Informoval o tom portál tvnoviny.sk. Ján Herák z klubu OĽaNO, ktorý sa už vzdal svojho poslaneckého mandátu, naďalej čelí obvineniu zo zneužívania maloletej osoby. Trestné stíhanie bolo zastavené bez obvinenia, teraz sa však otvára znovu!

 

Uznesenie z roku 2019 televízia ukázala dvom odborníkom. Tí sú však z neho v šoku a krútia hlavou. Takto sa údajne citlivé trestné činy podľa nich nevyšetrujú.

Namiesto samotného skutku, vyšetrovateľ riešil dievča, ktoré ho nahlásilo. Tak to vidí skúsený právnik, ktorý riešil už desiatky obetí sexuálneho násilia.

Z uznesenia sa dá vyčítať podrobný profil poškodeného dievčaťa, vrátane rôznych detailov, ako napríklad, či nosí do školy pomôcky, ako sa učí, či niekedy niekomu ublížila, či  niekedy zaklamala a podobne. 

V dokumente chýbajú mnohé informácie

Čo však v dokumente chýba, sú informácie o tom, čo sa stalo s priamymi dôkazmi a chýbajú aj výsluchy niektorých svedkov.

Vyšetrovateľ mal klásť dievčaťu otázky, ako napríklad, čo je to znásilnenie, súlož a opakovane sa snaží zistiť, koľko mala sexuálnych partnerov.  Viacero osôb na adresu dievčaťa vypovedalo, že neraz klame a upravuje si skutočnú realitu.

Uznesenie však odhaľuje aj jeden dôležitý moment. Na vyšetrenie ku gynekológovi viezol dievča samotný Herák.

Ján Herák mal údajne na dievča opakovane vplývať. Mal ju nútiť, aby povedala, že si celý incident vymyslela. Údajne jej mal zobrať aj mobilný telefón a mazať správy v mobile.

Televízia poslala na Generálnu prokurátutu uznesenie spolu so žiadosťou o vyjadrenie. Generálny prokurátor je aktuálne služobne v zahraničí, preto ešte potrvá, kým na povrch vyjdú nové zistenia.

Prečítajte si tiež: