Upozornil na to na sociálnej sieti. "Prečo by nám mali držať niekde na sklade dva milióny vakcín, ktoré môžu medzitým zachrániť tisícky životov? Dodajú ich tam, kde majú zdravý rozum a neuprednostnia v čase pandémie politikárčenie pred záchranou zdravia a životov,“ uviedol Matovič.

Reaguje tak na slová ministra hospodárstva SR Richarda Sulíka (SaS), ktorý v nedeľňajšej debate RTVS O 5 minút 12 povedal, že minister zdravotníctva SR Marek Krajčí má vakcínu Sputnik objednať a umožniť jej používanie až potom, ako bude registrovaná európskou alebo národnou autoritou.

Podľa Matoviča ten, kto presadzuje takýto vyčkávací postoj s rizikom straty dodávok dáva najavo, že Sputnik V na Slovensku nechce a naopak chce sa spoliehať na meškajúce dodávky vakcín, kontrahovaných cez spoločné EÚ obstarávanie.

Na snímke je zásielka ruskej vakcíny Sputnik V proti koronavírusu SARS-CoV-2.
Zdroj: Saeed Kaari

"Chce, aby sme sa trápili s lockdownom a zbytočnými úmrtiami týždne a mesiace navyše,“ dodal Matovič.

Na snímke je predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie na tému Sputnik V.
Zdroj: TASR/ Jaroslav Novák

Upozornil, že ročne dá ministerstvo zdravotníctva "tisíce" povolení na používanie neregistrovaných liekov, ktoré zachránia zdravie a život mnohých ľudí.

“Nikoho to doteraz ani len nenapadlo spochybňovať. Prečo to teraz pri ruskej vakcíne prekáža,“ pýta sa Matovič. Premiér mieni, že SaS Sulíkovom vyjadrením zaujala obdobný postoj ako strana Za ľudí, ktorá zablokovala na vláde návrh nákupu vakcíny a trvá na jej registrácii cez EMA.

Premiér mal s ruskou stranou dohodnúť do konca júna dodávky v objeme dvoch miliónov vakcín. Matovič je presvedčený, že možnosť očkovať ruskou vakcínou zvýši podiel ľudí, ktorí sa rozhodnú pre vakcináciu proti novému koronavírusu.

Anketa
Dáte sa zaočkovať proti COVID-19?