EXKLUZÍVNE Remišová po vládnej kríze priznáva OBAVY: Tajomné slová o Matovičovej novej funkcii!
2. 4. 2021, 7:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 0:21)
Napriek chaosu, ktorý v krajine ostatný mesiac zavládol, je predsedníčka koaličnej strany Za ľudí Veronika Remišová (44) rada, že sa vládnu krízu napokon podarilo zažehnať. „Dúfam, že sme sa všetci z tejto krízy poučili a teraz máme druhú šancu,” povedala v rozhovore pre Plus JEDEN DEŇ. Zároveň priznala, že hodinu pred nápadom vymeniť Matoviča za Hegera to vyzeralo na pád vlády.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Zdroj: EMIL VAŠKO
Zdroj: Jaroslav Novák/TASR
Galéria k článku
V rozhovore sa dočítate:
- Ako vicepremiérka hodnotí prvý rok vlády
- Ako vyzerali posledné hodiny pred ohlásením demisie expremiéra Igora Matoviča
- Čo si po ukončení krízy Remišová myslela ako prvé
Po troch týždňoch rokovaní ste sa dopracovali k záveru, že Igor Matovič odchádza z postu premiéra a ostatní okrem Milana Krajniaka a Marka Krajčiho sa vracajú na svoje miesta. Ste s tým spokojná?
- Spokojná by som bola, keby žiadna vládna kríza nebola a zaoberali by sme sa vecami, ktoré sme ľuďom sľúbili vo voľbách a ktoré od nás aj očakávajú. Ale áno, mali sme požiadavku, aby Igor Matovič odstúpil z postu premiéra a aby sa vláda udržala v štvorkoalícii – a tak sa aj stalo, čiže v tomto smere som spokojná. Konečne sa však treba vrátiť k práci a k riešeniu podstatnejších vecí, ako sú spory v koalícii.
Ako sa na túto krízu pozeráte teraz? Veď napokon vy s Richardom Sulíkom ste to celé otvorili a neskôr sa, naopak, zdalo, že práve vy to zachraňujete…
– Priebeh tej krízy bol veľmi dynamický, začalo sa to riešením problému s pandémiou, keď sme boli najhorší na svete. Rokovania trvali desiatky a desiatky hodín, niekedy to vyzeralo, že sa vládna koalícia nakoniec rozsype a budú predčasné voľby. Moje najväčšie obavy boli, že sa to skončí ako vláda Ivety Radičovej, keď si tiež všetci mysleli, že každý vybabre s každým, a nakoniec vybabrali len sami so sebou a s krajinou. Tým chcem povedať, že rokovania boli opodstatnené, ak by neboli, možno by sa to rozbilo tak, že by sme sa už nikdy nedali dokopy.
Keby ste ako bežný občan Veronika Remišová, ktorý možno momentálne nemá prácu, prišli počas korony o blízkeho, ako by ste túto koaličnú krízu vnímali?
- Vôbec sa nečudujem ľuďom, že to vnímajú ako cirkus, pretože našou úlohou je zaoberať sa problémami ľudí, nie aby sa ľudia zaoberali problémami politikov. Chcem sa všetkým ospravedlniť, že kríza trvala príliš dlho, ale verím, že sa z nej všetci poučíme a s novou dynamikou budeme riešiť problémy a pomáhať ľuďom. Ja som išla do politiky, aby som ľuďom pomáhala a zlepšovala fungovanie štátu, čistila Slovensko od korupcie. Aj od ľudí som dostávala stovky správ, aby sme zabojovali a túto vládu nepovalili. Aby sme ten boj s mafiou a korupciou, ktorý sme začali, aj dokončili.
Nemyslíte si, že dnes už len boj s mafiou a očistenie od korupcie nestačí? Veď Igorovi Matovičovi, ktorý si na tomto postavil predvolebnú kampaň, nedôveruje až 82 % ľudí, čo hovorí samo za seba.
– Žiaľ, prvý rok vládnutia nám skomplikovala pandémia. Prvý polrok sme zvládli veľmi dobre, boli sme najlepší v Európe, záver minulého roka bol už náročnejší. Riešili sme opatrenia a celú energiu sme sústredili na pandémiu. Našťastie sa situácia momentálne zlepšuje a verím, že ak tento pozitívny trend bude pokračovať, budeme môcť otvárať obchody, školy, služby a obnovovať život po kríze. Konečne budeme môcť ukázať to, čo sme pred voľbami sľúbili. Samozrejme, že dnes od nás očakávajú ľudia viac ako len boj s korupciou, ale plán máme a za našu stranu môžem povedať, že celé úsilie budeme venovať obnove a pomoci Slovensku po kríze. Okrem toho aj počas pandémie sme tvrdo pracovali na riešeniach, ktoré zlepšia život na Slovensku. Za rezort, ktorý riadim, môžem povedať, že fakt, že po dlhých rokoch nevraciame do Bruselu milióny eur, ktoré využijeme pre Slovensko, je veľká vec a stála nás mesiace tvrdej práce.
Zdroj: archiv
Igor Matovič prezradil svoj plán v nedeľu večer na tlačovej konferencii. Výsledkom bolo vymeniť Matoviča za Hegera.
Eduard Heger síce nebol žiadny makroekonóm, no Igor Matovič doteraz riadil iba vlastnú firmu. Myslíte si, že je na takú dôležitú pozíciu vhodným kandidátom?
- Tak, ako ho poznám, určite nie je človek, ktorý by rozhadzoval peniaze nezodpovedne a obávam sa, že rokovania o štátnom rozpočte budú ťažšie, ako si ktokoľvek vie predstaviť.
Článok pokračuje na ďalšej strane.
Bývalý premiér Matovič sa síce na kvetnú nedeľu dušoval, že všetkým odpustil, no memorandum o neútočení – ktoré síce oficiálne nepodpísal – dodržal iba deň. Je podľa vás reálne, že sa nebude zo svojej pozície ministra financií mstiť Richardovi Sulíkovi?
- Dúfam, že sme sa všetci z tejto krízy poučili a teraz máme druhú šancu. Verím, že konflikty utíchnu, nik nebude tomu druhému nadávať cez sociálne siete alebo obťažovať ľudí problémami, ktoré si treba vyriešiť za zatvorenými dverami.
Vraj ešte v nedeľu o 15.00, teda dve hodiny pred oficiálnym ukončením krízy, sa bývalý premiér nechcel svojho miesta vzdať, všetko vyzeralo úplne ináč a v hre bola aj úradnícka vláda.
- Áno, je to pravda, situácia sa naozaj vyvíjala rôzne, a keby ste sa ma ešte v nedeľu o 14.00 opýtali, ako sa to skončí, tak vám poviem, že rozpadom vládnej koalície. Dnes by sme tu už zrejme nesedeli alebo by sme robili rozhovor o tom, ako sa mohla rozpadnúť vláda, ktorá mala ústavnú väčšinu.
Vaše koaličné rokovania vyzerali navonok veľmi emotívne. Ako to prebiehalo za zatvorenými dverami? Prekvapilo vás niečo?
- Veľmi pozitívne bolo, že minimálne do určitého momentu koaliční partneri nevynášali z rokovaní informácie. Náročné však bolo cyklenie sa v problémoch. Kríza vznikla na základe určitého typu sporov medzi dvoma osobnosťami a tieto spory sa do diskusie neustále vracali.
Sú to rovnako emotívne debaty, ako vidíme na obrazovke?
- Aj. Sú aj konštruktívne, aj emotívne, aj nekonečné, keď sa zabrzdíme na niektorých témach, väčšinou témach osobných sporov. A to je potom veľmi únavné. Strana Za ľudí sa snaží k problémom pristupovať vždy racionálne, konflikty nevyvolávame, pretože pre nás sú prioritou problémy ľudí.
Máte šancu pri tých egách a vraj aj dosť vulgárnych hádkach dostať sa vôbec k slovu?
- Mne osobne sa vôbec nepáčia hrubé slová a nadávky, či už sú na vláde, alebo kdekoľvek inde, preto sa snažím byť skôr upokojujúci element. Nepáči sa mi taký štýl komunikácie a nikdy by som sa k tomu neznížila. Vzájomné osočovanie jednoznačne ničí dôveru politikov na verejnosti a k tomu by dochádzať nemalo.
Richard Sulík po ukončení krízy povedal, že strana SaS sa ešte viac zomkla tým, že všetci ťahali za jeden povraz. V strane Za ľudí je to ako?
- Myslím si, že každá kríza preverí vzťahy a tak je to aj v našej strane. Nech to navonok vyzeralo akokoľvek, aj my sme boli v požiadavkách, ktoré sme mali, jednotní, a myslím, si, že počas trvania koaličnej krízy sme si boli vzájomne oporou.
Medzi vami a Máriou Kolíkovou však boli názorové rozdiely. Už ste si to vydebatovali? Môžete jej ďalej dôverovať?
- Pani Kolíková sa vracia na ministerstvo, čomu sa teším, lebo môže dokončiť začaté reformy a, bohužiaľ, na žiadne hlbšie debaty ešte nebol čas.
Zdroj: Jaroslav Novák
Ministerka Remišová bola dočasne poverená riadením aj ministerstva spravodlivosti.
Keď už sme pri návrate ministerky Kolíkovej a ostatných členov vlády, ktorí sa vracajú na pôvodné miesta, nemyslíte si, že tie demisie boli opäť iba fraška?
- Myslím si, že demisia by mala byť ten úplne krajný nástroj, hlavne preto, že či už sa politici hádajú, alebo nie, rezorty musia riadne pracovať. Nemám rada veľké gestá, ktoré môžu spomaliť alebo dokonca znefunkčniť rezort, a ak, tak to musí byť absolútne krajný akt, ktorý prichádza po dôkladnom a racionálnom zvážení.
Keby pri tejto vládnej kríze nedošlo až na demisie, myslíte si, že by premiér opustil svoje miesto?
- Myslím si, že najdôležitejším prvkom boli rokovania s koaličnými partnermi, ale hlavne s predstaviteľmi klubu OĽaNO. Či by sa to pohlo aj bez demisií, na to vám dnes naozaj neviem odpovedať.
Boli tieto tri týždne najťažšie, aké ste doteraz v politike zažili?
- Určite áno. Bolo to vôbec jedno z najťažších období v politickom živote. Takéto krízy, chvalabohu, nebývajú na dennom poriadku.
Hovoríte, že tie debaty sa často zasekli na nejakých osobných sporoch. Mali ste niekedy chuť odísť a doslova sa na to celé vykašľať?
- Vždy, keď som už bola vyčerpaná, myslela som na to, že ak by mala vláda, ktorá sa zložila po dvanástich rokoch vládnutia Smeru, padnúť pre nejaké osobné spory, veľmi by som sa pred ľuďmi hanbila. Tých momentov, keď som mala chuť vstať a odísť, bolo niekoľko, no vždy som pred sebou videla ten zničujúci efekt pádu vlády Ivety Radičovej a nechcela som dopustiť, aby sa to zopakovalo.
Do noci ste rokovali, chodili ste do všetkých debát, hasili ste problémy vo vlastnej strane… Čo vás každé ráno nakoplo, aby ste išli ďalej?
- Zodpovednosť a sľub, ktorý som dala ľuďom. Ale v istom momente som už bola naozaj vyčerpaná. Poviem vám kurióznu príhodu. Išla som sa prejsť k Morave, vyvetrať si hlavu a po telefóne som namiesto oddychu riešila vládnu krízu. Ani neviem ako, šmykla som sa a spadla som počas telefonátu do rieky. Do pol pása v blate, vo vode... Mobil som držala hore v ruke a ospravedlňovala som sa telefonujúcemu, aby mi prepáčil, že som v ľadovej vode a že sa ozvem o chvíľu a môžeme pokračovať v riešení problémov vládnej krízy.
Rodinu ste si teraz asi veľmi neužili. Podporuje vás manžel alebo by bol radšej, keby ste boli každý večer doma s rodinou?
- Je pravda, že sme rokovali do polnoci a domov som sa chodila doslova iba vyspať. Aj to len na pár hodín. Manželovi som veľmi vďačná, že ma podporuje. Hovorí sa, že každý chvíľku ťahá pílku a on ju teraz v rodine ťahal aj za mňa. Viem, že bez tej podpory, ktorá dáva môjmu snaženiu zmysel, by to bolo veľmi ťažké.
Keď ste v nedeľu uhasili krízu, čo ste si povedali ako prvé?
- Premýšľala som, čo má čaká ďalej... že mám na programe plán obnovy, ktorému sa musím venovať, výzvy z eurofondov, ktoré budeme vyhlasovať na obnovu krajiny, ale hlavne, že sa už konečne musím poriadne vyspať.
Vaša strana prešla počas krízy turbulentným obdobím. Plánujete aj nejaké zmeny?

Zdroj: facebook - Veronika Remišová