Prokurátor predložil súdu vecné dôkazy, medzi ktorými sa nachádzajú mobilné telefóny obžalovaného Mariana Kočnera, ako aj hard disk a DVD nosič. Na základe týchto dôkazov sú dnes vypočúvaní dvaja príslušníci policajného prezídia a dvaja členovia Europolu. Tí majú vysvetliť podrobnosti o získaných dátach z Kočnerových mobilov a iných zariadení. Odpovedať budú na otázky, ako sa dáta dešifrovali, či s nimi bolo od Kočnerovho zadržania manipulované, a či je komunikácia medzi Kočnerom a jeho známymi autentická.

 

„Predkladám písomný návrh, k predloženiu vecných dôkazov. Využívam svoje oprávnenie a navrhujem, aby sa výsluch odborníkov z Europolu a policajného prezídia vykonal bez prítomnosti verejnosti,“ povedal prokurátor. S jeho návrhom sa stotožnili všetci obhajcovia obžalovaných, ako aj právni zástupcovia poškodených. Splnomocnenec Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica navrhol, aby bol piaty dnešný svedok, odborník na informačno-komunikačné prostriedky Jaroslav Ostera, vypočutý až po štvorici odborníkov, nakoľko vie na ich výpovede reagovať.

Pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Na snímke je Roman Kvasnica, Jana Kuciaková, Jozef Kuciak a Zlatica Kušnírová.
Pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Na snímke je Roman Kvasnica, Jana Kuciaková, Jozef Kuciak a Zlatica Kušnírová.
Zdroj: MATEJ KALINA

V pojednávacej miestnosti sa dnes doobeda riešili predkladané dôkazy. Sudkyňa prokurátora počas rannej rozpravy upozornila napríklad za to, že niektoré nim predkladané dôkazy, už boli vykonané na predchádzajúcich pojednávaniach. „Ospravedlňujem sa,“ povedal prokurátor podľa hnonline.sk. Sudkyňa sa po ďalšom navrhovanom dôkaze prokurátora spýtala, prečo s týmto návrhom neprišiel skôr. Prokurátor jej povedal, že sa asi zle pochopili. Išlo mu vraj o to, aby bolo jasné, že ním navrhovaný dôkaz bol získaný zákonným spôsobom. Sudkyňa prokurátora tiež upozornila, že ďalší jeho predložený návrh už v obžalobe je, no pod iným číslom. Prokurátor reagoval slovami: „Pri opise vznikla chyba.“

Sudkyňa dnes ale rozhodla o pripustení viacerých dôležitých vecných dôkazoch navrhnutých prokurátorom, ako aj o pripustení digitálnej forenznej správy Europolu. Medzi pripustenými vecnými dôkazmi sa nachádza aj Kočnerov mobil s Threemou, mobil Zsuzsovej, a mnohé iné predmety. Súd zatiaľ nedovolil použiť ako vecný dôkaz jeden mobilný telefón Apple a jeden iPad.

Mobilné telefóny Mariana Kočnera boli dnes senátom súdu uznané ako vecný dôkaz.
Mobilné telefóny Mariana Kočnera boli dnes senátom súdu uznané ako vecný dôkaz.
Zdroj: Archív

V pojednávacej miestnosti sa dnes nachádza aj laptop, dataprojektor a plátno. Je zrejmé, že sa bude pri výpovediach svedkov premietať. Znalci z Europolu a policajného prezídia boli pred pojednávaním oddelení od verejnosti, a do pojednávacej miestnosti prišli z miestnosti, ktorá je určená sudcom. Verejnosť tam nemá prístup a novinári nemali šancu týchto svedkov odfotiť. Sudkyňa prizvala aj tlmočníčku z angličtiny, ktorá bude špecialistom z Europolu prekladať. Na súd dnes prišli iba dvaja obžalovaní, a to Marian Kočner a Tomáš Szabó. Alena Zsuzsová požiadala, aby sa pojednávalo bez jej prítomnosti a Miroslav Marček je vyčlenený na samostatné konanie.

Sudkyňa o 10:45 schválila prokurátorov návrh, a z pojednávania pri vypočúvaní dôležitých svedkov z Europolu a policajného prezídia vylúčila verejnosť. Novinári sa tak do pojednávacej miestnosti nemusia dostať niekoľko ďalších hodín. Pripustení budú, až keď pôjde vypovedať Oster.