V piatok prišla koalícia o prvého poslanca Igora Janckulíka práve z poslaneckého klubu Most-Híd. V hre sú odchody ďalších. Strana už zvolala mimoriadne rokovanie republikovej rady, ktorá už o týždeň v pondelok 12. marca dá definitívnu odpoveď na to, čo Most-Híd urobí. Ostane alebo odíde z vlády?

Samotný šéf Mosta-Híd bude hľadať riešenia ďaleko od všetkého a všetkých. Náš denník pristihol podpredsedu parlamentu aj s manželkou v sobotu večer na letisku vo Viedni. Dvojica sa vybrala na exotickú dovolenku na ázijské ostrovy Maldivy. Predstavitelia Mosta-Híd si tak budú musieť tento týždeň poradiť bez svojho šéfa. Dovolenku Bugár podľa vlastných slov dlho plánoval. „Bolo to prekvapenie pre manželku k 35.výročiu svadby, zaplatil som ju zo svojho účtu pred polrokom,“ potvrdil nám Bugár.

Podpredseda Národnej rady a predseda strany MOST-HÍD Béla Bugár odcestoval spoločne s manželkou Gabrielou na dovolenku na Maledivy.
Podpredseda Národnej rady a predseda strany MOST-HÍD Béla Bugár odcestoval spoločne s manželkou Gabrielou na dovolenku na Maledivy.
MICHAL SMRČOK

Keďže manželka predsedu Mosta-Híd Gabriela je učiteľka, luxusnú dovolenku si naplánovali Bugárovci na obdobie jarných prázdnin. Bratislavský kraj, v ktorom Bugárová pôsobí, má totiž prázdniny tento týždeň. Bugár tvrdí, že keďže je na ťahu Smer-SD, nie je dôvod, aby dovolenku napriek napätej situácii zrušil. „Celý týždeň budú okresné štruktúry rokovať o politickej situácii, až potom môžeme mať republikovú radu,“ konštatoval podpredseda Národnej rady. Podľa stanov strany Most-Híd môže o vystúpení z koalície rozhodnúť iba republiková rada, nemôže ísť iba o rozhodnutie vedenia strany. Ako sa okresné štruktúry zachovajú, je dnes ťažké odhadnúť.

Nespokojnosť v Moste-Híd rastie. Mnohí podľa našich informácií vidia poslednú šancu pre ich stranu zachrániť sa a zastaviť pád strany. Dnes totiž Most-Híd lavíruje na päťpercentnej hranici zvoliteľnosti. Ak strana v koalícii ostane a ostane aj Robert Kaliňák, je veľmi pravdepodobné, že vláda príde po ministrovi kultúry aj o ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú. Rovnako sa môže podľa našich informácií spustiť hromadný odchod radových členov. Ak by koalíciu opustili ešte traja poslanci, stratila by väčšinu, čo by mohlo viesť k predčasným voľbám.

Prečítajte si tiež: