Ľudia len anonymne priznajú, že si ruky neumývajú pod tečúcou vodou, ale celá rodina v jednej vode napustenej vo vaničke. Prestali už aj splachovať WC. Ak, tak spláchnu raz za deň. Vynachádzaví si zadržia vodu z kúpania či prania a splachujú ňou, hoci ich toalety sú funkčné. Alebo si uvaria vajíčko vo vode a ňou si potom zalejú kávu.

Ruky si treba umývať!

„Vodou treba šetriť, ale rozumne,“ tvrdí hlavná odborníčka hlavného hygienika pre životné prostredie a zdravie Kvetoslava Koppová. „Nikto by nemal plytvať vodou, ale extrémne šetrenie môže viesť k zanedbávaniu osobnej hygieny a k poškodeniu zdravia,“ dodáva. Žltačka, dyzentéria či dokonca svrab sú ochorenia, za ktorými je nedostatočná hygiena, najmä rúk.

Neznižuje to vždy cenu

Hoci ľudia šetria vodou, aj tak za ňu platia viac. Ako tvrdia vodári, 80 percent nákladov je totiž fixných, musia sa platiť, aj keď sa voda neodoberá. Cenu vody tvoria aj náklady na údržbu a prevádzku siete. Od nového roka cena pitnej vody najviac stúpla v Banskobystrickom kraji, kde štvorčlenná rodina zaplatí o 13 eur ročne viac. Je to zvýšenie takmer o deväť percent. V Bratislave išla hore o šesť a na východe o tri percentá.

Práve v Banskobystrickom kraji je nízka spotreba vody alarmujúca, a to napriek tomu, že čoraz viac domácností je napojených na verejný vodovod. Vlani dosahovala len 82 litrov na osobu a deň, čo je hranica hygienického minima. Pritom ešte v roku 2005 sa pohybovala okolo 92 litrov. Najnižšiu spotrebu má okres Veľký Krtíš, kde ľudia denne minú necelých 62 litrov.

Majú najvyššie ceny

V Banskobystrickom kraji stál vlani kubík pitnej vody 1,21 eura, od januára vyjde na 1,32 eura. Hore išlo aj stočné z 1,15 na 1,25 eura. „Pod zvýšenie cien vodného a stočného sa podpísal znižujúci sa odber pitnej vody, a teda aj odvádzanie odpadových vôd, nárast cien energií a aj spotreby energií na prevádzkovanie nových zariadení. Naše ceny sú oproti iným regiónom najvyššie,“ tvrdí hovorkyňa Stredoslovenskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti Slavomíra Vogelová.

Keď šetriť, tak rozumne

 • uprednostňujeme sprchovanie pred kúpaním, ušetrí sa 70 percent vody
 • opravme kvapkajúce kohútiky či pretekajúcu toaletu, kvapkajúci kohútik nás stojí až 50 litrov vody denne, čo ročne vyjde na vyše 30 eur
 • umývačky riadu spotrebujú pri ekonomickom cykle od 14 do 20 litrov vody oproti 40 litrom pri ručnom umývaní
 • šetrime vodu pri splachovaní pomocou úsporného systému. Dá sa napríklad nastaviť plavák v nádržke na nižšiu hladinu

Chorobné šetrenie vedie až k poškodeniu zdravia

K týmto prípadom sa nám priznali Banskobystričania:

 • prestali sme pravidelne splachovať WC, robíme tak raz za deň n splachujeme použitou vodou napríklad z kúpania vo vani, ktorú nevypúšťame, tou umývame aj podlahu, chodbu... n riad umývame v jednej vode, už ho neoplachujeme
 • neumývame si ruky pod tečúcou vodou, do vaničky napustíme vodu, ktorú vymieňame
 • kúpeme sa v jednej vode, najprv malé deti a potom dospelí n na vodu chodíme k prírodnému prameňu, tú použijeme na kvety, umývanie podlahy, riadu...
 • umývame sa v práci, keď nás nikto nevidí
 • zadržiavame vodu z prania, tou umývame napríklad chodbu v paneláku

Koľko vody a na čo denne spotrebujeme?

 • umývanie rúk 5 litrov
 • sprchovanie 30 – 50 litrov
 • kúpanie vo vani 80 – 120 litrov n splachovanie 10 – 12 litrov
 • umývanie riadu 20 – 40 litrov
 • pranie 50 –120 litrov
 • umývanie auta 90 – 100 litrov
 • polievanie jedného štvorcového metra záhrady 17 – 20 litrov

Koľko denne minieme?

(osoba/deň)

 • Slovensko 80 litrov
 • USA 300 litrov
 • západná Európa 150 až 200 litrov
 • krajiny tretieho sveta 10 litrov

Zaujímavosti o vode:

 • voda je najprirodzenejším prísunom vápnika a horčíka pre človeka
 • v priemere iba tyri litre vody denne spotrebujeme na samotné varenie a pitie, oveľa viac, 87 litrov sa použije v kúpeľni, 25 litrov na pranie a osem litrov na umývanie riadu
 • ak 3x týždenne zameníme vaňu za sprchu, môžeme ročne ušetriť až 83 eur
 • ak počas čistenia zubov zatvoríte kohútik, ušetríme 12 až 15 litrov vody

Ako šetríte vodou vy? Napíšte nám!

Formulár otázok a odpovedí

01.11.2013 09:53 Dagmar:
Sporila som dcére od 6 týždňov veku sumu 120,- Sk mesačne - vtedy z platu 1.500,- Sk (bolo to poistenie so sporením). V dospelom veku mala mať nasporených 20.000,- Sk (plánované na prípadnú kúpu bytu pre ňu). Vo veku 18 rokov jej vyplatili 20.000,- Sk - vyšlo jej to na kúpu bežného PC. Bolo to pred 8-imi rokmi. Aj takúto podobu majú úspory...

15.09.2013 10:58 olga:
Šetrím zdanené peniaze /19 percent daň zo mzdy/. Banka mi zdaní úroky druhý krát, znovu 19 percentami. Radšej budem dávať do pančuchy.

15.09.2013 10:58 Nina:
mam 50 rokov, mam dovod si este v tomto state nieco sporit, alebo sa mam ist uz rovno zakopat? nikdy som nebola nezamestnana, nikdy som nebola chora a desi ma, ze stat sa v dochodku nezachova tak, ako ja k nemu po cely zivot...

15.09.2013 10:58 Elena:
Keby ste sa radšej postarali o to, aby mali ľudia čo robiť, potom by ste si Vaše rady mohli strčiľ za klobúk

15.09.2013 10:57 občan:
Poslať všetkých dôchodcov v štátnej a verejnej službe do dôchodku, aby sa uvoľnili miesta pre absolventov stredných a vysokých škôl. Akční dôchodcovia /priatelia priateľov /nech pracujú v súkromnej sfére, resp. nech si založia živosť, ďalej urobiť poriadok s ľudmi, ktorí majú viac ako 2 zamestnania v štátnej a verejnej službe, môže každý pracovať koľko chce ale len z jedného zamestnania dostane plat. To by bolo voľných miest. Žiaľ na takého kroky nemá nikto silu, ani odvahu, premier sa skrýva, investigatívni novinári klaďte takého otázky neustále politikom, až im bude z toho zle a konečne začnú robiť niečo aj pre nárok nielen pre seba a svoje rodiny. Zatiaľ len sľzbujú až sa hory zelenajú a skutek utek. Mladí vyštudovaní musia bežať do zahraničia aby prežili.

15.09.2013 09:52 zuzi:
zabúdajú na to, že mi nemáme ich platy...múdrlanti

15.09.2013 09:52 mimomna1:
haha maros kutnik, ktory studoval matiku-telesnu tusim.....je zrazu odbornik na financie :) ale dobre, ved teraz uz kazdy moze byt financny poradca. a tolko viem ja aj vacsina ludi , ze rodina s prijmom na hranici chudoby nedokaze odkladat peniaze bokom. aj keby jedna rodina mala prijem 1000eur ale tri deti napriklad, stale je to malo....alebo aj samostatny jedinec, ktory zarobi 400 eur cisteho.....vedia tito poradcovia vobec, ake su realne naklady na zivot??? energie,najom, inkasa, treba sa obliect, najest atd atd....a to su len zakladne potreby...takze nedrazdite zbytocne ludi vy takzvani financni poradcovia...ale skuste to reale a potom davajte ludom rozumy ;)

06.08.2012 09:24 Gabča:
Odstrihnúť od štátneho rozpočtu všetky pijavice naň napojené. -odluka cirkvi od štátu /kto sa cíti byť katolík nech cirkvi platí/ -žiadne dotácie pre strany /kto chce mať politickú stranu nech si ju financuje sám/ -prestať financovať mimovládne organizácie /sú pre Slovensko nepotrebné/ -presmerovať opäť na Slovensko financie, ktoré odchádzajú ako zisky z našich podnikov do zahraničia -politici nech prestanú odčerpávať financie zo štátneho rozpočtu cez rôzne nastrčené figúrky a fiktívne firmy -zrušiť fakturáciu, aby neboli firmy jedna druhej dlžná.Chceš kúpiť? Zaplať v hotovosti!!! -Zrušiť DPH, aby sa nemohli robiť fiktívne odpočty. Aj jáááj toho by ešte bolo!!!
01.08.2012 21:13 jano:
toto sú následky menovej únie.Musíme robiť na Nemcov,Francúzov aby sa oni mali dobre na náš úkor.Dakujeme súdruh Fico.
01.08.2012 17:32 žabka zelená:
Zrušiť súbeh poberania výsluhových dôchodkov a práce v štátnej správe, čím by vznikli nové pracovné miesta pre nezamestnaných, ktorým štát platí podporu a "chudáci" vojenskí a policajní dôchodcovia nech žijú z iba z 800 - 1000 eurových dôchodkov a minimálne 15 000 eurového odchodného.
01.08.2012 17:31 Miro:
Sami na sebe a az ako posledny krok obcan... . Nenazranci
01.08.2012 17:31 anna:
Vláda a šetriť???a načo???jednoducho im dať mesačný plat ako občanovi a bez akýchkolvek výhod v parlamente!!!a dochod do 400 Eur mesačne!!Potom by videli ako to je na Slovensku!!!a bez ochranky po ulici chodiť a nie z parlamentu autíčka ale autobusom,tojejbusom alebo električkou do prace!!!to by sme videli my slováci ako to treba šporiť,aj zákony by sa robili presne a korektne a dosledne!!!nič sa nezmenilo u nás doma iba si bez strachu os komunistov možme povedať svoj názor,ale žiť ako občan a človek sa nedá doma!!!odkazujem našim politikom nech sa im darí,ale den príde aj na nich my slováci ešte pojdeme do ulíc ale potom nech utekajú politici včas
01.08.2012 17:30 Marina:
Hlavne poslanci, ministri, sudcovia, ich hovorcovia by si mali znizit plat. Ako je možné, že komunisti vedeli nasporiť. A celých 20 rokov z toho nasporenia sa rozkrádalo a rozkráda sa ďalej. Nás len ožobračujú a dávajú EU a hlavne španielskym bankam. A ešte by som sa pozrela na naše veľké finančné skupiny o ktorých vláda mlčí, pretože oni sú jej sponzori.
01.08.2012 15:25 martin b.:
...na com setrit? no, oni na nicom, ved su len postari EU!!!
01.08.2012 15:25 jozef k.:
...su strasne prekvapeny, hraju divadielko, ale pred volbami tvrdili uplne nieco ine! ...v podstate vo svojich predvolebnych sluboch mali liek na vsetko a najmudrejsi bol ten financ!!!
01.08.2012 15:25 Marta:
Chcem "poďakovať " všetkým voličom tejto vlády za to, kam spejeme a ako to všetko dopadá na nás . Nech celá vláda skúsi žiť z priemerného platu aspoň pol roka a ukáže nám , že sľuby pred voľbami neboli dané len preto aby mohli vládnuť . Som dôchodkyňa, ale najviac ľutujem mladých ľudí čo ich čaká . Už za tieto prvé mesiace ich vládnutia začínam pociťovať zvýšené výdavky a od dnes zasa "dobrá " správa pre nás dôchodcov, zvýšenie cien liekov.
01.08.2012 15:24 Lada:
Myslíte že by im mohol poradiť p. Dzurinda, Mikloš a p. Radičová ?
01.08.2012 15:24 Lopy:
V prvom rade by naozaj mali začať šetriť, nakoľko doteraz ich šetrenie neznamenalo šetrenie, ale zvyšovanie nákladov produktývnym ľuďom, zaťažovaním občanov. Nech pán Prdmier ukáže koľko ušetril v rozpočte. Potom by mali zlepšiť kvalitu podnikateľského prostredia, odťať chápadlá Harabinovi, aby sa dalo niečo v rámci práva aj dosiahnuť, hlavne spravodlivosť a hlavne znížiť dane. Ak si pán premiér nevie rady, kde sú jeho peniaze s ktorými počítal, tak nech si je istý, že už teraz sa ľudia pripravujú, aby ich jeho opatrenia zasiahli čo najmenej. Ačo tým dosiahne? Nižší výber daní, nižšie príjmi do štátneho rozpočtu. Fico by sa mal konenče naučiť počítať percentá a nie utierať si hubu o solidárnosť, keď % sú najspravodlivejšie. Chce zaťažiť tých čo mu už teraz najviac prispievajú a to sú šikovný ľudia. :-)
01.08.2012 13:10 Jana J.:
Keď šetriť, tak by mala vláda a poslanci, ministerstvá a iné inštitúcie a nebrať chudobným, penzistom a ľuďom, ktorí si šetria na starobu v II. pilieri.
01.08.2012 13:10 Elza:
Celkom určite by si mal verejný sektor znižovať svoje benefity ! Obávam sa, že v Bratislave tá takzvaná slovenská stredná vrstva (podľa papalášov), teda zarábajúca nad 1000 € na - smiech - sa bude postupne prepadávať. Nepretržite pracujem 40 rokov , desaťročia na dvoch miestach, odvádzam dane a odvody, dôchodok očakávam z 1.piliera. Pýtam sa, iba my z 1. piliera máme byť solidárni? Ako k tomu prídem, že každé tri-štyri roky sa menia pomienky? Už ste mi pridali 6 rokov k odchodu do dôchodku, teraz mi idete znižovať vymeriacací základ na výpočet dôchodku, valorizácie?
01.08.2012 13:11 Dorotka:
Neviem pochopiť kroky tejto vlády, vyslovene namierené proti obyčajným ľudom, prevažujúcej strednej vrstve, ktorá dominuje tejto krajine, s priemerným platom cca 500 eur...nič iné nemajú v hlavách, len šetrenie škrtenie, oberanie ľudí o ich vlastné peniaze...ale toto je obohratá pesnička, darmo tu o nej budem písať zas a znova. otázka stojí, na čom by mala vláda šetriť? presne súhlasím s odpovedami v ankete, na platoch ozaj luxusne zarábajúcich - ústavní činitelia, poslanci, vláda a pod. a hlavne - ešte jedna skupina ľudí, ktorá je stále opomínaná, opatrne obchádzaná, aby náhodou im neskrivil niekto vlások na hlave. pozrime sa konečne!!! na skupinu darmožráčov tejto krajiny - na sudcov. zamyslel sa niekedy niekto nad tým, aké má táto skupina ľudí postavenie, výhody, garancie? táto krajina z nich robí nadľudí! nič čo sa nariadi, akékoľvek zmeny, pre nich neplatí, ich chráni zákon,sú nedotknuteľní, všetkým sa berie, im sa len pridáva. aj zvýšená dan sa ich týkať nebude. len keby sa niekto trošku lepšie pozrel na ich systém práce a u niektorých aj na skutočné výsledky ich práce, ako všetci robia na nich ale oni môžu všetko. najsmutnejšie na tom je, že táto téma je pre túto krajinu aj vládu tabu, o sudcoch nechce počuť nikto, dokonca ani média nechcú vrtať do tejto temy. pýtam sa prečo a dokedy?!!! mimochodom, z dôchodkov obyčajných ľudí sa stala veľká kauza, sú na vode, taký sudca nemá žiaden stres, ved aj toto ma vyriešené zákonom a jeho práva mu predsa nikto ubrať nemôže! je to neskutočné!!!!
01.08.2012 13:11 Magdalena:
Nech zijú aspoň 1 rok z min. mzdy,budú prekvapení koľko ušetria a zistia s akými problémami musia bežní občania bojovať aby mohli slušne žiť!!!!!!!!!
01.08.2012 09:07 Hannah:
Armáda a vojaci majú nadpriemerné príjmy, ktoré by im mali postačovať za rizikovú prácu. Bonusy ako je výsluhový dôchodok a následne možnosť pracovať v štátnych inštitúciách by sa mali zrušiť. Nemali by súčasne poberať dôchodok aj pracovať. Ďalej v štátnych firmách a inštitúciách by mal byť stanovený primeraný plat manažmentu z priemeru mzdy a odstupné v politických nomináciách by mala platiť strana, ktorá nominanta dosadzuje. Ak predtým iný dobre riadil firmu, treba ho tam ponechať, ak riadil zle, treba ho odvolať za neplnenie povinností na základe ZP.
01.08.2012 09:08 milan:
- obmedzit vysluhovych dochodcov aby nemohli byt zamestnani v statom platenych funkciach aby ich danovi poplatnici neplatili 2 krat - zaviest princip ako uz to pozadovalo KDH - jeden mandat staci aby niekto nebral od statu 4 krat plat v jednom mesiaci lebo tiez sa potom v tych funkciach nepretrhne - okresat statnu a verejnu spravu je ich tam zbytocne vela a nemaju do coho pichnut - znizit pocet policajtov, minule bolo uvedene, ze ich mame 4 x viac ako podobne velke FINSKO - obmedzit pre statne urady cenu aut pri nakupoch do urcitej primeranej hranice, nemusia sa kupovat pomaly najdrahsie auta - verejne zakazky jasne, ze robit vyberovym konanim - robit jednotny centalny nakup pre statne organizacie - obmedzit vysku platov prezidenta, ministrov, poslancov, primatorov, starostov hornou hranicou, napr. 3 - 4 x ale nie z priemernej mzdy 750 e lebo tu berie mozno 5 % slovakov ale z cca 300 - 400 e co berie mozno 70 % slovakov - 3 - 4 x prehodnotit velke financne vydaje na projekty ci je to v terajsej dobe nutne - konecne dokoncit dialnicu do PO, KE lebo uz sa robi 20 rokov a nic, chorvatati alebo cina by to spravili za paru rokov /jednoznacne nie su spravne nastavene priority ani jednej vlady/ - v zdravotnictve taktiez dat zakon o platoch lekarov na GP lebo aj tam to nie je financne zabezpecene a nepodliehat ich tlaku ako minule, ved vsetci neodidu to robia len take bu - bu - bu - jednoznacne zmenit vzorec na vypocet dochodkov lebo je zle nastaveny - ved nie je mozne aby clovek co robil 30 - 40 rokov potom dostal 200 - 300 e dochodok, tu tiez sa treba pozerat na to kolko zaraba vecsina naroda tych 70 % za tych 300 - 400 e/mes.
01.08.2012 09:08 milan:
v prvom rade by mala nasa vlada zacat od seba! ludi zdieraju a sami si ziju ako prasce v zite.
01.08.2012 09:09 Peter Drozdík,Kozárovce:
Minimálne o tretinu znížiť počet poslancov a zostatku znížiť platy tiež mimimálne o tretinu.A zrušiť funkciu prezidenta(bábky) aj s ich doživotnými platmi a výhodami.
01.08.2012 09:09 Matej:
Problémom nie sú ceny potravín alebo benzínu - to si viem zoptimalizovať, najem sa lacnejšie alebo idem peši. Problémom sú pravidelné splátky - hypotéku či nájomné zoptimalizovať nijako neviem. Pán Fico privedie túto krajinu do záhuby, pretože zdaňovať by sa mala spotreba a nie práca. Nalieva peniaze do deravého vedra.
16.01.2012 11:44 Coco:
Chcela som prist domov na prazdniny---ale toto mi vyrazilo dych.Nepridem ani zadarmo......
16.01.2012 11:48 eva medvecka:
snazim sa setrit ale nedari sa voda je coraz drahsia
12.01.2012 15:18 juraj Dúbravka:
neoplatí sa šetriť. Ogabú vás aj tak. Neviem ako je to možné, že fixné náklady rastú takým neuveriteľným tempom? Kedy sa už konečne Privatizéri nažerú a budeme sa môcť normálne, ako civilizovaní ľudia správať?
12.01.2012 09:25 Ľubica Mareková:
Veľké úspory som zaznamela po kúpe umývačky riadu, sprchujem sa a inak ju používam normálne. Ale v našom paneláku niektorý nesplachujú a cez stupačku smrdí aj moje Wecko, aj keď ho pravidelne čistím.
12.01.2012 09:25 milada:
umývačka riadu,sprchovanie
12.01.2012 09:26 :
Myslíte si, že Slováci sú skutočne "špinďúri"?
Nájdených 33 záznamov.