Detaily po podpise koaličnej zmluvy: Šokujúce slová Dankovho poslanca a Ficov odkaz
17. 10. 2023, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:31)

Je rozhodnuté! Lídri Smeru, Hlasu a SNS v historickej budove Národnej rady SR podpísali koaličnú zmluvu. Mená ministrov by sme mali spoznať dnes, na budúci týždeň by už mala byť aj ustanovujúca schôdza.
Zdroj: TASR/Martin Baumann
Zdroj: Martin Baumann
Zdroj: Martin Baumann
Galéria k článku
Predsedom vlády bude nominant zo strany Smer. Šéf Smeru Robert Fico už viackrát avizoval, že by rád viedol kabinet aj po štvrtý raz. Jeho strana získa kontrolu nad ministerstvami obrany, spravodlivosti, dopravy, financií, zahraničia a pôdohospodárstva. Hlas Petra Pellegriniho bude mať v gescii ministerstvá vnútra, hospodárstva, práce, školstva, zdravotníctva a investícií. SNS Andreja Danka tak už zostávajú „iba“ ministerstvá životného prostredia, kultúry a nové ministerstvo športu a cestovného ruchu, ktoré začne fungovať od 1. januára 2024.
Krížová kontrola, keď na ministerstvách budú fungovať štátni tajomníci z ďalších koaličných strán, bude len na rezortoch obrany, práce, školstva a životného prostredia. Každá koaličná strana nominuje svojho vicepremiéra. Hlas bude mať vicepremiéra pre Plán obnovy a odolnosti a eurofondy.
Konkrétne mená sa verejnosť dozvie zrejme už dnes. Ako spresnil Pellegrini, najskôr zasadnú predsedníctva strán, ktoré odsúhlasia nominácie a tie potom doručia Smeru.
Z koaličnej zmluvy vyplýva, že Hlas nominuje aj predsedu parlamentu. Predpokladá sa, že toto miesto obsadí Pellegrini. Okrem toho si koaličné strany nárokujú na tri posty podpredsedu. Štvrtým podpredsedom bude zástupca opozičnej strany. Líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka už avizoval, že by mal záujem. Fico po podpise koaličnej zmluvy zdôraznil, že koalícia “nemieni komentovať nomináciu a bude zvolený”.
Koalícia garantuje, že dodrží parlamentné zvyklosti. “V kontrolných orgánoch, ktoré obsadzovala opozícia, budú ako predsedovia sedieť poslanci z opozičných strán,” vyhlásil Fico. Opozícia by teda mala viesť výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, kontrolu vojenského spravodajstva, SIS, kontrolu činnosti a kontrolu rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu. Ale aj výboru pre hospodárstvo, pôdohospodárstvo, zahraničie a ľudskoprávny výbor. Na ostatné výbory si robí nárok koalícia, podľa Fica by sa mali rozdeliť v túto stredu.
Líder Smeru odmietol špecifikovať, ktorá zo strán nominuje nového šéfa Slovenskej informačnej služby. V súčasnosti je SIS bez riaditeľa, keďže Michal Aláč, ktorého nominovala ešte Sme rodina, je aktuálne obvinený.
V pondelok uplynul štrnásťdňový termín, ktorý dostal Fico od prezidentky Zuzany Čaputovej na zostavenie koalície. On tvrdí, že už “nič nebráni v tom, aby prezidentke posunuli nové mená členov vlády, vďaka čomu môže následne zvolať ustanovujúcu schôdzu Národnej rady”. Zároveň priznal, že od prezidentky určitú mieru odporu očakáva. Čaputová varovala, že môže mať problém s nominantmi, ktorí sú podozriví, obvinení alebo obžalovaní v prebiehajúcich kauzách. „Sú dve pekné príslovia. Ako prejdeme cez tento most, budeme riešiť, keď sa pred most dostaneme. Alebo nikdy nesťahujte gate, kým nie ste pred brodom,“ reagoval Fico na otázku, čo spraví v prípade, ak Čaputová odmietne niektorú nomináciu.
ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE
Podľa Ficovej predstavy by sa ustanovujúca schôdza parlamentu mala konať najneskôr na budúcu stredu. Trvá na tom, aby Slovensko na summite EÚ, ktorý bude na budúci týždeň vo štvrtok a v piatok, už zastupoval nový premiér. Do 17. novembra by už mal mať parlament v rukách aj programové vyhlásenie kabinetu.
Prezidentka Zuzana Čaputová oznámila, že podpisom koaličnej dohody “bola naplnená podmienka poverenia Roberta Fica zabezpečiť novej vláde väčšinovú podporu v parlamente”. Ďalšie kroky však oznámi až po tom, “ako sa bude môcť oboznámiť s menami navrhovaných členov vlády”. Ako podotkla, zoznam jej zatiaľ doručený nebol.

Prioritou trojkoalície má byť zvyšovanie životnej úrovne Slovákov a reštart domácej ekonomiky. Geopolitické smerovanie Slovenska sa má naďalej orientovať na západ. Chcú vytrvať v Európskej únii a v NATO, no iba za rešpektovania štátnej suverenity a slovenských záujmov.
Fico chce reformovať procesy čerpania a narábania s eurofondmi, ktoré chce presunúť na vyššie územné celky. Takisto mieni pripraviť revíziu trestného systému. Ostro sa ohradil proti reformám predchádzajúcich vlád. Zavedenie dodatočných poplatkov u lekára, či rušenie nemocníc a súdov, nepovažuje za reformy. „Už skončila éra, keď vládli mimovládne organizácie,“ uzavrel Fico.
Andrej Danko podotkol, že “nechápe útoky voči poslancom Rudolfovi Huliakovi a Tomášovi Tarabovi”. Ich mená sa tiež skloňujú v súvislosti s obsadením ministerstiev. Huliak dokonca nestihol ani prísť na podpis koaličnej zmluvy, keďže bol vypovedať na Národnej kriminálnej agentúre. Ako ozrejmil na sociálnej sieti, polícii vysvetľoval svoje výroky o LGBTI. „Boli poverení dvaja príslušníci NAKA špeciálnou prokuratúrou a vyplynulo to z relácie, kde som sa ako jeden z kandidátky SNS vyjadril ku komunite LGBT, na základe toho môjho videa na mňa niekto anonymne poslal NAKA,“ vyjadril sa po výsluchu Huliak.
Huliak je presvedčený, že spolu s Filipom Kuffom, ktorý sa do parlamentu tiež dostal na kandidátke SNS, prekážajú niektorým mimovládnym organizáciám, “pretože by sme sa im pozerali na prsty na ministerstvách”. Ako dodal, to je podľa neho znak, že “nie je doslovne a do písmena držaný za gu...”
Tento nový poslanec sa do povedomia verejnosti dostal aj svojím kontroverzným výrokom, že “keby bol vo vláde, prvá zahraničná cesta by smerovala do Moskvy, kde by prosil prezidenta Vladimíra Putina o odpustenie” aj za poskytovanie vojenskej pomoci Ukrajine.