Ako vyplynulo zo včerajších rozhovorov, zatiaľ, čo v pôvodnom návrhu malo byť udeľovanie rekreačných poukazov pre zamestnávateľov nepovinné, po novom sa počíta s tým, že poskytovanie rekreačných poukazov bude pre firmy odstupňované podľa počtu zamestnancov. Matematika je pritom jasná – firmy pod 50 zamestnancov poukazy poskytovať nebudú musieť, tie väčšie však áno. „Dnes sme sa dohodli na kompromise. V prvej fáze nebudú poukazy pre firmy do 49 zamestnancov povinné,“ povedal po stretnutí predseda národniarov.

Ak bude chcieť zamestnanec poukaz, musí byť v prvom rade aktívny on sám. Podmienkou totiž je, aby oň požiadal. V takom prípade bude maximálna suma poukazu 500 eur, z čoho 55 % uhradí zamestnávateľ a zvyšných 45 % si zaplatí zamestnanec. Suma poukazu však môže byť aj nižšia. Poplatok zamestnávateľa na rekreačné poukazy má byť navyše oslobodený od dane z príjmu a odvodového zaťaženia. Danko zároveň chce, aby tieto benefity vedeli využívať aj živnostníci či zamestnanci štátnej správy a ozbrojených zložiek.

Podľa Danka má cestovný ruch na Slovensku obrovský potenciál, ktorý je však nevyužitý. „Verím, že každý, kto budúci rok alebo o dva roky skúsi rekreačný poukaz mi dá za pravdu,“ povedal šéf národniarov.

Spokojní boli po stretnutí aj predstavitelia Klubu 500 a podnikatelia v cestovnom ruchu, ktorí opatrenia výtajú. Upozorňujú však, že mnohí zamestnávatelia prispievajú na rekreáciu svojich zamestnancov už aj teraz.

Dankovmu návrhu tak v tejto chvíli nič nestojí v ceste. Ako totiž povedal, rekreačné poukazy dostali zelené aj od jeho koaličných partnerov zo Smeru-SD a Mosta-Híd. Poslanci by sa mali zákonom zaoberať už na blížiacej sa septembrovej schôdzi.

Vladimír Soták, šéf Klubu 500  vidí celú vec pozitívne. "Keď nedáme peniaze zamestnancom a nebudeme sa o nich starať, nebude mať kto robiť. Dnes sú zamestnanci ústredná téma.“

Analytik Peter Goliáš je voči tomuto opatreniu kritický. "Návrh hodnotím skôr negatívne. Je to najmä ďalšia povinnosť pre firmy, ktorá sťaží podnikanie na Slovensku. Takáto výnimka na daniach navyše komplikuje celý daňový systém," tvrdí analytik z INEKO. Voči argumentu o rozvoji cestovného ruchu je skeptický: "Hlavný problém slovenskej ekonomiky určite nie je to, že ľudia nedovolenkujú."