Prečo Pellegrini zabojuje Prezidetský palác? Tu je pár dobrých dôvodov, ktoré to potvrdzujú
23. 10. 2023, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:32)

Zdroj: TASR
Líder Hlasu-SD Peter Pellegrini (48) zaujme čoskoro post šéfa parlamentu. Podľa viacerých indícií má však oveľa vyššie ambície.
Zdroj: TASR/Martin Baumann
Zdroj: TASR/Martin Baumann
Zdroj: Martin Domok
Galéria k článku
Životopis máloktorého slovenského politika je taký bohatý ako Petra Pellegriniho (48). Vo svojom ešte stále mladom veku už bol vo všetkých dôležitých funkciách v štáte, teda až na jednu – post prezidenta. A práve jeho možná kandidatúra na funkciu hlavy štátu je v súčasnosti čoraz častejšie diskutovanou témou.
Ošiaľ okolo výsledkov parlamentných volieb pomaly opadá a po vymenovaní novej vlády zrejme utíchne úplne. To však vôbec neznamená, že by si Slováci mali na dlhší čas od politiky oddýchnuť. Na rade sú totiž prezidentské voľby, ktoré sa budú konať v prvej polovici roka 2024. Čoraz častejšie sa tak vynárajú otázky, kto by sa mohol o Prezidentský palác uchádzať. Prvým adeptom, ktorý svoju kandidatúru pripustil a následne už aj spustil, je bývalý minister zahraničných vecí Ján Kubiš. Potom, ako súčasná hlava štátu Zuzana Čaputová v júni tohto roku oznámila, že sa už opätovne nebude uchádzať o svoj post, sa šance chopil ďalší exminister zahraničných vecí a kariérny diplomat Ivan Korčok. Ten v súčasnosti už intenzívne kampaňuje a zbiera podpisy od občanov, aby mohol kandidovať. Dokopy ich potrebuje 15-tisíc. „Za päť týždňov som osobne navštívil všetky krajské mestá ako aj Senec, Pezinok, Považskú Bystricu či Zvolen,“ uviedol Korčok s tým, že každý deň dostáva desiatky vyplnených petičných hárkov aj poštou.
Otázne však je, koho nasadí do boja súčasná, novovznikajúca koalícia. Dlhodobo sa špekulovalo, že by si svoj boj o Prezidentský palác zopakoval Robert Fico. To je však momentálne, keď sa mu podarilo štvrtýkrát stať sa premiérom, zdá sa, irelevantné. Zrak sa preto upiera skôr na Petra Pellegriniho, a to hneď z niekoľkých dôvodov.

Prvým je akýsi dopyt zo strany verejnosti. Dôkazom je prieskum zo 17. septembra 2023, ktorý v diskusnej relácii Na telo uverejnila Televízia Markíza. V ňom sa občanov agentúra Focus pýtala, koho by volili v prípadnom druhom kole prezidentských volieb. Medzi možnosťami boli mená Fica, Pellegriniho, Korčoka, Kubiša, Roberta Mistríka či tradičného kandidáta Štefana Harabina. Ukázalo sa, že s jasným prehľadom by vo všetkých prípadoch vyhral práve Peter Pellegrini. Konkrétne Fica by porazil rozdielom 65 a 35 percent, Korčoka 58 a 42 percent.
Druhý dôvod je samotná kariéra Petra Pellegriniho. Do dnešného dňa si vyskúšal v politike azda všetko, čo bolo možné. Bol asistentom poslanca a neskôr samotným poslancom. Bol tiež vo funkciách štátnych tajomníkov, ministrov či predsedu parlamentu. Po odstúpení Roberta Fica z postu premiéra v roku 2018 sa ujal šéfovania na Úrade vlády SR a v súčasnosti bude – už ako predseda vlastnej politickej strany – opäť viesť Národnú radu SR. Keďže mu však v ostatných voľbách ušlo vytúžené premiérske kreslo, je celkom logické, že súčasný stav využije na novú výzvu. Čo-to načrtol nedávno aj predseda SNS Andrej Danko v relácii Na telo. Na otázku moderátora, či by ho prekvapila kandidatúra Pellegriniho na prezidenta, odpovedal takmer bez váhania: Nie.
Rétoriku zmenil aj samotný líder Hlasu. Kým pred parlamentnými voľbami, keď potreboval vyslať jasný signál, že bude pre krajinu najlepším premiérom, kandidatúru na prezidenta odmietal, dnes už hovorí výrazne opatrnejšie. Otvorene sa vyjadril aj ku kuloárnym informáciám. „Mrzí ma to, že to všade šumí, tu v centrále Hlasu to zatiaľ nešumí. Keď začne šumieť, tak vám potom poviem,“ uviedol pred niekoľkými dňami. Dodal však, že v strane zatiaľ neprijali žiadne rozhodnutie, že by mal kandidovať na post hlavy štátu. Pellegrini ani včera v relácii RTVS O 5 minút 12 nevylúčil svoju kandidatúru na post hlavy štátu. Zopakoval, že bude sledovať atmosféru v krajine a riadiť sa tým, čo si želajú občania.

