Programové vyhlásenie vlády nie je podľa politológa Ábela Ravasza zamerané hrubo populisticky. Ako povedal Ravasz, program bol vytvorený v unikátnej situácii, keďže Smer-SD vládne sám a  nie je preto nútený robiť ústupky neexistujúcim partnerom. Program však len načrtáva určité základné prvky a základné tézy vládnutia. "Fico a  Smer sa nechcú sami obmedziť. Vláda sa niekoľkokrát definuje ako vláda istôt občanov a v texte sa často vyskytujú pojmy ako stabilita, rodina, práca. Z toho je vidno, že Fico cíti očakávania verejnosti, ktorá potrebuje umiernenú, ale pritom silnú a stabilnú vládu. Program vytvára takýto imidž," konštatoval politológ s tým, že ide o umiernený program, čo však nemusí znamenať, že samotné vládnutie bude tiež také.

Program vlády je proeurópsky

"To nie je samozrejmé pre vlády v strednej Európe. Videli sme to v Maďarsku, že vláda môže byť aj mierne protieurópska," zdôraznil. Podľa Ravasza síce program hovorí o zachovaní status quo pre národnostné menšiny, ale sú tam aj isté nacionalistické pokusy, ako napríklad potreba posilnenia štátneho jazyka. "To by sme mohli očakávať od prvej, ale nie druhej Ficovej vlády. Bude veľmi zaujímavé sledovať, či sa Smer v budúcnosti udrží v priateľskej politike k menšinám alebo bude postupovať viac nacionalistickejšie," dodal.

Nekonvenčný program

Program vlády je podľa politológa Michala Horského nekonvenčný, keď na rozdiel od minulých vládnych programov sa Robert Fico zaväzuje k dialógu so sociálnymi partnermi. Je tu sprievodca o vedení dialógov s  partnermi s cieľom ozdravenia spoločnosti, ale predovšetkým finančnej politiky štátu. "Preto PVV chýba celý rad vecí, ktoré predošlé programy mali. Okrem téz, tendencií a stanovených cieľov chýbajú špecifiká, kroky, percentá, údaje, ktoré by umožňovali jasnejší obraz o ceste vlády. Zároveň by vytvárali predpoklad ku kontrole jednotlivých téz," konštatoval Horský. 

SDKÚ-DS

Vláda SR sa chystá na slabý výkon, latku si nastavili tak, aby ju vedeli pohodlne prekročiť. V reakcii na Programové vyhlásenie vlády SR, ktoré dnes schválil kabinet Roberta Fica (Smer-SD), to uviedla podpredsedníčka SDKÚ-DS Lucia Žitňanská.

"Ľudia, ktorí čakali lepšie podmienky na život, budú skôr sklamaní," myslí si opozičná politička. Podľa jej slov vláda konkrétne hovorí iba to, kde ľuďom vezme peniaze a zvýši dane, málo hovorí, ako im pomôže. "Pri takej sile, ktorou disponuje vláda jednej strany, je to málo," povedala Žitňanská.

Zároveň upozornila, že na Slovensku nie je životná úroveň ako v Rakúsku alebo Nemecku, aby sme si mohli dovoliť štvorročnú stagnáciu. "Tu sa nedá vyhovárať na ťažké časy. V programovom vyhlásení je málo častí, ktoré by aspoň naznačovali šancu, že zajtra, o rok, o dva bude na Slovensku lepšie," zdôraznila Žitňanská.

SDKÚ-DS podľa jej slov pripravuje na Programové vyhlásenie vlády jasnú odpoveď. "Ľudia majú nárok na normálne fungujúci štát. Budeme sa premiéra pýtať, kde sa tento nárok v Programovom vyhlásení vlády stratil," dodala Žitňanská. Vládny materiál budú analyzovať odborné tímy SDKÚ-DS, stretne sa poslanecký klub a v stredu 2. mája k nemu prezídium SDKÚ-DS zaujme podrobné stanovisko.

Čo si o plánoch novej vlády Roberta Fica myslíte? Čo by tam podľa vás určite nemalo chýbať?

Formulár otázok a odpovedí

29.04.2012 10:58 Maja:
Sú to len popísané listy bez obsahu ako celá vláda a strana Smer.
27.04.2012 19:25 jaro:
V 40-tých rokoch zoštátňovali, v 60-tých normalizovali, v 90-tých rozkrádali, teraz idú konsolidovať..., to teda dopadne. A čo by tam nemalo chýbať, no určite to čo nasľuboval svojím voličom.
27.04.2012 18:19 Roman:
Slovenský futbalový národný štadión
27.04.2012 18:19 zuzana:
po tom čo sme zažili,že ledva prežívame s platov musí byť opatrná a hlavne razantnejšia by mala byť k zbohatlíkom a tým čo neplatia dane ale vozia sa v milionových autách.
27.04.2012 18:18 kubo:
Co už možno robit po takých zlodejoch.Rozkradli všetko čo sa dalo.Vedeli dobre ,že končia a rozdávali miliony .Verím,že Ficova vláda to skonsoliduje čo bude velmi tažké,ale im verím.
27.04.2012 16:28 Iris:
Plány má dobré, ale všetko je to aj o ľuďoch a stojí to na ľuďoch, ktorí dostanú dôveru vlády. Koľkokrát málo schopný a nezodpovedný človek narobí veľa škody, preto by mali kontrolovať prácu svojich ľudí na riadiacich postoch. Takých malých polobohov je totiž na Slovensku stále dosť, ktorý svoje schopnosti odvodzujú od známostí so správnymi ľuďmi.
27.04.2012 16:27 Katka:
Vyriesit otazku dvojiteho obcianstva
27.04.2012 16:27 jaromir:
Ak chcete zvýšit ľudom životnu uroven-tak zrušte pracovné agentury-to su vykorisťovateľské elementy-ak chcete zvýšiť uroven zdravotnej starostlivosti-zrušte firmy,ktoré v nemocniciach-upratuju,varia,peru,staraju-a ľudia,ktorí pracuju v týchto firmách budu zamestnancami nemocníc-tak sa ušetria miliardy-ak chcete znížiť verejné výdavky-najpr.obmedzte počet krajov na 4,skresajte nezmyselne veľký počet okresov,znížte platy primátorov o 50percent-lenže to neurobíte,lebo to nechcete
27.04.2012 16:27 Krasny:
Zníženie počtu krajov,okresov, počtu vysokých škol,univerzít,štátných inštitúcii.ministerstiev,o polovicu.....
27.04.2012 16:27 Ivan Husar:
Lepši než Radičovej,sdku-ds,rozdali svojim nemale mylioni takzvane UšETRENE,UšETRENE,UšETRENE
27.04.2012 14:15 Renáta Čierniková:
Bola by som rada, aby peniaze, ktoré odvádzam do zdravotného poistenia, tak ako všetci ostatní občania, boli používané výlučne na zveľaďovanie zdravia nás všetkých. Nepáči sa mi, ak takto vyzbierané prostriedky zneužíva ktokoľvek aj napr.: na vytváranie ziskov. Tie peniaze sú len zverené na spravovanie, nesmú byť zadržiavané na iné účely, ani výnosy, úroky z nich. Platová tabuľka zamestnancov poisťovní nesmie presiahnuť platy zdravotníckych zamestnancov, t.j. ani riaditeľ štátnej poisťovne by nemal mať vyšší plat ako riaditeľ tzv. koncovej nemocnice.
Nájdených 11 záznamov.