EXKLUZÍVNE Zo zistení člena komisie ZAMRAZÍ: Čo mu NESEDÍ na verzii samovraždy Lučanského?
13. 1. 2021, 6:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 22:21)
Komisia, ktorá skúma samovraždu bývalého šéfa polície Milana Lučanského († 51), pokračuje v preverovaní! Už zajtra má naplánovanú cestu do Trenčína a v piatok má navštíviť Prešov. O tom, ako sa v komisii spolupracuje s opozíciou, nám porozprával podpredseda parlamentu Milan Laurenčík (62).
Zdroj: TASR/Martin Baumann
Zdroj: Archív NMH
Zdroj: Michal Smrčok, Emil Vaško
Galéria k článku
V „bežnom“ živote tvrdo kritizujú svoje činy, spojila ich však snaha vyšetriť, čo sa stalo zosnulému Milanovi Lučanskému. Traja koaliční a traja opoziční poslanci, medzi ktorými je aj podpredseda parlamentu Milan Laurenčík (SaS), spoločne pôsobia v 17-člennej komisii zriadenej ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou. Všetci členovia vrátane Laurenčíka však majú podpísaný dokument o mlčanlivosti, čo značne znižuje ich kompetencie o tom, čo môžu a nemôžu povedať. Kompetentní sa tak chcú poistiť, že nikto z nich nebude mariť vyšetrovanie, ktoré stále prebieha.

„Práca v komisii je pomerne konštruktívna, lebo všetci majú snahu zistiť, kde je pravda, a to je dôležité. Myslím si, že by to malo byť aj jej cieľom,“ povedal Laurenčík. „Snažíme sa nezdržiavať, aby prešetrovanie neunikalo nejakým iným smerom,“ povedal. „Myslím si, že rokujeme úplne normálne. Nemáme problém sa na mnohých veciach zhodnúť. Samozrejme, na veľa vecí majú opoziční poslanci iný názor,“ dodal. Zdôraznil, že ak sa nejaká výmena názorov aj udeje, je vecná a bez zbytočných emócií. „Argumentujú oni aj my. Snažíme sa vo vzťahu k predkladaným materiálom, ktoré dostávame na posúdenie, nejako reagovať. Opoziční poslanci v nich možno vidia niečo iné ako my, ale nie je to tak, že by sme sa hádali alebo vzájomne osočovali. Veľakrát sa nám stane, že sa nám oči stretnú a súhlasíme aj s opozičnými poslancami, keď napríklad hovorí nejaký odborník,“ vysvetlil Laurenčík s tým, že sa snažia ťahať za jeden povraz.
Pôsobenie v komisii však učí jej členov aj nové veci. Jedným z takýchto „učiteľov“ je, úplne nečakane, práve opozičný politik Marián Kotleba. „Zažil zadržanie a bol väznený, takže aj z vlastnej skúsenosti vie povedať o niektorých podmienkach, o ktorých my nevieme. On môže koľkokrát len potvrdiť, že je to tak alebo nie je to tak,“ zasmial sa Laurenčík s tým, že o niektorých veciach doteraz len čítali v knihách alebo ich videli vo filmoch. Laurenčíka však niektoré veci aj zarazili. „Ja som sa čudoval napríklad tomu, prečo nemôžeme rokovať v deň pohrebu generála Lučanského. Potom som zistil, že sa opoziční poslanci chcú zúčastniť na pohrebe,“ vysvetlil s tým, že je to ich právo.
Komisia zatiaľ absolvovala dve stretnutia, jedno minulý a jedno tento týždeň. Laurenčík si myslí, že minulý týždeň mohli postupovať aj rýchlejšie, no uznáva, že ich brzdil štátny sviatok alebo aj spomínaný pohreb.
Exministerka Saková v pondelok po stretnutí komisie povedala, že na kamerových záznamoch si všimla aj určité nezrovnalosti, s čím súhlasí aj Laurenčík. „Dostali sme nejaké písomné záznamy a to, čo sme videli, sa v nejakom prípade rozchádzalo so záznamami, ale nebudem konkretizovať. Môžem len povedať, že pohyb niektorých osôb vo väznici sa mi zdal neštandardný, ale, samozrejme, ten kamerový záznam je bez zvuku. Budeme sa na to pýtať priamo na mieste, aby nám to vysvetlili konkrétni ľudia, ktorí tam boli, čo tam robili a prečo,“ vysvetlil.