ĎALŠÍ ČLENOVIA VLÁDY to majú nahnuté: V ohrození sú TÍTO MINISTRI! Opozícia chce ich HLAVY
29. 7. 2024, 14:00 (aktualizované: 29. 7. 2024, 14:15)

Možno už v auguste sa opozícia pokúsi zvolať mimoriadnu schôdzu a vysloviť nedôveru ministrovi životného prostredia Tomášovi Tarabovi (nom. SNS) a šéfke zdravotníckeho rezortu Zuzane Dolinkovej (Hlas). Zatiaľ rozhodné slovo nepadlo, pretože prázdniny vrcholia. Dôvodom na odvolávanie je neplnenie míľnikov z Plánu obnovy.
Zdroj: Pavol Zachar
Zdroj: Pavol Zachar
Zdroj: Jaroslav Novák
Galéria k článku
Vládni analytici vyrátali, že Slovensko by mohlo prísť o dve miliardy eur. Dokument na základe infožiadosti získal portál euractiv.sk a premiér Robert Fico (Smer) ho mal dostať ešte 28. júna. Podľa dokumentu Sekcie plánu obnovy Národnej implementačnej a koordinačnej autority najviac míľnikov s veľkým omeškaným je v ôsmej žiadosti o platbu, najväčšiu škodu však môže Slovensko utrpieť v piatej platbe, o ktorú sa žiada do konca tohto roka.
Spolu osem veľmi meškajúcich míľnikov je v gescii ministerstva životného prostredia, päť zasa v gescii zdravotníctva. Po štyri sú na ministerstvách práce a spravodlivosti, tri má rezort vnútra a rezort investícií. Na dokončenie Plánu obnovy pritom zostávajú už len dva roky. Navyše, pri problémových míľnikoch eurokomisia vyrúbi aj tzv. sankciu, o ktorú sa skráti splátka. Ak sa míľniky nepodarí dokončiť do šiestich mesiacov, krajina už peniaze nemá šancu dostať.
Podľa analytikov platí, že ak by Slovensko nesplnilo žiaden zo zostávajúcich míľnikov, dostalo by sa do mínusu a už by sa ani neoplatilo žiadať o splátky. Najvyššie sankcie hrozia pre veľké meškanie so zriadením ústredného orgánu pre správu nemocníc z organizačného, prevádzkového a ekonomického hľadiska a pre meškanie zákona o krajinnom plánovaní. V oboch ide o sumy vyše 144 miliónov eur. Podobne vysoké pokuty hrozia aj pri ministerstve hospodárstva, školstva a práce, tie však malú zatiaľ len malý sklz, ktorý by sa mohlo podariť dobehnúť.
Minister Taraba analytický materiál spochybňuje a je presvedčený, že nezodpovedá realite. Podľa neho envirorezort plní všetky ciele z Plánu obnovy a s Európskou komisiou všetko vykomunikuje tak, aby „Slovensko neprišlo ani o jeden cent“. Svojim predchodcom vyčíta, že plán s nikým neodkonzultovali. Výkup pozemkov od súkromných vlastníkov v národných parkoch je podľa neho „pokus o nepodarený realitný biznis“. Štát totiž aj rozbehol výkup pozemkov pod národnými parkmi, ale záujemci ponúkli na predaj len niečo vyše dvetisíc hektárov, Plán obnovy však rátal s výkupom až 12-tisíc hektárov. Podľa Tarabu záujem viazne aj pre nízku cenu za štvorcový meter, ak by mali naplniť očakávania vlastníkov, Slovensko by zo svojho rozpočtu muselo na to dať najmenej 200 miliónov eur. Míľnik považuje za splnený, pretože rezort delimitoval lesy do vlastníctva národných parkov.
Kritizoval aj zákon o krajinnom plánovaní, ktorý je zahrnutý v Pláne obnovy. „Ak by prešiel v tej podobe, ako si to tu niekto vymyslel, tak stavebné procesy nebudú trvať sedem, ale štrnásť rokov,“ zdôraznil s tým, že „drvivá väčšina“ navrhovanej legislatívy je už v zákone o územnom plánovaní. „Ak by sme niektoré veci realizovali tak, ako ich naplánovali, tak tie peniaze nestoja za to,” dodal.
Dolinkovej ministerstvo zdravotníctva mešká so zriadením orgánu, ktorý bude hodnotiť výkonnosť nemocníc, kontrolovať financie, možno aj spoločne nakupovať pomôcky a lieky. Poslanec Tomáš Szalay z SaS pripomenul, že „prvým zle zapnutým gombíkom“ bolo zostavenie samotného Plánu obnovy, ale ani Dolinková si nevedie lepšie. Poslanec jej vyčíta napríklad, že na ministerstve je už tretí šéf sekcie plánu obnovy a chýba systémové plánovanie.