku. To isté Janka Cigániková, čiže, my budeme vedieť byť naozaj tí odborní oponenti a budeme vedieť upozorniť: Toto je nefunkčné. Toto je škodlivé. Toto je čistá hlúposť. A toto je rozumné a to, čo je rozumné, to aj podporíme.
Dokážu strany v opozícii spolupracovať, keď to teraz nedokázali? Nie je to trocha premárnená šanca?
- To nie je pravda, že sme nedokázali. Ani neviem, čo sme sa nedokázali?
Dohodnúť sa.
- Na čom?
Na tom, aby ste aspoň skúsili zostaviť koalíciu.
- Veď k tomu ani len nedošlo, lebo Peter Pellegrini sa rozhodol pre Smer. Tam bolo akurát to, že som verejne opísal politickú realitu, ktorá spočívala v tom, že ak Pellegrini nedostane ponuku, ktorú nebude vedieť odmietnuť, skončí u Fica. Presne to sa stalo a tým je vec uzavretá a ja nemám dôvod sa teraz k tomu znovu dookola vracať a tancovať okolo toho tak, aby to bránilo nejakej ďalšej dohode. Jasné, komunikácia je, prebieha a keď bude nejaká ad hoc, od prípadu k prípadu, dohoda potrebná, tak si myslím, že ju určite urobíme. Veď, koniec koncov, pozrite si, ako rýchlo a hladko sme urobili dohodu o výboroch. My sme si na hodinu sadli a tie výbory boli rozdelené.
Hovoríte hladko, ale podľa iných strán to nebolo celkom hladko.
- Ako to?
Niektoré strany mali príliš veľké nároky, iné museli ustúpiť...
- O tom sú kompromisy, že niekto ustúpi, alebo, že niekto má vyššie nároky. Väčšinou je to tak: všetci majú vyššie nároky a musia všetci ustúpiť. Ale toto je úplne nepodstatné. Hovorím, že za niečo vyše hodiny sme boli dohodnutí úplne v kľude a kultivovane a dohoda je na svete. Toto predsa hrá rolu a nie teraz rýpať sa v tom „no, ale tam Fero mal dve námietky“. Aký má zmysel toto takto detailne rozoberať a prepierať na verejnosti?
Lebo môže v nich zostať ten zlý pocit, ktorý sa potom neskôr môže vrátiť.
- Zlý pocit je, keď to budú médiá rozmazávať. Hovorím, že my sme sa veľmi rýchlo, hladko, kultivovane, dohodli na výboroch, takže nie je pravda, čo ste mi teraz pred chvíľkou povedali, že sa nebudeme vedieť dohodnúť alebo, že sme sa nevedeli.
Kedy by ste boli ochotný podporiť niektoré veci vznikajúcej vlády?
- Musíme najprv počkať, kým budú nejaké konkrétne legislatívne návrhy. To neviem takto... ak by som to teraz povedal, tak vystavím vlastne bianko šek.
Ale sú veci, ktorí by ste boli ako strana ochotní podporiť?
- My si počkáme. Pri každom jednom návrhu sa vyjadríme, či ho podporíme, alebo nepodporíme.
Nebude to tak, ako to bolo v koalícii, keď platiť zákaz podporiť opozíciu?
- Nie, ale viete, to je veľký rozdiel medzi koalíciou a opozíciou. Koalícia má pravidlo, že koaliční poslanci nesmú hlasovať s návrhmi opozície a ja úprimne poviem, že tomu pravidlu aj celkom rozumiem a sám som to zažil. Naopak, opoziční poslanci vždy mohli, smú a budú naozaj teraz hlasovať s dobrými návrhmi koalície.
Čiže takto to vnímate?
- Takto to je!
Ak chceme krajinu posúvať, malo by to tak byť. Ale nie vždy sa to podarí.
- Zažil som to ako minister hospodárstva, keď som predložil nejakú vec, o ktorej bola všeobecná zhoda, že áno, tak to prešlo 130 hlasov zo 131 prítomných. Aj mne sa to stalo. Opatrenia proti covidu, všetci chápali, že to musí byť. Alebo, napríklad, atómový zákon, ktorý vlastne predĺžil takzvanú EIA (správu o dopade na životné prostredie, pozn. red.) pre ten nový jadrový zdroj v Bohuniciach. Každý súdny človek chápal, že my sa bez energie nezaobídeme, tak to tam dostalo ďaleko vyše 100 hlasov, nie len teda tie koaličné. Čiže, takto to bolo. Myslím si, že takto to aj bude.
Prečítajte si tiež: