Momentálne sa azda najviac hovorí o skladaní novej vlády. Vaše meno sa spomína v súvislosti s postom ministra školstva. Čo na to hovoríte?

- Ak mi dovolíte, tak budem odpovedať tak ako celý týždeň. Pokiaľ nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič. Chápem, že je to zo strany novinárov logická dedukcia a aj náš program bol vyhodnotený ako najlepší, ale momentálne to nie je vôbec ani isté, ani potvrdené.

Máte o tento post záujem?

- Človek vstupuje do verejného života, aby veci menil. Školstvo môžete zmeniť len z pozície ministra. Máme za sebou reformu školstva v Bratislavskom samosprávnom kraji a téme sa aktívne venujeme. Pokiaľ táto ponúka príde, tak sa jej budeme veľmi zodpovedne venovať a budeme sa snažiť posunúť školstvo ďalej.

O rezort školstva sa kandidáti nebijú. Nie je tá ponuka tak náhodou už vaša?

- Nie, nie je to tak.

Veľkú konkurenciu však nemáte...

- Poviem to takto: Politika je umením nemožného, takže pokiaľ sa Igor Matovič nepostaví pred kameru s kompletným zoznamom vlády a nepovie moje meno, tak sa k tomu nechcem vyjadrovať.

Čím si vysvetľujete nízky záujem o rezort školstva?

- Možno to zabezpečila politická situácia. Kolegovia z iných strán, ktorí tiež riešili školstvo, sa do parlamentu nedostali. Myslím si, že to je hlavný dôvod. Nemyslím si, že to je prejav toho, že by školstvo nebolo prioritou alebo by oň nebol záujem.

O vás je známe, že sa školstvu venujete dlho. Pôvodným povolaním ste však obuvník a potom ste sa venovali vizážistickým službám. Boli ste aj kaderník?

- (Smiech) Kaderníka zo mňa spravil až pán Danko! Neviem teda, či je to pochvala, alebo nie! Mám vyštudované navrhovanie obuvi a galantérneho tovaru v Partizánskom. Potom som odišiel do zahraničia a istý čas som si privyrábal aj v kaderníctve. Keď som videl, koľko sú ženy ochotné minúť v kaderníctve, prebudilo to podnikateľskú časť mojej duše a po návrate domov sme založili úspešnú sieť kaderníctiev Pierot. Značku som roky reprezentoval, a preto mi prischlo označenie kaderník.

Branislav Gröhling
Branislav Gröhling
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY