Reklama

Dnes bude PROTEST proti arcibiskupovi OROSCHOVI. Konzervatívni POSLANCI s jasným ODKAZOM!

Reklama

Inštitút ľudských práv na sociálnej sieti mobilizuje ľudí na štvrtkový protest, ktorý vyvolali vyjadrenia arcibiskupa Jána Oroscha na adresu dvoch zavraždených mužov na Zámockej ulici v Bratislave. Konzervatívni a liberálni poslanci majú na to jednoznačný názor.

Pár dní dozadu šokovali Slovensko slová trnavského arcibiskupa Jána Oroscha, ktorý poslal kňazom obežník, v ktorom pochyboval, či obete teroristického útoku na Zámockej ulici v Bratislave boli nevinné. Pred slovami arcibiskupa sa ohradila aj polícia. "V liste sa nachádzajú časti, ktoré hrubo manipulujú teroristický útok na Zámockej ulici, stigmatizujú dve nevinné obete a popierajú samotnú kresťanskú vieru, ktorej je arcibiskup oficiálnym predstaviteľom," uviedli policajti. Jeho počin pobúril verejnosť a o to viac predstaviteľov sexuálnych menšín na Slovensku. Ako reakcia na šokujúci obežník sa do ulíc Bratislavy chystajú ľudia protestovať.

"Arcibiskup Orosch opakovaným šírením nenávisti dokázal, že si nezaslúži, aby sme sa zo svojich daní skladali na jeho plat a privilégia. Žiadame splnenie poslednej nesplnenej požiadavky revolúcie z roku 1989, a to dôslednú odluku cirkvi od štátu. Zároveň navrhujeme vypovedanie tzv. Vatikánskych zmlúv..." uvádza sa v popise verejnej udalosti, ktorá sa uskutoční už dnes na Kapitulskej ulici v hlavnom meste.

My sme sa spýtali politikov, čo na protest hovoria a či by sa na ňom zúčastnili. Anna Zemanová zo strany Sloboda a solidarita pre náš denník povedala: "Protest podporujeme. Diskusia o odluke cirkví od štátu je na mieste a SaS ma pripravené aj konkrétne návrhy."

Protest podporuje aj nezaradený poslanec parlamentu z Progresívneho Slovenska Tomáš Valášek: "Vyjadrenia biskupa Oroscha boli odsúdeniahodné a nebezpečné. Ubližovali trúchliacim rodinám Juraja a Matúša a prispeli k nenávisti voči celej LGBTI komunite na Slovensku, pretože slová, ktoré podnecujú nenávisť, vedú aj k nenávistným skutkom. Reakcia verejnosti bola pre mňa príjemným prekvapením a najmä vďaka nej sme boli prvýkrát svedkami ospravedlnenia sa zo strany arcibiskupa. Štvrtkový protest môže byť tiež vyjadrením nesúhlasu verejnosti. Nie je mi známe, aká bude jeho skutočná forma a obsah," konštatoval Valášek. Zároveň pripomenul, že odluka cirkvi od štátu je téma, ktorej sa v Progresívnom Slovensku intenzívne venujú.

Jana Bittó Cigániková (SaS) má na vec podobný pohľad ako jej liberálni kolegovia: "Takýto protest určite podporujem. Téma odluky cirkvi od štátu je pre nás témou už 10 rokov a ako vidíte, je stále akútnejšia. Nie len pre vyjadrenia pána Oroscha a jemu podobných, ale aj pre základnú spravodlivosť a nastavenie princípov, kde aj cirkev bude nútená brat ohľad na názory svojich veriacich, ktoré sú mnohokrát diametrálne odlišné, tolerantnesjie, modernejšie a ľudskejšie ako názory slovenských predstaviteľov cirkvi," zdôraznila Bittó Cigániková.

Bývalý člen klubu OĽaNO a známy odporca potratov Martin Čepček je toho názoru, že každý má právo vyjadriť svoj názor. "Aj arcibiskup Orosch - v ústave máme zakotvenú slobodu slova. Okrem toho, bol to jeho interný názor založený na definícii neviny v zmysle katolíckej vierouky. Liberálne médiá a politikov si pohneval dávnejšie, keď odporúčal nevoliť za prezidentku progresívnu Čaputovú, čo sa už potvrdilo ako odôvodnené," tvrdí Čepček.

Podobne to vidí aj ďalší nezaradený poslanec Tomáš Taraba, ktorý je predsedom strany Život - Národná strana a do Národnej rady dostal na kandidátke Ľudovej strany Naše Slovensko Mariana Kotlebu. "Pokojne sa môžeme baviť o odluke, ale potom od všetkého. Odluka iba voči jednej inštitúcii zaváňa len ideologickou nenávisťou. Je trápne, že o odluke najviac hovoria neziskovky, ktoré sú napojené na rôzne štátne príspevky. Ak odluka, tak úplná. Je smiešne, že o odluke štátu od cirkvi vykrikujú najviac politické strany a mimovládky, čo od štátu ročne dostávaju milióny," doplnil Taraba.

Prečítajte si tiež: