Dzurinda - úspechy a pády
3. 2. 2010, 9:51 (aktualizované: 11. 7. 2024, 0:42)

Zdroj: ČTK
Reformátor a zároveň najnedôveryhodnejší politik na Slovensku. Takéto renomé dosiahol po dvadsiatich rokoch politickej kariéry líder SDKÚ Mikuláš Dzurinda (54).
Dvojnásobný predseda vlády Mikuláš Dzurinda si môže pripísať viaceré úspechy aj škandály. Bol zakladajúcim členom KDH, v ktorom sa v roku 1996 neúspešne pokúsil zosadiť z predsedníckeho postu Jána Čarnogurského. Ako líder politickej strany sa dostal na scénu v roku 1997, keď sa stal hovorcom zväzku piatich politických strán združených pod značkou SDK.
Dzurindove platy
Vtedy vyslovil Dzurinda pamätný, nesplnený sľub o dvojnásobných platoch. Formácia SDK prekazila Mečiarovmu HZDS, napriek jeho víťazstvu vo voľbách, zámer vytvoriť vládu a Dzurindu vyniesla po prvý raz na post premiéra.
V roku 2000 sa Dzurinda osamostatnil a založil SDKÚ, ktorej od začiatku šéfoval.
Počas jeho vládnutia vyšli najavo veľké škandály ako tunelovanie tunela Branisko, ktoré dodnes vyšetruje polícia, ale aj kauza vláčiky v rezorte dopravy, v ktorej mal figurovať bývalý pokladník strany Gabriel Palacka.
Reformátor
Druhá Dzurindova vláda dostala prívlastky pravicová či reformná. Počas nej sa Slovensko stalo členom NATO, Európskej únie, vláda presadila viaceré reformy v školstve, sociálnej oblasti aj zdravotníctve. Na Slovensko začali prichádzať investori, znižovala sa nezamestnanosť, krajine sa začalo dariť, čo sprevádzal hospodársky rast.
V roku 2003 prepukla tzv. kauza skupinka, Dzurinda vtedy informoval, že v krajine operuje skupina ľudí, ktorí škodia jeho vláde a SDKÚ. Stranu opustili Ivan Šimko a Zuzana Martináková s ďalšími poslancami. O poslancov prišla aj ANO, koalícia nemala v parlamente väčšinu, dostala sa preto do podozrení z kupovania poslancov. Koalícia sa rozpadla predčasne, vo februári 2006, keď z nej vystúpilo KDH.
Padol na nevysvetlenej kauze
V roku 2005 SDKÚ dostatočne nevysvetlila kauzu vyrovnania 22-miliónového dlhu predajom budovy na Medenej ulici. Vlani vylúčila SDKÚ členov v Bratislavskom kraji, ktorých Dzurinda označil za mafiánov.
Flek lídra strany na najbližšie voľby vyfúkol šéf SDKÚ Ivete Radičovej. Po jeho rozhodnutí nekandidovať v najbližších voľbách pre pochybné financovanie SDKÚ musí strana vybrať za neho náhradu.
Jeho najväčším politickým oponentom je už niekoľko rokov Robert Fico.
10 top káuz Dzurindových vlád
1. Pád Devín banky. Banka skrachovala v roku 2001 pre nedostatky v hospodárení. Štát jej i napriek zlej situácii požičal 60 miliónov dolárov, ktoré mala vrátiť v deblokácii. To sa jej však nepodarilo.
2. Výber poradcu predaja Slovenských telekomunikácií. Podmienky tendra z roku 1999 zvýhodňovali jednu spoločnosť pred druhou, čím porušovali Obchodný zákonník.
3. Nezákonný odposluch a vrátenie akcií Nafty Gbely. Prezident FNM Ľudovít Kaník v roku 1999 údajne poškodzoval záujem štátu v prospech súkromnej spoločnosti, keď rokoval s podnikateľom Poórom. Tajný odposluch bol zneužitý proti Kaníkovi, ktorý musel odísť z vysokej funkcie vo Fonde národného majetku.
4. Skrytý predaj Priemyselnej banky. Banku ovládli finančné skupiny. Tie zároveň ovládli akcie VSŽ, ktoré banka vlastnila.
5. Tunelovanie Štátnych hmotných rezerv. SIS v roku 2000 zverejnila správu o podozrení zo závažných ekonomických machinácií tohto štátneho podniku.
6. Kauza Slovenské elektrárne. Pochybnosti v kauze deblokačného tendra na splácanie ruského dlhu, vývoz jadrového paliva, boj záujmových energetických skupín v roku 1999 a na začiatku roka 2000.
7. Tender na ľahké motorové vlaky. Korupčné správanie štátnych úradníkov v roku 2002 zlomilo krk Gabrielovi Palackovi. Účastník kauzy Peter Kresánek (rozhovor): „Gabo (údajne Palacka) berie vec alternatívne podľa faktu, že pozadie je pre stranu rovnaké.“
8. Tunel Branisko. Vytunelovanie tunela Branisko sa prevalilo v roku 2003 počas druhej Dzurindovej vlády. Išlo o 230 miliónov Sk, ktoré sa „stratili“ pri jeho dostavbe, údajne skončili vo švajčiarskych bankách.
9. Kurzová strata pri predaji SPP. Pri podpise zmluvy o predaji SPP v roku 2002 vraj Ivan Mikloš zabudol uviesť, že kupujúca strana zaplatí v slovenských korunách takú sumu, aká bola v deň podpisu zmluvy. Štát tak prišiel podľa samotného Mikloša o 7,7 miliardy korún.
10. Kupovania poslancov. Po tom, čo koalíciu opustila časť klubu ANO na čele s Pavlom Ruskom, potreboval Dzurinda na odblokovanie parlamentu dva hlasy. Tie získal podporou poslancov HZDS Eduarda Kolesára a Karola Džupu, ktorí prešli k vládnej koalícii.
Jeho dvadsať rokov v politike
- 1990 – Dzurinda spoluzakladá Kresťanskodemokratické hnutie.
- 1993 – Až do formálneho vystúpenia z KDH a vstupu do SDK v roku 1998 bol podpredsedom KDH pre ekonomiku.
- 1996 – Neúspešne kandidoval na post predsedu KDH proti Jánovi Čarnogurskému.
- júl 1997 – Vzniká SDK ako koalícia DÚ, KDH, DS, SDSS, SZS. Mikuláš Dzurinda sa stal jej hovorcom. Po transformovaní SDK na politickú stranu sa 4. júla 1998 v Trnave stal jej predsedom a volebným lídrom.
- 1998 – SDK končí síce druhá v parlamentných voľbách, ale po neschopnosti víťazného HZDS zostaviť vládu, sa moci ujíma práve SDK. Dzurinda premiérom.
- 2000 – Po neúspešnom pokuse zlúčiť päť strán založil v januári 2000 novú politickú stranu Slovenskú demokratickú a kresťanskú úniu. Do tejto strany vstúpila väčšina členov SDK a Mikuláš Dzurinda sa stal jej predsedom.
- 2006 – Po prehratých voľbách odchádza Dzurindova SDKÚ do opozície.
- 1. február 2010 – Dzurinda pod tlakom Ficovho útoku vzhľadom na financovanie SDKÚ oznámil, že nebude v nadchádzajúcich voľbách kandidovať. Predsedom strany však ostáva.