Reklama

Exkluzívny rozhovor s Robertom Kaliňákom o kauzách Očistec a Búrka: Mal som zastupovať Bödöra

Exminister vnútra Robert Kaliňák má na kauzu Očistec jasný názor: Taká zločinecká skupina neexistovala.

Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY

Reklama

Napriek množstvu väzobne stíhaných a obvinených bývalých policajných funkcionárov z akcie Očistec sa nájdu mnohí, ktorí ľudí okolo bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara (58) stále obhajujú. Jedným z nich je jeho niekdajší nadriadený exminister vnútra Robert Kaliňák (49), ktorý tvrdí, že cez Gašpara sa nedal vybaviť načierno ani vodičský preukaz.

Slovenskom ešte stále hýbe obrovská akcia Očistec proti bývalým vysokopostaveným policajtom. Vy ste ju od začiatku hodnotili veľmi negatívne. Prečo?
Predovšetkým si myslím, že celá akcia bola politicky motivovaná, tak ako to pred časom uvádzali predstavitelia vlády. V utorok to potvrdil Igor Matovič, keď povedal, že Robert Fico, Peter Pellegrini a Kaliňák majú doma tíško čakať. Svedčí o tom aj fakt, že novinári boli na mieste činu skôr ako policajti.

Neviem si predstaviť, že by existovala taká zločinecká skupina. Podľa mňa bol zneužitý paragraf o zločineckej skupine, aby boli do prípadu zatiahnuté osoby mediálne známe, ako je Gašpar, o ktorých boli skutky v uznesení popísané veľmi vágne. To, že sa v dokumente píše, že skupina konala v prospech strany Smer, je už absolútny politický balast.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Sudca rozhodol o väzobnom stíhaní exšéfa polície Tibora Gašpara

    V obvinení sa však podrobne opisujú skutky. Polícia si ich hádam nevymyslela, čiže niečo na tom musí byť pravdy...
    Sú tam minimálne dva skutky, pri ktorých je dôvodný predpoklad, že sa stali. Tieto veci sa musia vyšetriť. Ale ten zvyšok, tá nadstavba k zločineckej skupine, je už presne to, čo je tam navyše, čo z toho viac robí politickú spravodajskú informáciu ako uznesenie o obvinení, pretože tí, ktorí sú z tohto skutku usvedčovaní, ako kajúcnici v snahe zobchodovať nižší trest pre seba hovoria, že aj Gašpar o tom vedel, či dokonca mal mať podiel na úplatku.

    Ktoré sú tie dva skutky?
    Tie s pohonnými látkami a tam, kde sú spomínaní mobilní operátori. V tej druhej malo ísť o úplatky v hodnote 400-tisíc eur. Ale budovať na týchto izolovaných skutkoch zločineckú skupinu je nepredstaviteľné.

    Niektorí expolicajti však začali s vyšetrovateľmi spolupracovať. Zdá sa, že okrem Bernarda Slobodníka a Ivana Bobockého aj Vladimír Bisták. V uznesení je presne opísané, ako si mal zobrať Bisták úplatok od Róberta Krajmera...
    Aj v tomto prípade ide o izolovaný skutok medzi Bistákom a Krajmerom a nie o zločineckú skupinu.

    Prečo by podrobne popisovali skutky, ktoré sa stali inak?
    V prípade, že máte na krku obvinenie a hrozí vám trest 5 až 10 rokov, prípadne väzba, tak s cieľom vyhnutia sa väzbe alebo zníženia trestu zobchodujete akúkoľvek svoju výpoveď. To znamená, ako dostanú ponuku, že nebudú väzobne stíhaní a budú mať nižšie tresty, tak musia povedať veľké ryby, aby obchod mohol prebehnúť. A práve preto nás EÚ upozornila, že nie je možné stavať obvinenia na obchodovaných výpovediach svedkov kajúcnikov. Výpovede kajúcnikov môžu byť iba lepidlom logickej nadväznosti reálnych dôkazov, nemôžu byť ako samostatný dôkaz.

    Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY

    Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák si nemyslí, že by na Slovensku existovala taká zločinecká skupina, ktorá bola obvinená v kauze Očistec.

    Ale vyšetrovatelia nie sú jedinými obvinenými v poslednom čase. Pri podobnej akcii bolo zadržaných a obvinených niekoľko sudcov...
    A práve v tom je problém, že v prípade Búrka a Víchrica vypovedá svedok kajúcnik (sudca Vladimír Sklenka, poznámka redakcie), ktorý za to, že si môže užívať úplatok 170-tisíc eur od Kočnera, hovorí o ostatných sudcoch čokoľvek, čo mu napadne. A tak bývalá podpredsedníčka Najvyššieho súdu Jarmila Urbancová sedí vo väzbe za skutok, ktorý sa stal v presne nezistenej veci, v nezistenom čase a na nezistenom mieste, ale vraj zobrala úplatok 5-tisíc eur. Teraz sa nemôže starať o svojho chorého manžela. To je závažný zásah do ľudských práv. Okrem toho, že nás EÚ už upozornila, že obvinenie nemôže stáť na svedkovi kajúcnikovi, došlo k porušeniu európskych pravidiel a aj našich ústavných pravidiel o väzbe. Európsky súd pre ľudské práva má na to jasný názor a môže sa ľahko stať, že všetky tieto prípady zruší a nielenže budeme ako štát platiť odškodné za nezákonný postup, ale zaradíme sa medzi krajiny tretieho sveta.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Príchod obvineného Tibora Gašpara: Exšéf policajného zboru Tibor Gašpar putuje do väzby!

      Ale sudkyne Zuzana Maruniaková, Miriam Repáková a asi už aj Monika Jankovská taktiež začali spolupracovať s vyšetrovateľmi. Práve Jankovská mala blízko k strane Smer. Neobávate sa, že by na vás mohla niečo prezradiť?
      Neobávam, nikdy som ako minister ani ako advokát do súdnych konaní nezasahoval. Rovnako tak som presvedčený, že ani vo vzťahu k strane Smer.

      V kauze Očistec sa však spomína, že zločinecká skupina pôsobila aj v prospech Smeru...
      To vylučujem. Ak by to mala byť pravda, ako je možné, že vo veci neoprávnenej vratky DPH Andreja Kisku bolo vyšetrovanie zastavené? Mohlo by to mať len dve vysvetlenia. Buď táto skupina nefungovala a neovplyvňovala politické kauzy, alebo Kiska zaplatil úplatok, aby sa v jeho veci nekonalo.

      Koho z obvinených poznáte osobne? Prebehli s nimi aj spomínané tajné stretnutia, kde ste rozoberali skutky, z ktorých sú obvinení?
      Akékoľvek tajné stretnutie, na ktorom by sa preberali trestné veci, vylučujem. Najlepšie poznám Gašpara, s ktorým som bol v pravidelnom kontakte a aj si s ním tykám. Ostatných, samozrejme, poznám, ale len pracovne. Nie som so žiadnym z nich vo vzťahu, že by som mu zavolal, „Jožko poď na dva deci bieleho“.

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        Tibor Gašpar, Róbert Krajmer a spol. idú do väzby. Peter Hraško vraj nevníma realitu!

        Keď už hovoríme o Tiborovi Gašparovi, tiež je spomínaný v tom bode obvinenia, kde sa hovorí o úplatku v hodnote 400-tisíc eur pre celú skupinu. Mal vraj dostať 90-tisíc eur...
        Tomu neverím. Tak ako som ho ja poznal, by ste si cez neho nevybavili ani vodičský preukaz.

        A čo Norbert Bödör? Jeho poznáte ako dobre?
        Myslím, že ho poznám od roku 2016, ani vy ste ho v roku 2012 určite nepoznali. V poslednom čase som sa s ním stretol viackrát pre právne zastupovanie. Bolo to ešte pred jeho zadržaním, ale vzhľadom na to, že sme si neboli istí, či mu moja osoba nebude viac na škodu ako na osoh, sme sa nakoniec na právnom zastúpení nedohodli.

        Zdroj: Emil Vaško

        Norbert Bödör bol zadržaný a obvinený už v kauze Dobytkár. Minulý týždeň ho prokurátor obvinil aj v kauze Očistec.

        Jeho firmy, teda hlavne firma jeho otca Bonul, mala od štátu mnohé zákazky...
        Áno, samozrejme, Bonul je predsa najväčšia bezpečnostná služba na Slovensku. Ak si všimnete nové zmluvy, ktoré nahradili Bonul, štát ich nakupuje drahšie. Pokiaľ si ja pamätám, na ministerstve vnútra nemal Bonul uzavretú žiadnu zmluvu.

        Anketa

        Súhlasíte s Robertom Kaliňákom v tom, že na Slovensku nebola taká organizovaná skupina, ako si myslia vyšetrovatelia?

        Mohlo by vás zaujímať: