Reklama

Vakcína Sputnik V rozvírila vášne! Čo si o nej myslia vedci ČEKAN, FLEGR a KRČMÉRY

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER: Čo si myslia o ruskej vakcíne Sputnik? Prekvapivé vyhlásenia našich odborníkov!
    Reklama

    Smrteľný koronavírus si do tejto chvíle na Slovensku vyžiadal viac ako 6 000 obetí a celosvetovo má na svedomí už vyše 2 milióny ľudských životov. Prakticky celý svet dúfa v pozitívny priebeh vakcinácie, ktorá by nás mohla zachrániť čo najskôr. Popri overených vakcínach sa čoraz častejšie začína spomínať využitie ruského typu očkovacej látky s názvom Sputnik V!

    Slovensko však zatiaľ vakcínu Sputnik V nezaobstará. Vládny kabinet vo štvrtok neschválil uznesenie o jej nákupe. Vetovala ho strana Za ľudí. Použitie Sputnika V sa podľa navrhovaného uznesenia malo povoliť po kladnom posúdení Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) alebo po registrácii Európskou liekovou agentúrou (EMA). "Veľmi ma mrzí, že koaličný partner dnes (štvrtok, 18.2. 2021, pozn. red.) vytiahol najsilnejšiu zbraň a v podstate povedal, že na Slovensku sa o Sputniku vôbec ani baviť nebudeme," uviedol premiér Igor Matovič (47) s tým, že práve spomínané uznesenie malo umožniť ministrovi zdravotníctva Markovi Krajčímu (46) zaobstarať vakcíny od Ruskej federácie. 

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Danko: Pán Matovič, príjmite moju žiadosť, pomôže to Slovákom, dostať sa ku Sputniku.
      Zdroj: facebook - Andrej Danko

       

      Čo si o ruskom Sputniku myslia odborníci? A je možno vakcínam z východu dôverovať rovnako, ako tým západným? Tieto otázky sme im položili ešte začiatkom februára 2021, pričom v tom čase významní česko-slovenskí odborníci odpovedali nasledovne.

      Kým niektorí vedci boli pri otázkach kvality vakcín z východného sveta opatrnejší, iní v nich zásadný problém nevideli. Väčšina však plne dôveruje Európskej liekovej agentúre. „Tie vakcíny, ktoré sú schválené od EMA, tie môže Slovensko nakupovať,” vysvetlil známy biochemik Pavol Čekan. „Keďže vakcíny z Číny a Ruska týmto schválením a registráciou ešte neprešli, táto diskusia je viac na emocionálnej úrovni,” uviedol.

      Čekan sa bližšie vyjadril aj k samotnej ruskej vakcíne. „Napríklad pri vakcíne Sputnik V by som rád pripomenul, že táto ruská vakcína je založená na tej istej technológii ako vakcína od Astra Zeneca alebo Johnson & Johnson, takže ak sa preukáže jej efektivita a bezpečnosť a bude schválená v EÚ, o žiadnej nedôvere nemôže byť reč,” uzavrel.

      O dôležitosti spoľahlivého pretestovania vakcíny hovoriila aj epidemiologička Zuzana Krištúfková. „Ruská vakcína proti covidu Sputnik V je vektorová, na podobnom princípe ako je vakcína od firmy Astra Zeneca. Podľa mojich informácií však v Rusku s ňou začali očkovať bez dokončenia tretej fázy skúšania,” ozrejmila. „Ak Rusko chce získať pre vakcínu európsku registráciu, tak musí doložiť výsledky z tretej fázy testovania potvrdzujúce jej účinnosť a bezpečnosť. Ak EMA vakcínu schváli, potom nevidím v jej používaní žiaden problém,” dodala.

      ČO SI O RUSKEJ VAKCÍNE MYSLÍ prof. KRČMÉRY A ĎALŠÍ ODBORNÍCI SA DOČÍTATE NA ČALŠEJ STRANE

      Na ruský Sputnik sa s optimizmom díval prof. Vladimír Krčméry (60). "Ruský Sputnik prešiel fázami testovania, aj keď je pravdou, že tretia bola o niečo kratšia. Na druhej strane Rusko malo veľmi zlú epidemiologickú situáciu a vlastnú vakcínu potrebovalo. Predsa len je mimo EÚ a k americkým či európskym vakcínam by sa zrejme dostali o niečo neskôr. Doviezť vakcínu z Číny im možno bránila taká tá ruská hrdosť" zhrnul Krčméry. "Inak dotyčný inštitút poznám, v roku 1979 som tam bol osobne. A už v tom čase väčšina tých odborníkov mala stáže v Anglicku či v Amerike, hoci to bolo v socializme. Za seba teda nemôžem povedať, že by som im nedôveroval," skonštatoval. 

      Zdroj: MARTIN DOMOK

      Na snímke očkovanie proti vírusu Covid-19 vo Fakultnej nemocnici v Nitre

      Dôkladné pretestovanie bezpečnosti vakcíny považoval za kľúčové aj evolučný biológ Jaroslav Flegr (62), ktorý zatiaľ ruskej vakcíne príliš nedôveroval. Vedec Sputniku vyčítal údajné preskočenie tretej fázy testovania pred spustením očkovania v Rusku. "Dôkladné testovanie vakcíny je vo svojej podstate časovo najnáročnejšia a možno aj najdôležitejšia súčasť vývoja. Nejde iba o to vyrobiť vakcínu, ale aj zistiť, či je účinná a bezpečná," uviedol. 

      Zaujímavý pohľad priniesla šéfka zdravotníckeho výboru Janka Bittó Cigániková (37) , ktorá koronavírusu sama čelila. Politička totiž v  prípadnom využití ruskej vakcíny poukázala na skrytý benefit. "Pre mňa je dôležité či ju schváli EMA a následne Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Medicína nepozná hranice, takže odkiaľ vakcína pochádza, je v podstate jedno," uviedla s tým, že Sputnik by po schválení mohol pomôcť napríklad pri očkovaní Slovákov, ktorí majú nedôveru v západ a vzor vidia skôr v Rusku. "Predpokladám, že tejto očkovacej látke by mohli dôverovať viac, ako západným. Bezpečná vakcína z Ruska by teda mohla pomôcť aj takto," vyhlásila.

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU - Denné správy - To hlavné z dňa 19.2.2021

         

        Prečítajte si tiež: