EXKLUZÍVNE Prezident Gašparovič PREHOVORIL po pohrebe priateľa: TAKÝTO bol v skutočnosti CUPER
14. 2. 2025, 5:45

Zdroj: Miro Lisál
Nečakaná smrť Jána Cupera (†78) mnohých hlboko zasiahla. Pohreb bývalého politika bol na programe v bratislavskom krematóriu vo štvrtok 13. februára so začiatkom o 12.30. Cuperovu pamiatku si uctil aj prezident Ivan Gašparovič.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Zdroj: EMIL VAŠKO
Zdroj: EMIL VAŠKO
Galéria k článku
Hoci ľudia spočiatku neprichádzali, napokon sa poslednej rozlúčky s Jánom Cuperom zúčastnilo približne 200 ľudí.
Prezident Ivan Gašparovič po pohrebe bývalého poslanca Jána Cupera

Zdroj: P1D/ K. B.
Medzi smútiacimi bol aj prezident Ivan Gašparovič, ktorý mal s Cuperom veľa spoločného. „Boli sme dobrí priatelia. Boli sme kolegovia na právnickej fakulte. Boli sme spolu v HZDS. Jano bol federálnym poslancom a ja som bol v Prahe ako československý generálny prokurátor. Práve tam sme sa stretávali a zapojili do nového diania v Československu, keď sme sa rozchádzali. Jano bol jedným z tých iniciátorov a organizátorov začiatkom 90. rokov,“ prezradil nám prezident. „Patrí mu úcta aj pocta, za to, čo celý život robil, následne aj ako poslanec Národnej rady,“ uctil si po pohrebe Cuperovu pamiatku Gašparovič.
Poslanec Roman Michelko po pohrebe bývalého poslanca Jána Cupera

Zdroj: P1D/ K. B.
Na obrade sa objavil aj poslanec SNS Roman Michelko. „Na pána Cupera budem spomínať ako na vzdelaného, rozhľadeného, bystrého človeka s obrovským množstvom informácii,“ vytvoril obraz o bývalom poslancovi HZDS Michelko. „Spomínam na neho ako na aktéra zásadných dejinotvorných udalostí pri vzniku Slovenskej republiky. Ako na autora prvého textu deklarácie o zvrchovanosti a ako na aktívneho politika, ktorý presadil množstvo legislatívnych návrhov, ktoré platia dodnes,“ priblížil poslanec SNS.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Pohreb Jána Cupera v Bratislave.
Okrem nich posledné zbohom prišiel dať aj bývalý podpredseda Národnej rady a člen HZDS Tibor Cabaj, bývalá ministerka zdravotníctva Irena Belohorská, bývalý poslanec a spoluautor ústavy ústavy Ľubomír Fogaš, či Cuperov bývalý poslanecký asistent Pavel Kapusta. Všimli sme si aj Antona Hrnku, bývalého poslanca Národnej rady a expodpredsedu SNS. Do krematória dorazil aj bývalý hokejista Róbert Pukalovič či obvinený Daniel Bombic.
Krátko po Cuperovej smrti pre náš denník reagoval aj legendárny hokejista Jozef Golonka. „Boli sme priatelia, v minulosti sme sa pravidelne stretávali práve na Miltetičke,” priznal zronený hokejista 5. februára. „Bývali sme tam viacerí hokejisti, futbalisti, ale aj právnici či politici. Pán Cuper bol dobrý parťák a človek s veľkým prehľadom. Zároveň bol naturista, čo mal na srdci, to mal aj na jazyku.” zaspomínal si Golonka na priateľa. Zároveň prezradil, čo všetko Cupera urobil nielen pre neho, ale aj športovú obec. „Keď bol aktívny politik, robil maximum pre slovenských športovcov. Postupne sme sa stretávali menej, ale vždy, keď sme sa videli, zakývali sme si. Boli to priateľské stretnutia,“ priblížil legendárny hokejový útočník.
Zdroj: Život/Peter Frolo, jac
Ján Cuper (†78).
Bývalý poslanec HZDS zomrel v stredu 5. februára vo veku 78 rokov. Stalo sa tak počas toho, ako mal s kamarátmi stretnutie na najznámejšom bratislavskom trhovisku Miletička. Expolitik odpadol počas príhovoru k priateľom, s ktorými sa tam pravidelne stretával.
Zdroj: Život/Peter Frolo, jac
Kto bol Ján Cuper? Vyznamenal ho Mečiar
Docent Ján Cuper náhle zomrel minulý týždeň 5. februára 2025 vo vieche na trhovisku na Miletičovej ulici v Bratislave počas rozhovoru s priateľmi. Mal 78 rokov.
Ján Cuper sa narodil 25. novembra 1946 v obci Dubová. V roku 1975 absolvoval štúdium práva na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde potom pôsobil ako docent na Katedre teórie práva a sociálnych vied až do roku 2017. Taktiež prednášal na Právnickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, kde bol aj vedúcim katedry teórie štátu a práv. Je autorom viacerých vedeckých prác z oblasti právnej teórie, napríklad aj publikácie Štát a právo v otázkach a odpovediach. V roku 1998 mu udelil zastupujúci prezident Vladimír Mečiar Rad Andreja Hlinku I. triedy za mimoriadne zásluhy o vznik Slovenskej republiky.
Stál pri zrode slovenskej ústavy, vystúpil na najvyšší vrch Afriky Kilimandžáro, bol výraznou postavou slovenského parlamentarizmu. Jeho typické „faktické poznámky“ plné sarkazmu a irónie, bývali často témou pre seriózne, aj bulvárne médiá.
Ako renomovaný právnik sa podieľal tvorbe parlamentnej legislatívy a prednášal právo na viacerých slovenských univerzitách.
Negatívne najviac zarezonovala vo verejnosti autonehoda v Modre, pri ktorej nafúkal dve promile.
Zdroj: tasr