Reklama

Za čo berú PLAT? Toto sú najväčší POVAĽAČI v našom PARLAMENTE!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Za čo berú plat? Toto sú najväčší povaľači v parlamente!
    Reklama

    Premiér Igor Matovič (47) prezentoval svoju kandidátku pred voľbami ako tú najlepšiu, akú sme kedy videli. Paradoxne, práve v radoch poslancov klubu OĽaNO sa nájde hneď niekoľko takých, ktorých aktivita v parlamente je doslova nulová.

    V nečinnosti im statočne sekundujú aj kolegovia z ostatných strán, s výnimkou liberálov zo SaS. Zástupcovia ľudu v parlamente sa pritom na slabé finančné ohodnotenie sťažovať nemôžu.

    Radový poslanec Národnej rady zarobí za mesiac 3 276 eur a ak je predsedom výboru alebo samotného parlamentu, dostane za svoju funkciu určitý príplatok. Tie sa pohybujú vo výške  4 97,91 eur, ak ide o predsedu parlamentu, každý z jeho zástupcov dostane k platu 331,94 eur a predsedovia výborov si prilepšia o sumu 165,97 eur. Za tieto nemalé sumičky od poslancov však verejnosť očakáva, že budú hájiť jej záujmy a aktívne vstupovať do legislatívnych procesov, ktoré budú krajinu posúvať vpred. Ako sa však ukázalo, niektorí na toto svoje poslanie poriadne zabudli.

    Kto mlčí ten svedčí!

    Povesť poslanca, ktorý je dlhodobo skúpy na slovo, obhájil po predošlých 4 rokoch zástupca Kotlebovcov Peter Krupa. Do análov Národnej rady sa najzásadnejšie zapísal vo chvíli, keď do nej prišiel so zbraňou. Na otázky novinárov, prečo vstúpil do parlamentu s pištoľou, neodpovedal. Dodnes. Krupa v tomto volebnom období v diskusii v pléne nevystúpil ani raz, nepodal ani jeden legislatívny návrh, interpeláciu či pozmeňovací návrh. Na prvý pohľad sa môže zdať, že tento poslanec si do parlamentu chodí doslova a do písmena posedieť. Za slušný plat.

    Zdroj: Foto: Plus JEDEN DEŇ/Vlado Benko jr.

    Poslanec za ĽSNS Peter Krupa prišiel v minulom volebnom období do parlamentu ozbrojený.

    V súčasnej vládnej koalícii mu však rastie výrazná konkurencia, a síce v podobe poslankyne OĽaNO Anny Remiášovej, ktorej poslanecká štatistika sa po viac ako 100 dňoch rovná nule. Okrem hlasovaní ani raz neprehovorila, nepodala legislatívny či pozmeňovací návrh a na svojom účte nemá taktiež ani jednu interpeláciu. Mlčať a stláčať gombík do parlamentu chodia aj dve zástupkyne strany Za ľudí Miriam Šuteková a Andrea Letanovská. Ich poslanecká aktivita je doposiaľ taktiež nulová. V prípade týchto dvoch dám je však nevyhnutné dodať, že v pléne národnej rady sedia len prvý mesiac. 

    Zdroj: Michal Svítok

    Takto Anna Remiášová (OĽANO) skladala poslanecký sľub počas ustanovujúcej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) VIII. volebného obdobia 20. marca 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Michal Svítok

     

    Keď nie je ani forma, ani obsah

    V pléne sa však nájdu aj poslanci, ktorí sem-tam niečo povedia. Hoci by nemuseli. Príkladom je už legendárne nedávne video poslankyne Romany Tabak, ktorá rečnícky výkon Juraja Blanára okomentovala slovami: Bla, bla, bla , blaaaaa... Bla, bla bla blaa bla bla...“. Jej kultový výstup v pléne sa stal terčom internetových vtipkárov.

    Zdroj: instagram Satirén

    Romana Tabak (OĽaNO)citovala svojho opozičného koleguJuraja Blanára.Vyslúžila si dávku vtipov!

    Takýchto „expertov“ má však Matovičovo hnutie na svojej kandidátke viac. Podobnú výpovednú hodnotu mala aj veta jej straníckeho kolegu Sebastiána Kozarca. „Pán Mazurek, toto bolo suverénne najlepšie vystúpenie. Plne odzrkadlilo váš politický obsah, jedno veľké nič,“ reagoval na opozičného poslanca z ĽSNS. Zábavné je, že táto veta je jedinou, ktorú Kozarec v pléne verejne povedal. Od aktivity sa však doposiaľ nepretrhli ani jeho ďalší stranícki kolegovia, akými sú bývalý muzikálový herec Róbert Halák či Martin Čepček. Tí síce v pléne čo-to povedali, ale v legislatívnej iniciatíve sa nehecol ani jeden.

    Článok pokračuje na ďalšej strane

    Lokálni aktivisti

    Mimoriadne aktívnymi sú v pléne poslanci strany Sme rodina, ktorí sa vyjadrujú šťavnato a často. Horšie je to v prípade legislatívnych či pozmeňovacích návrhov a interpelácií. Najmenej aktívnymi členkami sú prekvapivo Adriana Pčolinská, ktorá doposiaľ vystúpila s dvoma faktickými poznámkami a Zuzana Šebová, ktorá si na účet pripísala len jednu.

    Zdroj: Michal Svítok

    Zuzana Šebová zo Sme rodina sa v pléne zatiaľ veľmi nepredviedla. FOTO TASR - Michal Svítok

    V kontexte legislatívnych návrhov však nevedie ani líder hnutia Sme rodina Boris Kollár. Predseda parlamentu má na účte nulu. Podobne sú na tom aj opoziční poslanci z ĽSNS. O zlepšovanie legislatívy sa nesnažia ani stálice tejto strany. V prípade Stanislava Mizíka za tým bude určite to, že nevie používať počítač. A prečo sa viac nesnaží aj Milan Mazurek? Ktohovie!

    Zdroj: Jaroslav Novák

    Na snímke zľava poslanci Andrej Medvecký a Milan Mazurek (obaja ĽSNS) počas hlasovania o programovom vyhlásení vlády na 6. rokovaní NR SR v Bratislave 30. apríla 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák

    Nulová legislatívna aktivita sa však netýka len ĽSNS, ale významne im sekundujú aj niektorí poslanci opozičnej strany Smer-SD, a to konkrétne napríklad Viliam Záborčák, Ľubomír Vážny, ale aj Maroš Kondrót.

    Zdroj: JULIUS DUBRAVAY

    Smerák Maroš Kondrót.

    Čo na to politológ Řádek?

    Politológ Miroslav Řádek má na celú vec jasný názor. „Poslanci v pléne sú dôkazom, že politické strany a ich lídri dávajú prednosť lojalite poslancov než invenčnosti a iniciatíve,“ zhodnotil politológ, podľa ktorého je parlament obrazom populizmu jednotlivých strán. „Bohužiaľ to potom v legislatívnom procese vyzerá tak, že najdôležitejšie zákony sa pripravujú na ministerstvách a od poslancov sa očakáva len následné schvaľovanie,“ povedal pre náš denník.

    Řádek zároveň zdôraznil, že aj poslanci, ktorí nie sú aktívni v pléne môžu svoju prácu odvádzať výborne v regiónoch alebo poslaneckých kanceláriách. „Veľa z nich je však dôležitých len ako „naháňači“ voličských hlasov,“ uzavrel Miroslav Řádek s tým, že často na seba viažu voličskú podporu práve legislatívne slabší poslanci.

    Zdroj: PAVOL BARTONEK

    Politológ Miroslav Řádek tvrdí, že stav parlamentu je obrazom populizmu jednotlivých strán.

    Prečítajte si tiež: