V článku sa dočítate:

  • Akú budúcnosť Kiska predpovedá strane, ktorú sám založil.
  • Ako vnímal kroky Remišovej a čo jej poradil počas krízy.
  • Malo by ministerstvo spravodlivosti ostať v rukách Márie Kolíkovej?
  • Odišiel by Andrej Kiska z politiky aj vtedy, ak by sa stal premiérom?
  • Politická prognóza pre vládu Eduarda Hegera.
  • Ako vníma Roberta Fica ako politika?
  • Bolo podľa Kisku nevypísanie referenda pochybením prezidentky?
  • O čom bude jeho kniha a na čom v súčasnosti pracuje.

Začnem "zľahka". Čo bude so stranou Za ľudí? A nebolo chybou, že ste sa po svojom odchode rozhodli do pomerov v subjekte nezasahovať?

Čo s ňou bude, neviem. Ako a či vôbec sa strane podarí reštart, je dnes v rukách predsedníctva a pani predsedníčky. Je pravdou, že po odchode som už do chodu strany aktívne nezasahoval, no v momente, keď sa situácia vyostrovala, napísal som list adresovaný predsedníctvu strany.

O čom ste v ňom písali?

V ňom som odporučil zorganizovať snem, ktorý by rozhodol o tom, ktorá z dvoch frakcií má pravdu. A tiež, aby bolo rozhodnutie snemu akceptované a strana ostala jednotná. Okrem toho som sa stretával s pani Remišovou, Kolíkovou aj inými členmi predsedníctva, s ktorými sme o probléme diskutovali. Žiaľ, výsledok je taký, aký je.

Andrej Kiska v minuloročných parlamentných voľbách kandidoval v strane Za ľudí.
Zdroj: NORBERT SKALIČAN

O čom ste sa zhovárali s pani Remišovou?

Otvorene som jej povedal, že ak by som bol v jej pozícii a stratil by som dôveru a časti vedenia strany, radových členov z regiónov aj poslancov, zvolal by som snem. Ako aj to, že v prípade, ak by sa snem priklonil k názoru opačnej strany, je namieste zachovať demokratický postup a zvoliť si nového predsedu.

Mám však dojem, že Veronika nadobudla vnútorné presvedčenie, že ak by pri hlasovaní o funkciu prišla, nové vedenie by jej chcelo odobrať aj ministerstvo, čo by sa však podľa mňa nestalo. Zrejme tak mala pocit, že je zahnaná do kúta a preto postupovala tak, ako postupovala.

Takže jej hnacím motorom bol z vášho pohľadu strach?

To by som nepovedal, možno skôr opatrnosť či obava, no emócia strachu to nebola. Veronika je veľký bojovník. Osobne som presvedčený o tom, že ak by aj o funkciu predsedníčky prišla, stolička ministerky by jej ostala. Z nej som však mal pocit, že v nej takéto presvedčenie narástlo.

Čo ste radili Márii Kolíkovej?

ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE