Na snímke sprava podpredseda vlády SR Štefan Holý a predseda vlády SR Igor Matovič odchádzajú po zasadnutí Ústredného krízového štábu (ÚKŠ) 8. decembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Dano Veselský
Zdroj: Dano Veselský

Po vašej afére s cestami do Británie čelíte obvineniam z papalášizmu. Ako to vnímate?

- Nevidím žiadnu aféru. Chodím sa starať o deti. To nevnímam ani ako aféru, ani ako papalášizmus.

Ak ste mali výnimku už v čase cesty, prečo ste ju nekomunikovali hneď?

- K tomuto som sa, myslím, že už vyjadroval. Zdalo sa mi, že je to banalita a vôbec som tomu neprikladal dôležitosť. Médiá veľmi nesledujem a až neskôr sa ku mne dostala celá informácia, že je to veľká téma.

Samozrejme, že to je veľká téma, pretože to nešlo v súlade s nastavenými opatreniami.

- Išlo…

Ale nešlo, pán Holý….

- Išlo. Veď tam bolo 9-tisíc výnimiek a všetky boli v súlade so zákonom. Zopár z nich bolo pre mňa. Bolo to absolútne v poriadku, zákonné a v súlade s právnymi predpismi.

Ale vy ste vicepremiér. Stačilo ísť len do karantény alebo sa dať otestovať. Je to pre vicepremiéra SR, ktorý by mal ísť občanom príkladom, naozaj taký problém?

- Je to problém v tom, že je tam časová otočka, ktorá pri frekvencii mojich ciest znamenala, že by som bol stále v karanténe. Takto sa to nedá robiť. Neznamená to, že sa nedávam testovať. V posledných dvoch týždňoch som z rôznych dôvodov absolvoval asi štyri testovania. Nemám problém s obmedzeniami a sám ich prísne dodržiavam. Situácia však bola taká, že by som nemohol chodiť vôbec do práce. Buď by som teda vôbec nevidel rodinu, alebo by som vôbec nechodil do práce. Všetky naše uznesenia o zákaze vychádzania sú postavené tak, že vždy tam máte výnimku, že sa môžete starať o deti alebo o rodinu. Nikomu nemôžete zakázať, aby sa staral o rodinu.

To platí aj za predpokladu, že rodina je v inom štáte? Veď veľa ľudí má rodinu alebo partnera v inom štáte. To si majú tiež požiadať o výnimku a chodiť hore-dole?

- Áno, nech si o ňu požiadajú. Mnohí si aj žiadajú a  výnimky sú im schválené. Aj prostredníctvom seba som dal výzvu, že žiadostí nám chodia stovky. Ľudia si bežne žiadajú a bežne sa im vyhovie.

Denník Sme však informoval o prípade vedca, ktorý bol v rovnakej situácii ako vy, do Británie chodí učiť, doma na východe Slovenska má rodinu s malými deťmi. Výnimku mu minister Milan Krajniak zamietol. Každý ju teda evidentne nedostane. Chcete to komentovať?

- Nepoznám ten prípad, neviem sa k nemu vyjadriť. Musíte sa spýtať pána Krajniaka.

Vaša novela zákona o verejnom obstarávaní čelí nemalému počtu výhrad…

- Trochu vás zastavím, tam ešte stále prebieha proces, takže do nejakých detailov nepôjdem.

Mňa by zaujímala skutočnosť, na ktorú upozornila GP. Uviedla, že touto novelou prekračujete svoje kompetencie…

- Generálna prokuratúra to dala ako jednu z pripomienok, o ktorých sa bude s Generálnou prokuratúrou rokovať. K jednotlivým bodom, ktoré budú predmetom rokovania a rozporových konaní, sa nechcem vyjadrovať predtým, ako budú  rozporové konania prebiehať, pretože sa o tom bude vyjednávať.

Zároveň vás na stiahnutie novely vyzvala aj pani ministerka Veronika Remišová…

- (smiech) Akože čo s tým? Pani Remišová môže vyzývať, koho chce, na čo chce. Mám formálne poverenia, či už z plánu legislatívnych úloh, prípadne iné politické poverenia, ktoré sú pre mňa záväzné. Vyhlásenia pani Remišovej do médií pre mňa záväzné nie sú.

Vy však tvrdíte, že zákon zaručí väčšiu transparentnosť, čo však nie je pravda, lebo transparentnejšie to nebude…

- Ešte nemáte finálny text. Nikto nemá finálny text, pretože sa o ňom rokuje a vyjednáva. Neriešme niečo, čo je v procese, lebo z toho vzniká úplne zbytočná panika.

V tom, že panika je zbytočná, by s vami asi viacero odborníkov nesúhlasilo. Asi aj chápete, prečo…

- Výhrady smerujú proti prvému nultému návrhu. Medzitým, čo je nultý návrh a čo bude návrh zákona, ktorý vyjde z legislatívneho procesu, môže byť zásadný rozdiel. Vyjadrovať sa k tomu, ako to celé bude vyzerať, keď sa skončí legislatívny proces, je predčasné. Nemá to zmysel, pretože nikto nevie, ako to dopadne.

Vedeli by ste prezradiť, kedy dôjde k rokovaniam s GP?

- Prebieha vyhodnotenie jednotlivých pripomienok a rokovania s pripomienkujúcimi subjektmi sa začnú niekedy v priebehu budúceho týždňa. Možno koncom budúceho týždňa. Viem, že teraz sa to rieši. Nie je preto dôvod ani na paniku, ani na hystériu. Je to regulárny legislatívny proces a o jednotlivých výhradách sa bude rokovať.

Podľa názorov odborníkov, ale aj právnikov, by ste túto novelu mali stiahnuť. Urobíte to?

- Prečo by som ju mal stiahnuť?

Napríklad práve pre tie rozpory, ale aj zásadnú výhradu GP. Mám to chápať tak, že ju nemáte v pláne stiahnuť?

- Určite nie. Samozrejme, že nie, pretože to nemá oporu v zákone.

Prečo ste nastavili hodnotu priamych zákaziek v prípade stavebných prác až do 5,3 milióna?

- Dnes je zákon postavený na úroveň smernice s tým, že výšku by určovala vláda nariadením. Nikde nie je napísané, že to musí byť plná výška. To je dezinformácia, ktorá sa šíri svetom.

Prepáčte, ale na toto upozornil ÚVO, ale aj Nadácia Zastavme korupciu a ďalšie protikorupčné mimovládky. Ako to teda je?

- Prepáčte, ale to už ideme do sfér, ku ktorým by som sa nechcel vyjadrovať predtým, ako sa skončia rokovania s partnermi. Pýtate sa totiž aj na veci, o ktorých budem rokovať aj s dotknutými organizáciami, ktoré dávali pripomienky. Bol by som nerád, ak by sa moje postoje dozvedali z novín. Rád by som im to najprv povedal na rokovaniach. Keď budú ukončené, rád budem informovať o výsledkoch a o tom, ako sme sa dohodli. To sa mi zdá poctivé.

Pán Holý, vy na túto tému veľmi zhovorčivý nie ste …

- (smiech) Ide mi o princíp. Prebieha nejaký proces. Komentovať vlastné pozície, hoci chápem, že pre vás je to zaujímavé, pretože by tam bol latentný spor, sa mi nezdá principiálne, hoci rozumiem, čo sa pýtate. Rozporové konania nie sú ukončené a nemáme odsúhlasený finálny text, a tak nemá zmysel sa k tomu vyjadrovať. Je to mlátenie prázdnej slamy a zdá sa mi to nepoctivé k partnerom a určite to robiť nebudem.

Poznamenali ste však zároveň, že pani Remišová si môže vyzývať kohokoľvek, na čo chce...

- Povedal som, že výzvy pani Remišovej pre mňa nie sú záväzné...

Pani Remišová je však zodpovedná za eurofondy a s vašou novelou má problémy aj Európska komisia. Dokonca by nám vraj mohli hroziť sankcie, ak by sa prijala…

- Pripomienky pani Remišovej budú rovnako súčasťou rozporového konania. Určite sa s ňou na túto tému budem rozprávať tak ako s celým ministerstvom MIRRI. Pokiaľ máte však len takéto otázky, tak odpoveď bude rovnaká. Rád by som vám ušetril čas.

S novelou, ktorú predložil ÚVO, ste neboli spokojný a podľa mojich informácií ste ju nedovolili predložiť do medzirezortného pripomienkového konania. Prečo?

- To nie je tak. ÚVO nedodržal legislatívny proces.

V čom?

- Boli tam zásadné výhrady, keď ma necháte dohovoriť, iných členov vlády. To nie je tak, že ja by som niekoho brzdil alebo blokoval.

Prezradili by ste mi, kto z vlády mal  výhrady? Aby som sa na vašich kolegov vedela obrátiť s otázkami…

- Nechcel by som kolegov udať. Ak dovolíte, to sú veci z kuchyne a nechcem to detailne rozoberať.

Pred časom však zarezonovala aj téma, že ste si vybrali pre svoj úrad pomerne luxusné sídlo v centre mesta…

- Ja? To som sa nerozhodol ja, prenajať si toto sídlo. Nie som štatutárom Úradu vlády. V tej novej budove je prenajatých 5 podlaží, ja z nich mám jeden a pol až dve podlažia. Priestor však prenajíma Úrad vlády a jeho vedenie. K tomu ja nepatrím a nemám na starosti administratívu. O tom, že sa presťahujem do tej budovy, bolo rozhodnuté zo strany vedenia. Nie je to tak, že by som tu ja od rána do večera skákal a vyžadoval si prenajatie budovy. Mne je to úplne ukradnuté.

Otázky o sídle, ale aj spornej novele som niekoľkokrát adresovala vám, ale aj na Úrad vlády. Odpoveď nemám dodnes. Nemôžete si za tieto kauzy aj vy sám? Najmä tým, že nekomunikujete? Snažila som sa vás zohnať takmer tri mesiace…

- Za toto sa ospravedlňujem, ale tých otázok je niekedy toľko, že nemám kapacity odpovedať. Som mimoriadne vyťažený človek. Niekedy odpoviem a niekedy neodpoviem. Beriem to však na vedomie, že keď novinári nie sú spokojní, tak zrejme treba rozšíriť kapacity nášho tlačového odboru. Aby na vašej strane nebol dojem…

Že sa schovávate?

- Určite sa neschovávam, veď aj vy ste so mnou pred časom už robili rozhovor. To, že ma nezastihnete vždy, keď chcete, tak to je preto, že neviem, kde mi hlava stojí. Keď mi zavoláte 15x za deň, tak si vyberiem dvoch alebo troch, ktorým odpoviem. Beriem to však na svoju hlavu a budem sa teda snažiť zvýšiť kapacity tlačového odboru, aby sa nestávalo, že keď mi pošlete email alebo sms, že vám nikto neodpovie.

Pán Holý, vy však nereagujete ani tretiemu sektoru…

- Pozor! Tretí sektor nie sú médiá a má normálne komunikačné kanály. To by som nemiešal. To, že vy mi napíšete sms a ja vám na ňu zavolám naspäť, je preto, že ste redaktori. To, že mi napíše nejaká mimovládka, neznamená, že sa okamžite postavím do pozoru a budem to riešiť. Tam je formálny proces.

V závere dostal Štefan Holý otázku, ktorá sa týkala jeho nereagovania na otázky zo strany ÚVO, na čo sa sťažoval aj šéf ÚVO Miroslav Hlivák. REAKCIU vicepremiéra Holého na túto otázku si prečítajte v komentári pod druhou fotkou v našej galérii. 

Prečítajte si tiež: