26. februára 2018 sa Slovensko zobudilo do smutného rána. Polícia vtedy informovala, že deň pred tým vo večerných hodinách našla vo Veľkej Mači mŕtvych snúbencov. Políciu zalarmovali rodičia pozostalých večer 25. februára po tom, ako sa im niekoľko dní mladý pár neozýval a nereagoval ani na telefonáty.

Na prvotnej obhliadke miesta činu bol aj vtedajší šéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer, ktorý tam podľa odborníkov nemal čo hľadať. Polícia na čele s vtedajším policajným prezidentom Tiborom Gašparom to popierala. No po kamerovom zázname TV JOJ, ktorý usvedčil Krajmera, to priznali. Nastali najmasovejšie protesty v histórii samostatného Slovenska. Ľudia v uliciach žiadali odstúpenie premiéra Roberta Fica, ministra vnútra Roberta Kaliňáka a aj Gašpara s Krajmerom. Všetci napokon zo svojich funkcií odišli.

Bývalý šéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer vchádza na dvor zavraždeného Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej pri prvotnej obhliadke miesta činu.
Bývalý šéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer vchádza na dvor zavraždeného Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej pri prvotnej obhliadke miesta činu.
Zdroj: TV JOJ

Polícia vypátrala údajných vrahov, ktorí boli 19. decembra 2019 obžalovaní z účasti na vražde Jána Kuciaka († 27) a Martiny Kušnírovej († 27). Marian Kočner si mal podľa obžaloby objednať Kuciakovu vraždu, Alena Zsuzsová mala túto neľudskú úlohu zadať sprostredkovateľovi Zoltánovi Andruskóovi, a ten mal zadať vykonanie vraždy Tomášovi Szabóovi a Miroslavovi Marčekovi. Andruskó sa k skutku priznal a dostal  iba 15 rokov nepodmienečne, vďaka spolupráci s políciou hneď od jeho zadržania. Marček sa priznal, že mladú dvojicu zastrelil on. Ostatní traja obžalovaní svoju účasť na ohavnom skutku doteraz popierajú.

Kuciak vo svojich článkoch poukazoval na podozrivé Kočnerove obchody. „Začnem sa špeciálne venovať Vám, Vašej osobe, Vašej matke, Vášmu otcovi a Vašim súrodencom,“ vyhrážal sa Kočner Kuciakovi pár mesiacov pred vraždou. Kuciak podal trestné oznámenie za vyhrážanie sa, no polícia sa ním príliš nezaoberala. Podľa výpovedí na súde nechal Kočner po tomto incidente Kuciaka sledovsť.