Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Ďalšie ROZPORY v KOALÍCII: Hegerov PREŠĽAP musel hasiť Sulík a PODPÁSOVKA od MATOVIČA!

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Predseda vlády Eduard Heger (45) už niekoľko dní zažíva masívnu vlnu kritiky
    Reklama

    Predseda vlády Eduard Heger (45) už niekoľko dní zažíva masívnu vlnu kritiky. Kým premiéri Česka, Poľska a Slovinska zamierili do Kyjeva, kde sa stretli s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským (44), náš premiér ponuku odmietol. Rozhodnutie Hegera skritizovali nielen odborníci, ale aj šéf politického hnutia OĽaNO.

    Kým český premiér Petr Fiala (57) zbiera pochvaly za odvážnu cestu na Ukrajinu, náš premiér dostáva kritické ohlasy. Predseda slovenskej vlády cestu do Kyjeva odmietol po konzultácii s bezpečnostnými zložkami, ktoré mu to vyslovene neodporučili. „Môj postoj k Ukrajine sa nemení, musíme im naďalej výrazne pomôcť, aby došlo k zastaveniu vojny," vyslovil Heger v stredu s tým, že hlavnú úlohu v jeho rozhodovaní nezohral strach. Ak by však opäť dostal takúto pozvánku, zrejme by to prehodnotil.

    Zdieľať

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Premiér necestoval do Kyjeva, lebo mu to bezpečnostné zložky neodporúčali

       

      Toto jeho vyjadrenie však mnohým nestačilo. Ranu pod pás schytal aj od vlastného straníckeho šéfa Igora Matoviča (48). Líder OĽaNO síce najskôr Hegerov postoj nechcel komentovať, avšak napokon svoj názor vyjadril: „Edo Heger sa rozhodol na základe informácií, ktoré mal v danej chvíli od slovenských bezpečnostných zložiek, ktorým dôveroval. A teraz, ako sa hovorí, po vojne je každý generál. Každý by išiel do Kyjeva.“ Dodal, že ho Hegerovo rozhodnutie mrzí, ale postoj bezpečnostných zložiek rešpektuje.

      Matovič zároveň priznal, že jemu by bezpečnostné odporúčania neprekážali. „Ja som pri takýchto stanoviskách trucovitý. Ja by som skôr konal podľa toho, ako by som to cítil. Ja by som asi šiel napriek tomu, čo mi povedali slovenské bezpečnostné zložky," uviedol bývalý premiér.

      Názor odborníkov nájdete na nasledujúcej strane

      Matovič svojvoľné vnímanie odporúčaní už preukázal vlani, keď napriek názoru diplomatov vycestoval na rokovania do Moskvy, kde riešil dodávky ruskej vakcíny Sputnik V na Slovensko. Podľa politológa Tomáša Koziaka sa však tieto dva prípady nedajú porovnať. „Spoločné je iba to, že obaja, aj Heger, aj Matovič, zle čítajú zahraničnú politiku. Nevyznajú sa v nej a podľa môjho pohľadu bola chyba to, že Matovič do Moskvy išiel," povedal pre náš denník s tým, že chyby sa dopustil aj Heger. „Ľudia, ktorí zahraničnej politike trochu rozumejú, a ktorí chcú, aby Slovensko robilo dobrú a zodpovednú zahraničnú politiku, Hegera za to, že do Kyjeva nešiel, nepochvália. A nepochválili," uviedol Koziak.

      Odborník si však nemyslí, že slová Matoviča treba vnímať ako kritiku či zradu. „Nemyslím si, že je to zrada, to je len vyjadrenie názoru. Na to mal právo a z môjho pohľadu bývalý premiér Matovič to pocítil dobre," hovorí Koziak. Iný názor má politológ Jozef Lenč, ktorý poukazuje na zvláštnosti v komunikácii hnutia OĽaNO: „Z môjho pohľadu je nerozumné to, čo OĽaNO robí. Či už to, že Heger vinu čiastočne chce hodiť na ministra obrany Naďa, ktorý mu údajne povedal, že by cestou vyprovokoval, a súčasne Igor Matovič ponížil svojho premiéra, že nebol dostatočne odvážny," uviedol.

      Líder koaličnej SaS Richard Sulík (54) však premiéra verejne podporil a pochválil za konštruktívne konanie. „Ani ja by som teraz do Kyjeva nešiel. Prečo? Lebo Ukrajina má teraz iné starosti, ako vítať a ofukovať premiérov," ostro sa vyjadril Sulík s tým, že Slovensko urobilo všetko možné, aby sa vojna skončila čo najskôr. Politológ Jozef Lenč túto situáciu vnútri koalície označuje za paradoxnú. „Opakovane predseda strany, ktorá nominovala premiéra, je skôr kritický k Eduardovi Hegerovi a jeho prípadným prešľapom a krokom, ktoré kritizujú médiá a verejnosť, kým Richard Sulík sa správa ako veľmi lojálny predseda koaličnej strany a premiéra chváli za akékoľvek konanie, ktoré možno verejnosťou je prijímané aj negatívne," hovorí.

      Politológovia sa zhodujú, že cesta Hegera na Ukrajinu sa mala uskutočniť. Koziak upozorňuje, že presne vycestovanie premiérov Česka, Poľska a Slovinska do ukrajinského hlavného mesta spochybňuje vyjadrenia Úradu vlády. „Pokiaľ bezpečnostné zložky v Česku alebo Poľsku vyhodnotili, že cesta je primerane nebezpečná, tak mal tam ísť," uviedol odborník. S ním súhlasí aj politológ Lenč. „Účasť na tej ceste by bola prínosom pre Hegera, ako aj pre Slovensko a jeho miesto a povedomie či už v Európe alebo vo svete. Ale aj pre Ukrajinu. Čím viac reprezentantov by sa zúčastnilo na tejto ceste, tým väčší ohlas by to malo aj v medzinárodnom spoločenstve, ktoré by bolo ochotnejšie pomáhať Ukrajincom v dnešných časoch," myslí si odborník.

      Prečítajte si tiež:

      Vyberáme pre vás niečo PLUS