DOHODOU s odborármi sa PROBLÉMY NEKONČIA! Lekári dostanú MILIÓNY, TU však budú chýbať!
28. 11. 2022, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:42)

Zdroj: TASR
To, čo ešte v sobotu ráno vyzeralo ako utópia, sa v ten istý večer stalo realitou. Vláda a Lekárske odborové združenie (LOZ) vyriešili otázku platov a po dvoch mesiacoch vyjednávaní sa dohodli. Paradoxne sa tak stalo len tri hodiny po tom, ako minister financií Igor Matovič (49) oznámil, že sa na ďalších stretnutiach s odborármi už zúčastňovať nebude.
Zdroj: Dano Veselský
Zdroj: Dano Veselský
Zdroj: Somogyi_Tibor
Galéria k článku
Vyše dvetisíc podaných výpovedí lekárov, štrajky, ultimáta, boje za zvýšenie platov a rušenia plánovaných operácií celé týždne traumatizovali celú našu spoločnosť. Dlhé hodiny stretnutí medzi Lekárskym odborovým združením a vládou stroskotali do ostatného víkendu toľkokrát, že verejnosť a najmä najväčší rukojemníci celej kauzy – pacienti – už pomaly prestali dúfať, že sa situáciu podarí vyriešiť. Všetko sa napokon začalo meniť v sobotu popoludní, keď jeden z účastníkov rokovaní Igor Matovič urobil rázny krok. Vyhlásil, že už nebude viac rokovať s Lekárskym odborovým združením (LOZ) a dohodu necháva na premiérovi Eduardovi Hegerovi (46). „Budem chápať, keď im v niečom ustúpi, aj keď ich požiadavky už dávno presiahli hranicu boja za spravodlivú mzdu,“ zdôraznil šéf rezortu financií.
Ako je dnes už dobre známe, zhruba tri hodiny po tomto ozname k finálnej dohode napokon skutočne došlo. O výsledku rokovaní informoval ako prvý už spomínaný predseda vlády Heger s tým, že Ministerstvo zdravotníctva SR predloží v pondelok (28. 11.) dohodnuté zmeny na parlamentný výbor pre zdravotníctvo. „Kríza je zažehnaná, nečaká nás kolaps nemocníc, dohodli sme sa. Našli sme zhodu aj na ôsmom bode memoranda, je to najväčší kompromis, aký sme mohli dosiahnuť,“ vyhlásil premiér s tým, že vláda ustúpila pri požiadavke Lekárskeho odborového združenia (LOZ), ktorá si vyžiada 40 miliónov eur.
Koeficient minimálnej mzdy lekára by mal byť od 1. januára 2023 pri atestovaných lekároch 2,5-násobku priemernej mzdy, pri neatestovaných lekárov 1,5-násobku. Okrem toho sa má zvyšovať podľa odpracovaných rokov praxe. Neatestovaným lekárom sa má za každý rok praxe zvýšiť plat o 0,015-násobku z priemernej mzdy, atestovaným lekárom o 0,025-násobku v období 30 rokov. Od 1. januára 2025 sa má atestovaným lekárom zvýšiť koeficient za odpracované roky na 0,03-násobku priemernej mzdy v období 30 rokov.
Po tomto navýšení by sa mal priemerný plat lekára v nemocnici so všetkými príplatkami zvýšiť zo súčasných približne 3 500 eur na 4 600 eur. Jednorazový bonus, ktorý lekári odmietli, dostanú iní zdravotnícki pracovníci. „Naďalej zostáva v platnosti stabilizačný príspevok pre všetkých ostatných zdravotníckych pracovníkov," potvrdil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Vyplatený by im mal byť podľa jeho slov do konca decembra. Týka sa zdravotníkov, ktorí podpíšu dohodu a zároveň budú mať 1. decembra tohto roka platný pracovný pomer v nemocnici. Je vo výške 5 000 eur. Lengvarský dodal, že rezort bude v najbližších dňoch pracovať na príprave pracovných zmlúv pre lekárov.
Článok pokračuje na ďalšej strane.
Šéf LOZ Peter Visolajský prosí poslancov parlamentu, aby legislatívne zmeny podporili, vyzval ich zároveň, aby zodpovedne pristúpili k hlasovaniu o schvaľovaní rozpočtu. Na margo rušenia plánovaných zákrokov od 1. decembra v niektorých nemocniciach ubezpečil, že lekári spravia všetko pre to, aby pacienti dostali termíny tak, ako boli sľúbené. Zároveň vyzval medikov aj lekárov v zahraničí na návrat na Slovensko. „Radi vás privítame ako nových kolegov, spravili sme všetko pre to, aby sme pre vás vytvorili lepšie podmienky," povedal.
Nemocnice očakávajú, že po uzavretí dohody odborárov s vládou lekári stiahnu svoje výpovede.
Na uzavretie dohody reagovali aj jednotliví predstavitelia naprieč celého politického spektra. Podpredseda parlamentu za Sme rodina Peter Pčolinský uviedol, že víťazom sobotnej dohody medzi vládou a LOZ sú pacienti. Poukázal na to, že boli splnené požiadavky lekárov, ale aj tí museli v niečom ustúpiť. „Kompromis urobili lekári aj vláda," zhodnotil. Dohodu rešpektuje predseda Smeru-SD Robert Fico, podľa ktorého je správne, že Národná rada SR v tomto smere vytvárala tlak a zohrala dôležitú úlohu.
Paradoxne, poriadne kriticky sa vyjadril Igor Matovič, ktorý naznačil, že podpisom dohody sa problémy v zdravotníctve nevyriešia. Práve naopak.