V súvislosti s touto informáciou vyznieva zaujímavo fakt, ktorý sa podarilo zistiť redakcii Plus JEDEN DEŇ. Už istý čas je totiž zaregistrovaná internetová doména „pellegrini2024.sk“. V Hlase sme zisťovali, či je za týmto „počinom“ samotná strana. „Zisťovala som to na všetkých frontoch a nič o tom nevieme,“ odkázala nám hovorkyňa Hlasu Patrícia Medveď Macíková. Vzhľadom na prísne pravidlá súvisiace s ochranou osobných údajov (GDPR) sa nám nepodarilo vypátrať, kto za doménou reálne stojí. Isté je iba to, že jej registrátorom je prevádzkovateľ približne tretiny slovenského webu, firma Websupport.
Tretí dôvod, podľa ktorého by sa Pellegrini mohol uchádzať o post prezidenta, je fakt, že by to mohlo byť akousi utajenou časťou koaličnej dohody, ktorá bude vyhovovať predovšetkým predsedovi Smeru. Fico bude premiér, Smer by verejne podporil Pellegriniho za prezidenta a nepostavil by proti nemu žiadneho protikandidáta a líder Hlasu by mal na základe súčasného nastavenia v spoločnosti vyhraté. Hocijaké špekulácie o takomto pláne však Pellegrini nateraz odmieta a akúkoľvek zákulisnú dohodu vylúčil.
„Pán Pellegrini odmietol post premiéra, odmietol sa odlíšiť od Smeru. Môj osobný názor je ten, že ak toto urobil, musel mať na to veľmi dobrý dôvod. Takže sa mi zdá logické a silné, že bude kandidovať na prezidenta s podporou ostatných koaličných strán,” vyhlásila včera pre TA3 Jana Bittó Cigániková z SaS. Marián Čaučík, podpredseda KDH, tiež číta kroky Pellegriniho pri vzniku trojkoalície, ako niečo, čo môže byť predzvesťou jeho prezidentskej kandidatúry. Čaučík v TA3 takisto nevylúčil, že medzi Smerom, Hlasom a prípadne aj SNS existuje tajná dohoda na podpore Pellegrinho v jeho ambícii stať sa hlavou štátu. Navyše, ak by bol líder Hlasu úspešný v prezidentských voľbách, Andrej Danko by sa mohol vrátiť do čela parlamentu. „Všetko tomu nasvedčuje. Keby bol na stole takýto plán, Pelllegrini by to neurobil inak, ako sa to udialo,” domnieva sa Čaučík.
Zaujímavý pohľad na vec prináša pre denník Plus JEDEN DEŇ politológ Grigorij Mesežnikov. Ten konštatuje, že hoci by prezidentské ambície šéfa Hlasu nikoho neprekvapili, istotu zatiaľ nemáme. „Navyše stále nevieme, čo všetko sa do toho času s našou krajinou udeje,“ uvažuje Mesežnikov s dôvetkom, že osobne Pellegriniho účasť v prezidentských voľbách skôr nepredpokladá. „Fico by zrejme na prezidentskom poste potreboval človeka, s ktorým by mohol uzatvárať dohody vo svoj prospech. A nie som si istý, či by Pellegrini takýmto človekom bol,“ uzatvára.