Smer-SD bola ešte nedávno dominantná strana na našej politickej scéne. Okrem toho že jej posledné mesiace výrazne klesajú preferencie a prehráva jedny voľby za druhými, stráca aj svojich najvýznamnejších politikov. Pred viac ako rokom bol ministrom vnútra Robert Kaliňák. Po turbulentnom období na jar 2018 odišiel z tohto postu a nakoniec sa vzdal aj poslaneckého mandátu. Ján Počiatek bol do marca 2016 ministrom dopravy. Po posledných parlamentných voľbách sa úplne vytratil z verejného života a venuje sa podnikaniu.

Ďalšia populárna tvár Smeru sa z politiky vytráca práve v týchto dňoch. Kažimír bol od orku 2012 ministrom financií. Už od roku 2017 sa však hovorilo, že stranícka politika ho moc nezaujíma a pravdepodobne sa skôr či neskôr stane guvernérom NBS. To sa stalo skutočnosťou práve v týchto dňoch. Nástup nových technológií redefinuje fungovanie finančného sektora a centrálne banky musia byť pripravené odpovedať. Mojou ambíciou je pokračovať v modernizácii Národnej banky Slovenska a etablovať ju ako inštitúciu schopnú proaktívne na tieto výzvy odpovedať," povedal podľa noviny.sk Kažimír.

Donedávna bol guvernérom NBS Jozef Makúch, ktorý mal vo funkcii skončiť 12.1.2021. Nového guvernéra by tak navrhoval premiér novej vlády, ktorá vznikne po parlamentných voľbách v marci 2020. Makúch sa však rozhodol v novembri 2018, že od marca 2019 skončí vo svojej funkcii. Premiér Peter Pellegrini následne navrhol na post guvernéra NBS Kažimíra. Makúch sa do dôchodku nechystá a chce pôsobiť na akademickej pôde.

Peter Kažimír je známy aj vďaka svojim grimasám.
Zdroj: SITA