Dar, ktorý dostal Lipšic, predstavuje problém: Zasiahne etická komisia?
21. 11. 2023, 16:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:35)
Na karikatúre je vyobrazený Daniel Lipšic v pozícii udatného bojovníka. Odetý je v talári, v oboch rukách drží meče.
Zdroj: archív NMH
Zdroj: Archív
Zdroj: archív NMH
Galéria k článku
Zdá sa, že špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, má problém. Ten súvisí s darom, ktorý prijal nedávno pri príležitosti osláv svojich 50. narodenín. „Toto je presne obraz, ktorý si prostredníctvom spriaznených médií, mimovládnych organizácií, ale i politikov Daniel Lipšic buduje už niekoľko rokov," komentoval obraz týždenník PLUS 7 DNÍ. Časopis teraz informuje, že etická komisia eviduje podnety, podľa ktorých sa Lipšic ako špeciálny prokurátor mal voči darovanému obrazu ohradiť. Ide totiž o karikatúru, ktorá je, jemne povedané, zvláštna.
Nie je to tak dávno, čo sme informovali o zvláštnom dare, ktorý k okrúhlemu jubileu pred časom dostal špeciálny prokurátora Daniel Lipšic. Išlo o dielo známeho slovenského karikaturistu Danglára, vlastným menom Jozefa Gertliho, ktoré mali svojmu šéfovi darovať jemu podriadení prokurátori, informoval portál PLUS 7 DNÍ.
Na karikatúre je vyobrazený samotný Lipšic v pozícii udatného bojovníka. Odetý je v talári, v oboch rukách drží meče a s vypätím všetkých fyzických síl sa pasuje so zlovestným sedemhlavým drakom alebo nebezpečnou Hydrou. Záleží, či sa na dielo pozrieme z pohľadu slovenských ľudových rozprávok alebo gréckej mytológie.
Danglár nakreslil hlavám monštra podobu skutočných ľudí. Je v nich možné identifikovať tváre ľudí, ktorí skončili v uplynulých rokoch s putami na rukách a obvineniami na krku. Dokonca boli i odsúdení.
Autor diela však neostal len pri osobách, ktoré vyšetrovali orgány činné v trestnom konaní. Dvom ďalším nakreslil tváre najvyššieho vedenia Generálnej prokuratúry SR, konkrétne generálneho prokurátora Maroša Žilinku a jeho prvého námestníka Jozefa Kanderu.
Lipšic situáciu zľahčoval
Hoci samotný špeciálny prokurátor situácia okolo daru zľahčoval, pričom poučne vysvetľoval, že karikatúra je predsa podľa oficiálnej definície úmyselne skreslené a prehnané zobrazenie osoby alebo javu, situácia bude mať zrejme dohru. Etická komisia prokuratúry totiž v tejto súvislosti eviduje niekoľko podaní. Jedným z nich je podnet, ktorý jej prostredníctvom právneho zástupcu adresoval Lipšicov predchodca vo funkcii Dušan Kováčik. Komisiu žiada, aby sa zaoberala etickou otázkou celej udalosti, teda, či Daniel Lipšic prijatím daru a jeho obhajobou neporušil právne a interné predpisy vzťahujúce sa na správanie sa prokurátorov.
Mal špeciálny prokurátor dar prijať?
Na etickú komisiu sa podľa informácií Plus 7 dní obrátila aj osoba priamo z prokurátorského stavu. Táto síce pripúšťa, že karikatúra používa výrazové prostriedky sebe vlastné a preto na ňu treba nazerať zhovievavejšie, ,,nemožno však pripustiť, aby celkom zjavne presiahla medze primeranosti v pomere k sledovanému cieľu,“ píše dotyčný v stanovisku zaslanom etickej komisii
Pýta sa zároveň, na akom reálnom základe spočíva uvedená karikatúra, keď sú tam ako hlavy zlého draka vyobrazení Maroš Žilinka a Jozef Kandera. ,,Je v súlade s morálkou a etikou, že sa špeciálny prokurátor voči obsahu karikatúry vo svojom stanovisku neohradil? Je v súlade s etikou, že špeciálny prokurátor uvedený dar vôbec prijal? Postoj špeciálneho prokurátora v danej veci považujem nielen za neslušný, nehodný prokurátora, ale aj za významne škodlivý v kontexte vytvárania, udržiavania a prehlbovania dôvery v prokurátorský stav tak, ako to má na mysli Preambula Etickej komisie prokuratúry,“ uvádza v stanovisku jeden zo zástupcov prokurátorského stavu a komisiu žiada, aby sa k veci vyjadrila. Nie však vyhýbavo, ale tak, aby bol naplnený zmysel a účel jej existencie.