Európa to NEDOMYSLELA: Analytik Ivo Samson o probléme s ilegálnymi migrantmi (ROZHOVOR)
23. 9. 2023, 7:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:28)

Zdroj: archív
Čelí Slovensko skutočne vážnej migračnej kríze alebo je téma umelo nafúknutá politikmi? Odkiaľ k nám vlastne migranti prichádzajú, môžeme sa spoliehať na fakt, že sme pre nich iba prestupnou zástavkou? A aké riziká či benefity predstavuje migrácia pre Európu? O tom všetkom sa v rozhovore pre denník Plus JEDEN DEŇ rozhovoril bezpečnostný analytik Ivo Samson.
Zdroj: Henrich Mišoviè
Zdroj: Henrich Mišoviè
Zdroj: Henrich Mišoviè
Galéria k článku
V rozhovore sa dočítate
- Prečo prechádzajú migranti práve cez územie Slovenskej republiky?
- Je pre nich potvrdenie od slovenskej polície dôležité?
- Do akej miery podľa analytika ovplyvňuje migračnú situáciu správanie Maďarska?
- Hrozí na Slovensku zvýšená kriminalita a môžeme sa spoliehať na tézu, že sme len prestupnou zastávkou?
- Akú hrozbu predstavuje pre Európu zvýšená migračná vlna?
- Ako sa analytik díva na situáciu v Nemecku, ktoré prijalo mnoho migrantov v predošlých vlnách?
- Mala by sa Európa pred migráciou brániť?

Zdroj: TASR
Od januára do júla tohto roku bolo na Slovensku zadržaných vyše 17-tisíc cudzincov. Prečo sa Slovensko stalo takou atraktívnou destináciou?
Nie sme destináciou, iba tranzitnou krajinou. A Slovensko je „našťastie“ príliš chudobné na to, aby tu migranti ostávali. Pri prechode cez našu krajinu dostanú akýsi certifikát a s týmto potvrdením sa pohybujú ďalej po Európe. Osobne by som to nevnímal tak dramaticky, keďže títo ľudia tu neostanú, naopak, smerujú do krajín, kde už majú rodinné zázemie. A vyššie sociálne príspevky.
Zdroj: MARTIN DOMOK
Na snímke záchytný tábor s nelegálnymi migrantmi vo Veľkom Krtíší.
Povinnosť vydávať vami spomínané potvrdenie poslanci Národnej rady doteraz nezrušili. Je pre migrantov skutočne takým silným lákadlom?
Isteže áno. Ak nič iné, aspoň majú v rukách nejaký doklad. V opačnom prípade by boli na území Európskej únie bez akejkoľvek legitimity. A migrant na pohyb po EÚ logicky potrebuje potvrdenie o tom, že ho niektorá z krajín prijala.
Do akej miery situáciu s migráciou ovplyvnil fakt, že Maďarsko nedávno prepustilo zo svojich väzníc viac než 1 400 osôb usvedčených z prevádzačstva?
Netuším, či to bolo zo strany Orbána gesto voči vlastnému obyvateľstvu alebo šlo o stratégiu s cieľom poškodiť okolité krajiny. A hoci neviem, či sa druhá možnosť dá Orbánovi podsúvať, a uznávam, že to znie trochu konšpiračne, v realite sa to tak robieva. Rovnako si počínal Egypt s migrantmi z Eritrey či Etiópie, ktorým umožnil prejsť do Izraela, aby poškodili tamojšiu ekonomiku a spoločnosť. Aby som však odpovedal na vašu otázku, tak áno, určite to zaváži. Títo ľudia sa živia prevádzačstvom a len ťažko si nájdu inú prácu.
Maďarsko zjavne aj naďalej čelí prílevu migrantov, a to napriek tomu, že svoju hranicu so Srbskom chráni. Ako to, že sa ju nedarí ustrážiť napriek plotu a ďalšiemu vybaveniu?
Maďarsko zjavne aj naďalej čelí prílevu migrantov, a to napriek tomu, že svoju hranicu so Srbskom chráni. Ako to, že sa ju nedarí ustrážiť napriek plotu a ďalšiemu vybaveniu?
Osobne sa domnievam, že Maďarsko nie je neschopné, ale skôr neochotné túto hranicu prísne strážiť. Trochu mi to pripomína skúsenosti s migračnými vlnami spred niekoľkých rokov. Migranti v tom čase prechádzali Slovenskom priamo do Rakúska, kde ich rakúski pohraničníci vytláčali nazad na Slovensko. A Slováci zasa späť do Rakúska, aby sa ich zbavili.
Michal Kaliňák: Problém s nelegálnou migráciou necháva štát na pleciach samospráv

Zdroj: Jakub Kubala
Richard Sulík nedávno vyhlásil, že pokiaľ Orbán nebude schopný chrániť hranicu, malo by byť Maďarsko vylúčené zo Schengenu. Je taký scenár vôbec reálny?
Osobne nepoznám spôsob, ako krajinu vylúčiť z EÚ či zo schengenského priestoru. A nemyslím si, že na to Európa vôbec má vytvorené mechanizmy. Maximálne si viem predstaviť nejaké obmedzenia, no „vyhodiť“ krajinu zrejme nie je možné. Rovnako, ako to nebolo možné v prípade Grécka.
Vráťme sa na slovenské hranice. Premiér sa rozhodol do hliadok s políciou denne nasadiť do 500 vojakov. Rieši to vzniknutú situáciu, bude to stačiť?
Môj obľúbený historik Ardnold Toynbee tvrdil, že v dejinách sa vždy takmer štvrtina ľudstva hýbala na migračnej vlne. Toto sa nezmení a EÚ si sama nastavila pravidlá, podľa ktorých musí utečencov prijať. Jednoducho je to tak, že tento „bič“ si na seba uplietla sama Európa, a pokiaľ svoje pravidlá nezmení, bude musieť s migráciou žiť.
Zdroj: Ján Krošlák
Príslušníci ozbrojených síl SR na záchytnom mieste pre migrantov vo Veľkom Krtíši.
Čo sa týka samotného Slovenska, sme príliš chudobní na to, aby sa sem migranti hrnuli, tému migrácie u nás umelo živia politici. Slovensko má vlastné problémy, napríklad ten so zabezpečením migrantov z Ukrajiny, ktorý riešime.
Migranti, o ktorých dnes hovoríme, však smerujú do krajín, kde majú zázemie, a teda do Švédska, Rakúska a najmä Nemecka. A práve v Nemecku existuje pravidlo „familie zusammen fielung“, čo v preklade znamená akúsi povinnosť zlučovať rodiny. Ešte presnejšie, znamená to, že ak prijmete utečenca napríklad z Turecka a ten získa občianstvo, potom spolu s ním získa právo priviesť si do krajiny aj rodinných príslušníkov. Toto je problém, ktorý Európa nedomyslela do dôsledkov.
Zdroj: Plus JEDEN DEŇ/Matej Jankovič
Ivo Samson
Prečo? Je predsa prirodzené, ak si muž privedie manželku či manželka manžela.
To áno, no vysvetlím vám problematiku na príklade: Ak si Slovák privedie, povedzme do Ameriky, rodinných príslušníkov, tak pravdepodobne privedie svoje deti, manželku, možno rodičov či brata alebo sestru. Skrátka pár ľudí. Ak ste napríklad z Turecka, privediete si so sebou „tri dediny“.
Prízvukujete, že Slovensko je iba tranzitnou krajinou, no dá sa na to spoliehať? Spomínaní Nemci v minulých vlnách prijali vyše milióna migrantov. Čo ak si povedia dosť a hranice zavrú?
Prízvukujete, že Slovensko je iba tranzitnou krajinou, no dá sa na to spoliehať? Spomínaní Nemci v minulých vlnách prijali vyše milióna migrantov. Čo ak si povedia dosť a hranice zavrú?
To by muselo v nemeckej zahraničnej politike prísť k veľkému prevratu. A vzhľadom na ich ponurú minulosť, čo sa týka prenasledovania iných národností a rás, si nemyslím, že Nemecko hranice zavrie.

Odbočím, no aký dosah mal príchod veľkého množstva migrantov na život obyčajných Nemcov? Pomohol im príchod novej pracovnej sily alebo prevažujú problémy?
V Nemecku som vyštudoval, myslím si, že ho trochu poznám. A povedal by som, že nemecká verejnosť je zväčša naladená protimigračne. Nemecká mestá sa menia, nepochybne stúpla aj kriminalita a tá je zo strany cudzincov veľmi výrazná. Politická korektnosť však úradom aj médiám bráni uvádzať identitu tých, ktorí páchajú trestnú činnosť. A z nemeckých novín sa zrejme nikdy nedozviete, odkiaľ pochádzal kriminálnik a tobôž nie, ak by náhodou šlo o moslima.
Sú tu, samozrejme, aj názory, že obyvateľstvo starne, migranti prinášajú novú pracovnú silu. A mnohí sú slušní ľudia, ktorí poctivo pracujú, čo je, samozrejme, pravda. Takže názory sa do istej miery rôznia.
Bezpečnostný analytik Juraj Zábojník kritizoval štát s tým, že správa o našej benevolencii, čo sa týka ochrany hraníc, sa šíri medzi prevádzačmi. Skutočne máme povesť krajiny, ktorá sa o ochranu vlastnej hranice nezaujíma?
Zábojník je skúsený policajt a rozhodne o problematike niečo vie, no nemyslím si, že by sme na tom boli horšie než ostatné krajiny v regióne. Situácia na Slovensku nie je taká dramatická. Aspoň nie, kým tu migranti nezískajú pevnejšie zázemie.
Zdroj: Serbian Ministry of Interior
Srbský policajt stráži zadržaných migrantov, ktorí sedia na zemi na neznámom mieste v blízkosti hraníc s Maďarskom v utorok 12. septembra 2023.
Aké konkrétne opatrenia by sme mali zaviesť z vášho pohľadu analytika?
Isteže je potrebné hranicu chrániť lepšie, no v konečnom dôsledku my migráciu nezastavíme. Slovensko je totiž uprostred Európy, obklopené inými krajinami.
Polícia pred časom informovala, že pri preverovaní migrantov zachytila aj dvoch podozrivých z terorizmu. Je to z globálneho pohľadu vážny problém. A hrozí, že sa do Európy vrátia teroristické útoky? Nebodaj, že by k nejakému prišlo na Slovensku?
Polícia pred časom informovala, že pri preverovaní migrantov zachytila aj dvoch podozrivých z terorizmu. Je to z globálneho pohľadu vážny problém. A hrozí, že sa do Európy vrátia teroristické útoky? Nebodaj, že by k nejakému prišlo na Slovensku?
Slovensku teroristické útoky momentálne nehrozia. A ako vidíte, podľa správ z mesta Veľký Krtíš, kde bolo migrantov mnoho, tak ani tam neprišlo k žiadnemu trestnému činu. Samozrejme, to neznamená, že medzi týmito ľuďmi nie sú kriminálnici. Určite sú, ale držia sa na uzde, keďže si uvedomujú, že za kriminalitu môžu byť z Európy vyhostení. Samotné teroristické útoky v Európe sú pretrvávajúcim problémom, ktorý sa nikam nevytratil, len je ich momentálne menej. To však neznamená, že v budúcnosti opäť nevypuknú.
Čo o týchto ľuďoch vlastne vieme? Dokážeme relevantne overiť ich totožnosť? Často nemajú doklady alebo ich majú, no sú v arabčine. Dokážeme verifikovať pravosť podobných dokumentov?
Bez dokladov je to problematické. Ak sa vyznáte, môžete totožnosť odhadnúť napríklad na základe prízvuku, no to nie je žiaden skutočný dôkaz. Dnes všetci tvrdia, že sú zo Sýrie, ktorá je radená do zóny na ochranu utečencov. Teoreticky sa môžete pokúsiť pátrať po identite pomocou odtlačkov prstov, ktoré sa často zbierajú aj na letiskách. K tomu však potrebujete armádu špecialistov a nemyslím si, že Slovensko je na toto vybavené. Pravú totožnosť mnohých migrantov prechádzajúcich cez Slovensko tak zrejme nikdy nezistíme.
Poslednú migračnú krízu rozpohyboval najmä Islamský štát, čo je hlavnou príčinou dnes?
Poslednú migračnú krízu rozpohyboval najmä Islamský štát, čo je hlavnou príčinou dnes?
Vo všeobecnosti možno povedať, že krajiny, akými sú Jemen, Líbya, Sýria, Afganistan, Sudán a ďalšie, nie sú schopné vygenerovať vlády, ktoré by dokázali zabezpečiť vhodné podmienky pre svojich občanov. V týchto krajinách často zúria občianske vojny, chudoba či preľudnenie, a preto ľudia celkom logicky utekajú.
Zdroj: MARTIN DOMOK
Veľký Krtíš
Všetkých núdznych Európa zjavne prijať nemôže, akým spôsobom by teda mala vzniknutú situáciu riešiť?
Musí zmeniť svoju legislatívu, čo si však vyžaduje aj zmenu pohľadu na vlastné humanitárne zásady - a to je veľmi komplikovaný proces. EÚ je bohatým územím s humanistickým systémom, chce byť otvorená a pomáhať slabším. Už dnes tvoria veľkú časť obyvateľov cudzinci a Európa s tým časom zrejme bude musieť niečo urobiť. Čo? To nikto nevie...
Zdroj: NORBERT SKALIČAN
Ivo Samson
Európa sa bude musieť vrátiť k tvrdým kultúrnym postojom, ktoré jej, samozrejme, okamžite budú predhadzované, ako napríklad rasizmus či xenofóbia. A osobne na veľké zmeny v tejto chvíli nevidím politickú vôľu. Otázkou ostáva, či o niekoľko rokov na zmeny už nebude neskoro.
Prečítajte si tiež: