Reklama

EXKLUZÍVNE Rozhovor s Kiskom: Prekvapivé slová o Remišovej a ŠOKUJÚCI "kompliment" Ficovi!

Reklama

Čo hovorí na súčasnú situáciu? Exprezident Andrej Kiska (58) krátko po parlamentných voľbách odišiel z politiky. V rozhovore pre denník Plus JEDEN DEŇ prezradil, aký má názor na rozpad strany Za ľudí, ktorú on sám zakladal, čo poradil jej členom a aký je podľa neho najväčší problém súčasnej koalície.

V článku sa dočítate:

  • Akú budúcnosť Kiska predpovedá strane, ktorú sám založil.
  • Ako vnímal kroky Remišovej a čo jej poradil počas krízy.
  • Malo by ministerstvo spravodlivosti ostať v rukách Márie Kolíkovej?
  • Odišiel by Andrej Kiska z politiky aj vtedy, ak by sa stal premiérom?
  • Politická prognóza pre vládu Eduarda Hegera.
  • Ako vníma Roberta Fica ako politika?
  • Bolo podľa Kisku nevypísanie referenda pochybením prezidentky?
  • O čom bude jeho kniha a na čom v súčasnosti pracuje.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Kiska napísal knihu o prezidentstve: je to politický triler a krutá realita
    Zdroj: Facebook/Andrej Kiska

    Začnem "zľahka". Čo bude so stranou Za ľudí? A nebolo chybou, že ste sa po svojom odchode rozhodli do pomerov v subjekte nezasahovať?

    Čo s ňou bude, neviem. Ako a či vôbec sa strane podarí reštart, je dnes v rukách predsedníctva a pani predsedníčky. Je pravdou, že po odchode som už do chodu strany aktívne nezasahoval, no v momente, keď sa situácia vyostrovala, napísal som list adresovaný predsedníctvu strany.

    O čom ste v ňom písali?

    V ňom som odporučil zorganizovať snem, ktorý by rozhodol o tom, ktorá z dvoch frakcií má pravdu. A tiež, aby bolo rozhodnutie snemu akceptované a strana ostala jednotná. Okrem toho som sa stretával s pani Remišovou, Kolíkovou aj inými členmi predsedníctva, s ktorými sme o probléme diskutovali. Žiaľ, výsledok je taký, aký je.

    Zdroj: NORBERT SKALIČAN

    Andrej Kiska v minuloročných parlamentných voľbách kandidoval v strane Za ľudí.

    O čom ste sa zhovárali s pani Remišovou?

    Otvorene som jej povedal, že ak by som bol v jej pozícii a stratil by som dôveru a časti vedenia strany, radových členov z regiónov aj poslancov, zvolal by som snem. Ako aj to, že v prípade, ak by sa snem priklonil k názoru opačnej strany, je namieste zachovať demokratický postup a zvoliť si nového predsedu.

    Mám však dojem, že Veronika nadobudla vnútorné presvedčenie, že ak by pri hlasovaní o funkciu prišla, nové vedenie by jej chcelo odobrať aj ministerstvo, čo by sa však podľa mňa nestalo. Zrejme tak mala pocit, že je zahnaná do kúta a preto postupovala tak, ako postupovala.

    Takže jej hnacím motorom bol z vášho pohľadu strach?

    To by som nepovedal, možno skôr opatrnosť či obava, no emócia strachu to nebola. Veronika je veľký bojovník. Osobne som presvedčený o tom, že ak by aj o funkciu predsedníčky prišla, stolička ministerky by jej ostala. Z nej som však mal pocit, že v nej takéto presvedčenie narástlo.

    Čo ste radili Márii Kolíkovej?

    ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE

    Čo ste radili Márii Kolíkovej?

    V princípe som jej povedal to isté, čo pani Remišovej. V porovnaní s pani predsedníčkou sme sa však s pani Kolíkovou zhovárali minimálne. Mám dokonca pocit, že sme sa osobne ani nestretli a rozhovory prebiehali iba telefonicky.

    Na internete ste napísali, že rozhodnutiu Kolíkovej frakcie rozumiete. Veronika Remišová však hovorí o zrade...

    Zopakujem len toľko, že tomu rozumiem. Z možností, ktoré boli na stole, to vlastne považujem za najrozumnejšiu alternatívu. Ak smerujete k otázke, či im vyčítam rozpad strany, potom absolútne nie. Bolo im dokonca pozastavené členstvo, a ak chcú ľudia okolo pani Kolíkovej napĺňať to, čo sľúbili ľuďom, musia mať za sebou podporu strany, ideálne silnej strany.

    Zdroj: TASR

    Andrej Kiska - bývalý prezident Slovenskej republiky

    Formálne by mal ministerský post patriť strane Za ľudí. Mala by teda pani Kolíková na funkciu rezignovať?

    Som presvedčený, že pani Kolíková by ministerkou ostať mala. Do vlády, ktorú tu máme, prichádzala s pánom Korčokom ako jeden z najpripravenejších ministrov. Na jej pleciach leží nesmierne ťažká agenda a pred sebou má množstvo práce. Nad tým, kto by ju mohol nahradiť, filozofovať nechcem.

    Oficiálne strana síce nezanikla, no jej súčasný politický výtlak sa prakticky rovná nule. Má nádej na reštart?

    Takú nádej má každý. Všetko je v rukách predsedníčky a predsedníctva, takže uvidíme. Najvýraznejšie osoby však zo strany odišli.

    Vráťme sa na moment úplne na začiatok celého príbehu. Za ľudí sa do parlamentu prebojovalo so ziskom 5,77 %, čo ju odsunulo do pozície najmenšieho člena koalície. Bol výsledok veľkým sklamaním? A odišli by ste z politiky aj za predpokladu, že by ste získali premiérske kreslo?

    ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE

    Vráťme sa na moment úplne na začiatok celého príbehu. Za ľudí sa do parlamentu prebojovalo so ziskom 5,77 %, čo ju odsunulo do pozície najmenšieho člena koalície. Bol výsledok veľkým sklamaním? A odišli by ste z politiky aj za predpokladu, že by ste získali premiérske kreslo?

    Výsledok sklamanie pravdaže priniesol. Bol to však dôsledok toho, že strana Smer všetku špinu nasmerovala a vyliala na moju osobu, nie na OĽaNO, PS/Spolu alebo SaS. Ja som bol hlavný terč. Na druhej strane, do parlamentu sme sa dostali a dostali sme do neho aj mimoriadne kvalitných ľudí, za čo našim voličom patrí veľká vďaka.

    K druhej časti otázky poviem, že úzky okruh mojich spolupracovníkov už krátko pred voľbami vedel o mojich opätovných problémoch so srdcom. Ako na tom budem zdravotne po skončení predvolebného stresu, som nevedel. O tom, čo by sa stalo v prípade, ak by sme voľby vyhrali, je dnes zbytočné polemizovať, ale asi by som funkciu premiéra prijal a  pomocou liekov vyskúšal situáciu zvládnuť.

    Zdroj: MICHAL SMRČOK

    Andrej Kiska - bývalý prezident Slovenskej republiky

    Ako Kiska zhodnotil Fica? Zistíte v našej GALÉRII

    Ak sa váš zdravotný stav zhoršoval a vy ste už krátko pred voľbami nevedeli, či z politiky nebudete musieť odísť, nebol to podraz na vašich voličov? Drvivá časť z nich stranu volila kvôli vám.

    V čase vzniku Za ľudí som bol presvedčený o tom, že to zvládnem. Zdravotný stav sa mi začal zhoršovať približne dva až tri týždne pred voľbami a v tom čase by už nemalo zmysel čokoľvek hovoriť. Nikto nemohol vedieť, čo bude po voľbách. Predpokladal som, že po ukončení predvolebného stresu sa situácia upokojí a ja sa budem cítiť lepšie.

    Ako sa cítite dnes?

    Srdce sa pomaly dalo do poriadku. Odchodom z politiky opadol všetok ten obrovský stres, čo mi výrazne pomohlo. Problémy s chrbtom pretrvávajú, no to už je zrejme dané aj vekom. Aj z tejto stránky som však na tom výrazne lepšie ako v čase aktívnej politickej kariéry. Do aktívnej politiky sa už vstúpiť nechystám.

    Poďme k súčasnej situácii. Aká je vaša politická prognóza, čo bude s vládou Eduarda Hegera?

    Zloženie vlády ako takej je z môjho pohľadu celkom v poriadku. Ťažiskový problém vnímam v lídroch jednotlivých strán, ktorí sa často dajú strhnúť emóciami, ktoré občas prevládnu nad tým, čo je dobré pre túto krajinu.

    Tým chcete povedať, že odhliadnuc od osobných konfliktov podľa vás „všetko klape?“

    ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE

    Tým chcete povedať, že odhliadnuc od osobných konfliktov podľa vás „všetko klape?“

    Na výbornú by som túto vládu určite neoznámkoval, no po rokoch kraľovania Smeru, ktorý rozkrádal Slovensko a predal ho mafii, mám z vlády oveľa lepší dojem. Premiér má prirodzenú autoritu, je to slušný a rozhľadený človek, ktorý je veľmi dobrým premiérom vo veľmi zlých časoch. Súčasná nízka popularita vlády je podľa mojej mienky z veľkej časti zapríčinená pandémiou a osobnými roztržkami spomínaných straníckych lídrov. Špeciálne jedného... Osobitým problémom je však, samozrejme, súboj vnútri spravodlivosti a polície.

    Používate rétoriku súčasnej koalície, ktorá často opakuje frázy ako „smerácka mafia“. Azda s výnimkou Petra Žigu však Robert Fico ani žiaden iný vysoký predstaviteľ Smeru nebol ani po roku a pol od výmeny vlády z ničoho obvinený.

    Som presvedčený, že už veľa nechýba. Ale dôkazy musia byť jasné a nepriestrelné, čo pri ich opatrnosti a šikovnosti určite nie je jednoduché. Všetci však vieme, že keby „šéf“ nedal súhlas, tak toľko špinavosti na Slovensku by proste nemohlo vzniknúť.

    Zdroj: MICHAL SMRČOK

    Andrej Kiska a Robert Fico - archívny záber

    Vláda preberala moc s prísľubom slušnej politiky a víziou akejsi "očisty Slovenska od mafie". Po tom všetkom, čo sa udialo. A teraz nemám na mysli iba vami spomínaný súboj na poli spravodlivosti či polície, ale aj plagiátorské kauzy, kauzu okolo ruskej vakcíny, obvinenie policajného prezidenta, zatknutie šéfa SIS či podozrenia okolo ministerky Kolíkovej, o ktorej sám expremiér vyhlásil, že jej nedôveruje... Má ešte táto vláda nárok opierať sa o toľko zmieňovaný "protikorupčný mandát"?

    Mám dobrý pocit z toho, že menšie ryby podieľajúce sa na vedení mafiánskeho štátu sú dnes v rukách spravodlivosti. Súboj s mafiou sa teda evidentne začal. Samozrejme, že sme všetci šokovaní z toho, čo sa deje na polícii či v prokuratúre. Uvedomme si však, že Smeru a jeho kumpánom sa za roky vládnutia podarilo systém polície či prokuratúry prerásť svojimi ľuďmi natoľko, že je dnes mimoriadne ťažké sa zorientovať v tom, na koho strane je pravda. Je otázkou, nakoľko ľudia z prostredia prokuratúry či polície, ktorí tam sedia od čias predošlej vládnej garnitúry, dokážu otravovať ovzdušie a poťahovať nitkami v prospech Smeru.

    Toto by bolo treba vyriešiť čím skôr. Avšak urobiť poriadok v systéme, v ktorom sú tisíce ľudí a vy netušíte, koho z nich majú v rukách Fico či Kaliňák, je mimoriadne náročná úloha. Sám neviem, čo by som robil, ak by som bol v pozícii premiéra ja.

    Robert Fico bol vaším prirodzeným politickým rivalom, no ako ho hodnotíte ako politik politika? Napriek mnohým problémom je dnes Smer opäť mimoriadne populárny.

    ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE

    Robert Fico bol vaším prirodzeným politickým rivalom, no ako ho hodnotíte ako politik politika? Napriek mnohým problémom je dnes Smer opäť mimoriadne populárny.

    Ako Kiska zhodnotil Fica? Zistíte v našej GALÉRII

    Čo otázka referenda, nezakopla prezidentka, keď sa rozhodla vôľu ľudu nenaplniť?

    Určite nie, plne som sa stotožnil s jej rozhodnutím.

    Zdroj: MATEJ KALINA

    Deň inaugurácie prvej slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej. Na snímke exprezident Andrej Kiska v sprievode manželky Martiny privítal novú hlavu štátu na nádvorí prezidentského paláca.

    Pod jeho vypísanie sa podpísalo približne 600 000 našincov. Nie je za týchto okolností v duchu demokracie na mieste nechať národ, aby sa rozhodol, či si chce zvoliť novú vládu?

    Z môjho pohľadu referendum nie je vhodným a podľa Ústavného súdu ani zákonným riešením. Koalícia dostala dôveru na štyri roky.

    Nedávno ste dokončili knihu. O čom rozpráva váš príbeh?

    Keď som ako prezident skončil, veľmi som premýšľal nad tým, čo ďalej. A chcel som zanechať osobné posolstvo a položiť svoje názory na papier. Namiesto nudných memoárov som sa rozhodol pre politický triler. Ide o príbeh premiéra a prezidenta, v ktorom sa premiér nesmierne túžil stať prezidentom. Všetko sa odohráva na pozadí rusko-ukrajinského konfliktu a pozorný čitateľ určite nájde mnoho reálnych situácií, v ktorých som sa ocitol. Všetko je však zakomponované do fiktívneho príbehu s mnohými fiktívnymi postavami.

    Kde sa teda stiera rozdiel medzi fikciou a realitou?

    Realita sú predovšetkým popisy niektorých detailov. Napríklad fungovanie prezidentskej ochranky, ako prebieha stretnutie na pôde OSN či dokonca popis niektorých miest, na ktorých som sa reálne ocitol. Obrovské množstvo príbehu je však čistá fikcia.

    Zdroj: Picasa

    Andrej Kiska - bývalý prezident Slovenskej republiky

    Ako relaxuje exprezident? Máte nejaké koníčky?

    Tretinu môjho času venujem práci v Dobrom Anjelovi. Okrem toho sa venujem príprave novej knihy, ktorá bude pokračovaním príbehu prezidenta, tentoraz na pozadí rómskej problematiky a extrémizmu. Znova sa pokúsim vtiahnuť čitateľov do deja napínavým príbehom. Kritici to nazývajú „hollywoodsky scenár". Pripravujem tiež projekt na pomoc pre aktívnych Rómov.

    Ako chcete Rómom pomáhať?

    Je to projekt, ktorý by mal vyzdvihnúť ich schopnosti a ukázať to, v čom sú naozaj výborní. Ešte ako prezident som mal možnosť zúčastniť sa na prehliadke talentovaných Rómok, ktoré šili nádherné šaty a módne doplnky s rómskymi motívmi. V rámci projektu chcem podchytiť talentované módne návrhárky a šičky rómskeho pôvodu a pomôcť im presadiť sa na trhu.

    Prečítajte si tiež: