Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Erik Tomáš v EXKLUZÍVNOM rozhovore: Migaľ je veľkým SKLAMANÍM a TAKÝTO je môj vzťah s FICOM

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Minister práce Erik Tomáš chce odbornú diskusiu k druhému pilieru
    Reklama
    Logo Plus JEDEN DEŇLogo Plus JEDEN DEŇ

    Erik Tomáš (50) je vo štvrtej vláde Roberta Fica (60) ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny a napriek tomu, že ho súčasný premiér po odchode zo Smeru nazval spolu s odídencami okolo Petra Pellegriniho (49) zradcami, dnes sa teší najvyššej podpore voličov spomedzi všetkých ministrov. Tú mu verejne prejavil aj samotný predseda vlády, s ktorým má podľa vlastných slov dnes korektný pracovný vzťah.

    Ako sa zmenil váš život a pracovný režim odkedy ste ministrom práce?

    - Zmenil sa výrazne. Režim je dynamickejší ako pri výkone funkcie poslanca. Ako minister práce, sociálnych vecí a rodiny stojím na čele obrovského rezortu s veľkým rozpočtom a takmer 19-tisíc zamestnancami. Riešime prakticky všetky životné situácie ľudí – od narodenia až po smrť. Základná zmena je v tom, že som úplne zahltený rezortnou agendou. Politiku ako takú vnímam menej, čo je chyba, pretože ako politici by sme mali komentovať aj iné témy. No vyťaženosť je taká, že 90 percent mojej pozornosti venujem rezortu.

    V rebríčkoch dôveryhodnosti ministrov sa často objavujete na prvom mieste. Čomu to pripisujete?

    - Na toto musia odpovedať v prvom rade ľudia, ktorí takto moju prácu hodnotia. Ja sa im chcem poďakovať za túto vysokú dôveru. V politike ju nie je ľahké získať, a ešte ťažšie je si ju udržať. Je veľmi krehká – ak urobíte chybu, alebo prijmete zlé rozhodnutie, dôvera sa môže rýchlo vytratiť. Myslím si, že ľudia vnímajú hlavne výkon. Že na ministerstve robíme a snažíme sa riešiť veľa tém. Ale ako hovorím – bič plieska na konci a najdôležitejšie bude, aké vysvedčenie nám vystavia ľudia vo voľbách, nie v prieskumoch.

    Zdieľať

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Erik Tomáš hovorí o výške minimálnej mzdy na budúci rok

      Ako sa zmenila strana Hlas po odchode Petra Pellegriniho?

      - Odchod Petra Pellegriniho, ktorého si ľudia vybrali za prezidenta, bol veľkou stratou pre stranu. Mali sme silného lídra. Je ťažké ho nahradiť, nech by to bol ktokoľvek. Myslím si však, že dobre pôsobíme ako tím. Nielen ja, ale aj ďalší ministri Hlasu majú vysokú dôveru u  ľudí. Teraz sa musíme zomknúť a viac našu prácu prezentovať pod značkou Hlas. Myslím si, že niektorí z nás sa príliš uzavreli do svojich rezortov a málo komunikujú úspechy ako úspechy strany.

      Je Matúš Šutaj Eštok dobrým predsedom?

      - Má to ťažké. Nech by to bol ktokoľvek po Petrovi Pellegrinim, mal by to ťažké. Ale Matúš Šutaj Eštok má podporu moju aj celého vedenia strany. Nezaznamenal som doteraz ani žiadnu nespokojnosť zo štruktúr.

      Hovorilo sa pred voľbou predsedu o viacerých menách – aj o vás. Uvažovali ste o kandidatúre?

      - Matúša Šutaja Eštoka si vybral zakladateľ strany Peter Pellegrini a my sme to všetci rešpektovali. Myslím si, že to bol racionálny postup. V zrelých stranách má byť už vopred pred voľbou vydiskutované, kto bude predsedom. Akékoľvek naťahovačky na sneme len strany oslabujú. A o ďalších voľbách predsedu dnes netreba špekulovať – Matúš je vo funkcii len rok a je zvolený na štyri roky. Táto téma v Hlase v súčasnosti nie je na stole.

      Ste s predsedom v pravidelnom kontakte? Radíte mu? Ako vznikajú jeho vyjadrenia?

      - Sme v pravidelnom kontakte. Okrem iného máme každý utorok pravidelné pracovné obedy užšieho vedenia strany, kde sa venujeme politickým otázkam. Ale, samozrejme, čo sa týka stratégie, posledné slovo má predseda.

      Zdroj: FB/ Tomáš

      Pozvánky do televíznych diskusií ako bývalý televízny moderátor nikdy neodmieta.

      Premiér Robert Fico hovoril o zmene volebného systému – napríklad zvýšiť kvórum na 7 %. Čo si o tom myslíte vy?

      - Myslím si, že takéto zmeny si vyžadujú širšiu diskusiu. Nemožno to len tak narýchlo schváliť. Podľa mňa je súčasný systém s päťpercentným kvórom zaužívaný a v poriadku. My v Hlase presadzujeme inú zmenu – zrušiť jeden volebný obvod pre celé Slovensko. Chceme, aby polovica poslancov bola volená v regiónoch – v obvodoch cca kopírujúcich okresy, aby mali regióny jasné zastúpenie v parlamente. Zatiaľ sa nám to nedarí presadiť, lebo niektorým stranám to nevyhovuje, ale toto je naša dôležitá agenda.

      Presadzujete aj zmeny v štátnom financovaní politických strán. Prečo?

      - Áno, chceme, aby sa znížili štátne príspevky za voľby, pretože politické strany by sa mali tiež podieľať na konsolidácii verejných financií. Ľudia ju vnímajú citlivo, preto by malo ísť o spravodlivý krok.

      Aj táto vláda, podobne ako tá predchádzajúca, zažíva napätia. Ako vnímate výmeny názorov medzi Andrejom Dankom a predstaviteľmi Hlasu či pôsobenie Samuela Migaľa?

      - Priznám sa, že som z toho nešťastný. Dochádza k iskreniu medzi niektorými predstaviteľmi koalície a to je presne to, čo sme vyčítali našim predchodcom. Hádky Matoviča a Sulíka boli neznesiteľné – najmä ich slovník. Ľudia to nechceli a nechcú to ani teraz. Ak máme spätnú väzbu od občanov, tak je to najmä: „Nehádajte sa!“. Ľudia nechcú vidieť konflikt, či už v koalícii alebo medzi koalíciou a opozíciou. Žiaľ, od konštruktívneho dialógu sme na Slovensku momentálne veľmi ďaleko.

      ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE.

      Vyberáme pre vás niečo PLUS

      Autor článku

      Logo Plus JEDEN DEŇLogo Plus JEDEN DEŇ

      Vo svete médií sa pohybuje už 16 rokov. Miluje hudbu, kultúru, sarkastický humor, zaujíma sa o politické a celospoločenské dianie. Nepohrdne dobrým jedlom a spánkom.