Reklama

Čo s usmrtenými zvieratami z Plaveckého Štvrtku? Takáč prezradil, kde skončia

Reklama

Lokalita Nivky na území Vojenského obvodu na Záhorí bola vybraná ako ďalšia lokalita na pochovávanie usmrtených zvierat z chovu v Plaveckom Štvrtku, kde bol zistený výskyt slintačky a krívačky. Po štvrtkovom stretnutí so starostami obcí v okolí daného miesta to potvrdil minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD).

„Do tejto lokality sa budú odvážať len tie zvieratá z chovu, ktoré nejavili príznaky ochorenia, tie, ktoré boli choré, budú prevezené po usmrtení do kafilérie v Žiline,“ upozornil Takáč.

Zdroj: TASR

Richard Takáč vyzýva na dodržiavanie opatrení.

Zdôraznil zároveň, že lokalita vo vojenských lesoch medzi obcami Studienka a Veľké Leváre bola vybraná až potom, čo bolo príslušnými úradmi overené a potvrdené, že pochovaním usmrtených zvierat nehrozí žiadne ohrozenie zdravia ani prírody a prostredníctvom nepriepustnosti podložia nehrozí infikovanie podzemnej vody.

VIDEO Emil (69) chová dobytok v Plaveckom Štvrtku štyri desaťročia: Teraz o svoju srdcovku príde!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Emil (69) chová dobytok v Plaveckom Štvrtku štyri desaťročia: Teraz o svoju srdcovku príde!
    Zdroj: Miro Lisál

    „To potvrdenie som dostal v stredu (2. 4.) večer, vo štvrtok predpoludním som sa zišiel so starostami obcí v okolí,“ skonštatoval minister. S odvozom kadáverov, ktoré majú byť pochované v jamách vo vojenských lesoch, sa začalo vo štvrtok.

    Predstavitelia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) informovali, že technológia a pracovníci, ktorí zabezpečovali dezinfekciu a dekontamináciu prvých zasiahnutých fariem na južnom Slovensku sa presunuli do Plaveckého Štvrtka.

    „Ak to dobre pôjde, v utorok by sme mohli tú farmu dekontaminovať tak, ako sme dekontaminovali farmy na južnom Slovensku,“ dodali. Priznali, že vzhľadom na všetky okolnosti situácie a vypätie, ktorému sú vystavení pracovníci farmy i tí, ktorí pomáhajú s usmrtením dobytka, je na mieste potrebná aj pomoc psychológov.

    Zdroj: nmh/Braňo Račko

    Na hlavnej ceste z dediny stoja vojaci a hasiči, ktorí kontrolujú prejazd vozidiel. Ostatné cesty uzavreli.

    O lokalite Nivky, vzdialenej cca šesť kilometrov vzdušnou čiarou od Veľkých Levár, ako o mieste, kde majú byť pochovávané kadávery uhynutých zvierat, sa začalo hovoriť v stredu. Obce vydali vyhlásenie, v ktorom deklarovali pochopenie pre mimoriadnu situáciu a potrebu prijímať opatrenia, no upozornili na nedostatočnú informovanosť samospráv.

    Ochorenie slintačky a krívačky na farme v Plaveckom Štvrtku identifikovali v nedeľu (30. 3.), bolo to piate ohnisko nákazy na Slovensku. Na farme bolo vyše 3500 kusov dobytka.

    Česko sprísňuje kontroly

    Česko opäť sprísňuje opatrenia proti zavlečeniu slintačky a krívačky do ČR. Od štvrtkovej polnoci budú musieť všetky nákladné autá nad 3,5 tony smerujúce do ČR zo Slovenska bez rozdielu vezeného nákladu použiť len jeden z piatich vybraných hraničných priechodov, kde budú dezinfikované.

    Autá, ktoré vezú veterinárne kontrolovaný tovar, budú podrobené dôkladnejšej dezinfekcii. Piatym vybraným hraničným priechodom je Hodonín - Holíč, ktorý však môžu využiť len tie nákladné autá, ktoré nevezú veterinárne kontrolovaný tovar. Spravodajkyni TASR v Prahe informácie upresnil hovorca Štátnej veterinárnej správy (SVS) ČR Petr Vorlíček.

    Zdroj: nmh/Braňo Račko

    „Zmena spočíva v tom, že teraz budú musieť prejsť všetky autá nad 3,5 tony dezinfekciou a pri autách, ktoré vezú zvieratá alebo živočíšne produkty, to bude dôkladnejšie - cez rám alebo dezinfekčnú linku,“ povedal Vorlíček. Vozidlá budú dezinfekciou prechádzať na základe kategórie rizika, do ktorej ho pracovníci na priechode zaradia. Na snímke zábery z Plaveckého Štvrtka.

    „Zmena spočíva v tom, že teraz budú musieť prejsť všetky autá nad 3,5 tony dezinfekciou a pri autách, ktoré vezú zvieratá alebo živočíšne produkty, to bude dôkladnejšie - cez rám alebo dezinfekčnú linku,“ povedal Vorlíček. Vozidlá budú dezinfekciou prechádzať na základe kategórie rizika, do ktorej ho pracovníci na priechode zaradia.

    „Doteraz ostatné autá, ktoré nemali veterinárny tovar, mohli ísť cez akýkoľvek iný priechod. Teraz je to zúžené na tých päť priechodov. Na štyroch môžu jazdiť s veterinárnym tovarom a na tom piatom ostatné vozidlá,“ doplnil Vorlíček.

    Zdroj: Pavel Neubauer

    Ďalšími stupňami dezinfekcie budú dezinfekčné rámy a pre „problematické“ vozidlá, teda také, ktoré budú prevážať napríklad živočíšne produkty z tretích krajín, bude platiť celková dekontaminácia. Na snímke prejazd vozidiel cez dezinfekčný brod pred vstupom do obce Plavecký Štvrtok v okrese Malacky 31. marca 2025.

    Na hraničnom priechode Hodonín - Holíč, ktorý budú môcť využiť autá neprevážajúce veterinárny tovar, budú podľa jeho slov zrejme len dezinfekčné pásy. Český minister poľnohospodárstva Marek Výborný tiež vo štvrtok v rozhovore pre Seznam Zprávy uviedol, že na priechodoch Lanžhot – Brodské, Starý Hrozenkov – Drietoma, Bílá-Bumbálka – Makov a Mosty u Jablunkova – Svrčinovec bude česká strana frézovať dezinfekčné vane. Budú slúžiť na to, aby sa prechádzajúcim autám vydezinfikovali nielen kolesá, ale aj podvozok.

    Ďalšími stupňami dezinfekcie budú dezinfekčné rámy a pre „problematické“ vozidlá, teda také, ktoré budú prevážať napríklad živočíšne produkty z tretích krajín, bude platiť celková dekontaminácia.

    Ministerstvo dopravy obmedzí civilné lety

    Ministerstvo dopravy (MD) SR získa možnosť obmedziť či zakázať vykonávanie civilných letov v určenej časti vzdušného priestoru SR aj z dôvodu zabránenia šírenia nákazlivých chorôb zvierat.

    Vládny návrh novely zákona o civilnom letectve (letecký zákon) vo štvrtok definitívne schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Rezort dopravy návrh pripravil v súvislosti s ochorením slintačky a krívačky (SLAK). Zákonodarcovia schválili novelu v skrátenom legislatívnom konaní.

    „Aktuálna situácia s vysoko nákazlivým vírusovým ochorením slintačka a krívačka ukázala, že s cieľom zabrániť šíreniu nákazlivých chorôb zvierat nie je vždy možné vyhlásiť zákaz alebo obmedzenie vykonávania určených civilných letov z obranných a bezpečnostných dôvodov. Návrh zákona predstavuje nevyhnutnú právnu úpravu týkajúcu sa špecifikácie nového dôvodu na vyhlásenie zákazu alebo obmedzenia vykonávania určených civilných letov v určenej časti vzdušného priestoru Slovenskej republiky,“ uviedol predkladateľ v materiáli.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Opatrenie proti prenosu slintačky a krívačky na tzv. malom hraničnom priechode Čunovo - Rajka
      Zdroj: tasr

      Rezort dopravy pripomenul, že vplyv prenosných chorôb zvierat a opatrení potrebných na kontrolu týchto chorôb môže byť devastačný pre jednotlivé zvieratá, populácie zvierat, držiteľov zvierat a hospodárstvo.

      Vplyv môžu mať aj na verejné zdravie a bezpečnosť potravín. Ministerstvo upozornilo, že takéto ochorenia sa môžu prenášať nielen priamym stykom medzi zvieratami alebo zvieratami a ľuďmi, ale môžu sa šíriť aj prostredníctvom leteckej techniky.

      „Vzhľadom na skutočnosť, že choroby zo zoznamu si vyžadujú rôzne riadiace prístupy a v mnohých prípadoch prísne opatrenia na ich bezodkladnú eradikáciu hneď po tom, ako sa vyskytnú na danom území, je potrebné, aby sa zaviedli účinné obmedzenia na zabránenie šírenia pôvodcov týchto vysoko nákazlivých chorôb vrátane zabránenia ich šírenia prostredníctvom leteckej techniky. Obdobná situácia platí aj v prípade škodcov rastlín, rastlinných produktov a iných predmetov, keď je taktiež nevyhnutné prijať mimoriadne núdzové opatrenia,“ vysvetlil rezort dopravy.

      Slintačka a krívačka

      Slintačka a krívačka je vysoko nákazlivé ochorenie postihujúce kopytníky, najmä hovädzí dobytok, ovce a ošípané. Prejavuje sa slinením, pľuzgiermi v ústach a na paznechtoch, horúčkou a krívaním. Šíri sa kontaktom, kontaminovanými predmetmi alebo vzduchom. Pre človeka nie je nebezpečná, ale spôsobuje veľké hospodárske škody.