Reklama

EXKLUZÍVNE Pátranie po čínskych policajtoch v Maďarsku: Našli sme LUXUSNÉ AUTÁ a zničené BUDOVY

Reklama
Peter Húska

Peter Húska

Vedúci oddelenia Content Hub

Nedávna návšteva premiéra Roberta Fica (Smer) v Číne vzbudila doma značnú pozornosť. S delegáciou predsedu vlády a niekoľkých ministrov túto krajinu navštívili aj zástupcovia 56 slovenských firiem. Prvou významnou investíciou Číny za 1,2 miliardy eur u nás má byť baterkáreň pri Šuranoch. Spolu s ňou však rastú aj obavy, či s čínskym kapitálom na Slovensko nezavítajú aj čínski policajti.

Policajti z Číny by sa údajne už mali nachádzať u našich južných susedov v Maďarsku. Umožňuje im to podpísaná Dohoda o spolupráci pri boji proti terorizmu a organizovanému zločinu medzi Maďarskom a Čínou. Policajti majú dokonca podľa predsedu KDH Milana Majerského už hliadkovať v utajení spoločne s maďarskou políciou v Budapešti. „Máme 35 rokov slobody a ideme deportovať na Slovensko veci, s ktorými je spojená komunistická Čína,“ povedal začiatkom novembra v relácii Na telo predseda KDH.

Išli sme sa teda do ulíc Budapešti pozrieť, ako také hliadkovanie vyzerá. Naša cesta smerovala na ulicu s tajuplným názvom Golgota. Podľa viacerých zdrojov majú mať policajti z Číny práve na tejto adrese v nenápadnej žltej budove svoje kancelárie. Budova je súčasťou obrovského čínskeho trhoviska. Po príchode na miesto sme čakali pred vchodom, následne sme sa rozhodli ísť dnu. Vchodové dvere však boli zamknuté. Na naše klopanie nikto nereagoval. Okolo nás práve prechádzala menšia skupina obyvateľov, ktorí bývajú neďaleko. Pýtali sme sa ich na hliadkujúcich policajtov z Číny. „Nevideli sme ich osobne, no vieme, že sa tam nachádzajú,“ dostali sme šokujúcu odpoveď s radou, že sa máme ísť pozrieť na trhovisko. Azda tam budeme mať viac šťastia.

Cestou k hlavnému vchodu sme streli mladého muža. „Ja osobne tomu neverím. Myslím si, že ide o fake news. U nás je však všetko možné,“ reagoval na otázku na prítomnosť mužov zákona z Ďalekého východu. „Nie, nevideli sme nikoho,“ reagovali ďalší obyvatelia. Čím bližšie sme sa dostávali k tržnici, tým viac bolo vidieť, že okolie majú „pod palcom“ Číňania žijúci v tejto lokalite.

Za bránami trhoviska nás ohúril úplne iný svet. Na jednej strane luxusný autopark s luxusnými značkami áut, ako je Audi, BMW, Mercedes alebo dokonca aj Ferrari. Na druhej strane ošarpané stavby s obchodmi plnými pestrého tovaru. Počas nášho putovania nám cestu križovali uponáhľaní obchodníci na svojich elektrických rikšiach plne naložených tovarom. Niektorí z predajcov dokonca bývajú rovno nad svojimi obchodmi. Po nekonečnom blúdení po tomto mravenisku sme sa opäť vrátili k budove, kde majú mať sídlo policajti z Číny. Pred samotnou budovou síce bolo živo, no okrem uponáhľaných obchodníkov a zaparkovaných limuzín sme však žiadneho policajta nestretli.

„V Budapešti nepôsobili ani nepôsobia čínski policajti,“ odpovedali nám z maďarského ministerstva vnútra. „Ak by sa v rámci spolupráce v Maďarsku predsa len ocitli, budú svoje povinnosti vykonávať len v uniformách, bez zbraní a donucovacích prostriedkov. Nebudú môcť vykonávať žiadne vyšetrovacie činnosti a nebudú mať žiadne nezávislé právomoci konať. Ich prítomnosť môže byť prospešná aj v prípade veľkých obchodných investícií v dôsledku pravidelného nárastu počtu príchodov Číňanov,“ odpísali z Riaditeľstva Národnej polície Maďarska. Podľa oficiálnych štatistík v Maďarsku žije 18-tisíc ľudí čínskej národnosti. Neoficiálne sa však hovorí o desaťnásobku.

Autori článku

Peter Húska

Vedúci oddelenia Content Hub
Vedie autorský tým Content hub, ktorý pripravuje obsah pre viacero produktov vydavateľského domu NMH a píše komentáre pre denník Plus JEDEN DEŇ.
Ako reportér sa väčšinou venuje kriminálnym a súdnym prípadom, ktoré rezonujú vo verejnosti. Venuje sa aj horúcim aktualitám v regióne.