Reklama

Chobotnica Dona Mariana Kočnera sa rozmotáva. Nečakali by ste, koho všetkého mal pod palcom

Prepisy správ Mariana Kočnera sú poriadne kontroverzné.

Zdroj: Michal Smrčok

Reklama

Najväčší zvrat v megaprocese kauzy „zmenky“ nastal, keď prokurátor Ján Šanta poukázal na dešifrované správy z aplikácie Threema. Tie si obžalovaný Marian Kočner (56) posielal s Norbertom Bödörom (42), Štefanom Ághom či Petrom Tóthom (48). Po zverejnení ich časti Denníkom N sa vyplavila na podnikateľa doposiaľ najväčšia špina.

Napriek tomu, že na súdne pojednávanie v kauze zmenky sa bývalý siskár a Kočnerov kamarát Peter Tóth nedostavil, zohráva v celom prípade veľmi dôležitú rolu. Práve on totiž po podnikateľovom zatknutí odovzdal polícii jeho mobil, na ktorom sa našli zašifrované správy. Z jednej z nich doslova mrazí. „Ján Kuciak, Veľká Mača 558, Galanta,“ napísal podľa Denníka N Kočner Tóthovi. Práve bývalý siskár mal zabezpečovať pre Kočnera sledovanie novinárov. Jeden z nich, Ján Kuciak († 27) spolu so svojou snúbenicou Martinou Kušnírovou († 27), na to, žiaľ, doplatil životom.

Ďalšie správy, ktoré sa polícii podarilo dešifrovať, sa týkali komunikácie medzi Kočnerom a jeho spoločníkom z Gamatexu Štefanom Ághom. Ten na súde povedal, že slová ako „slintoš“ a „slinoviny“ písal v šifrovanej komunikácii iba Kočner. „Ja som také slová nepoužíval. Mohol ich použiť Kočner,“ tvrdil. Z komunikácie ale vyplýva niečo iné. „Z toho nasa sa mi zatiaľ neozvali. Slintoška nám pustili,“ napísal Ágh Kočnerovi po tom, ako Pavla Ruska nevzali do vyšetrovacej väzby v kauze údajnej prípravy vraždy Ruskovej spoločníčky v Markíze Sylvie Volzovej.

Zarážajúci je aj fakt, že pri údajnom falšovaní zmeniek pravdepodobne Kočnerovi pomáhal aj nitriansky oligarcha napojený na stranu Smer-SD Bödör. Ten je rodina s bývalým policajným riaditeľom Tiborom Gašparom (57). „Ruska volajú na inšpekciu vypovedať. Je to pod kontrolou alebo ani nie? Teda, či platí tá dohoda s Milanom?,“ znela Kočnerova otázka na Bödöra. Ten odpovedal: „Neviem. Podľa mňa áno.“ Bödör ale nemal pravdu. Kočnera onedlho pre kauzu zmenky zatkli. Písal sa jún 2018.

Zdroj: Michal Smrčok

Podnikateľ Marián Kočner počas rozhovoru pre portál Pluska.sk

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Súd s Kočnerom a Ruskom

    „Jak tak pozerám na kauzu šéfa inšpekcie, tak je vhodná doba, aby s ním Kali (pravdepodobne tým myslel Roberta Kaliňáka (48), pozn. red) pohovoril o tom Ruskovom TO (trestnom oznámení),“ napísal Kočner Bödörovi. V tom čase bol súčasný policajný prezident Milan Lučanský (50) šéfom policajnej inšpekcie. „Môžem s čistým svedomím povedať, že nikdy som sa na ničom so spomínanými osobami nedohadoval, nestretával som sa s nimi a nebol som s nimi v žiadnom kontakte,“ tvrdí na sociálnej sieti Lučanský. Spomenul aj jednu správu medzi kontroverznými podnikateľmi zo 17. 4. 2018: „Som zvedavý, kto na Teba teraz prvý zaútočí… Myslím, že to bude Lučanský...“ Onedlho po tom sa stal Lučanský šéfom polície a krátko nato vzali Kočnera do väzby.

    V inej komunikácii píše Kočner Bödörovi: „Dnes sme dopadli na súde výborne, Slina bol geniálny. Amerického znalca poslal dopi... Máme na Kriminalistický a expertízny ústav polície nejaký dosah. Nemám obavu o výsledok, ale o čas. Voľby sa blížia…“ Bödör mu odpísal: „Skúsim aj ja niečo.“ Kočner ostal Bödörovou odpoveďou potešený. Bödör mal Kočnerovi cez správu aj gratulovať, keď v civilnom súde v kauze zmenky rozhodol súd v jeho prospech. Keď zavraždili Jána Kuciaka, záležalo Kočnerovi veľmi na jeho budúcnosti a na tom, aby sa vládny Smer udržal pri sile. Priznal aj veľké obavy. „Ak sa Smer neudrží pri moci, tak skončíme všetci v base,“ napísal Bödörovi.

    Na ďalších stranách nájdete, čo si o úniku dešifrovaných správ myslia politici a právny zástupca Pavla Ruska Marek Para. Ten ich dokonca spochybnil!

    Zdroj: PALO_BARTONEK

    Právny zástupca Markízy Daniel Lipšic pred pojednávaním v kauze zmenky.

    Obhajca Pavla Ruska (55) v kauze zmenky Marek Para (40) počas pojednávania poukazoval na to, či sa prokurátor Ján Šanta dostal k dešifrovaným správam z aplikácie Threema zákonným spôsobom. Je v nich komunikácia medzi Marianom Kočnerom (56) a jeho vtedajším spoločníkom Štefanom Ághom, ale aj s nitrianskym oligarchom Norbertom Bödörom (42).

    „Nie je úplne preukázaná úplnosť komunikácie ani okolnosť, kto s kým komunikuje, a ani zákonnosť získania dôkazu. Obhajoba má prostriedky vysporiadať sa s týmto dôkazným prostriedkom,“ hovorí Para po zverejnení niektorých dešifrovaných správ.

    Para tvrdí, že on ako obhajca nemal o obsahu dešifrovanej komunikácie žiadne informácie. Vraj mu ich orgány činné v trestnom konaní zamlčali a až po zásahu prokuratúry sa s nimi bude budúci týždeň oboznamovať. Na druhej strane ho mrzí, že zo spisu unikajú informácie: „Som vyslovene znechutený trvajúcimi únikmi z vyšetrovacieho spisu poškodených Jána K. a Martiny K...“

    Prokurátor v kauze zmenky Ján Šanta si myslí, že Para dešifrovanú komunikáciu má. "Ja mám iba časť z dešifrovanej komunikácie, a to tú, ktorá sa týka kauzy zmenky," hovorí Šanta s tým, že Kočnerov advokát Para v prípade objednávky vraždy Jána Kuciaka († 27) by mal mať kompletný prepis dešifrovaných správ práve pre tento prípad.

    Zdroj: Tony Štefunko

    V kauze zmenky je Marek Para zase právnym zástupcom exministra hospodárstva Pavla Ruska.

    V policajnom zázname sa píše: "Z komunikácie je zrejmé, že sa výraznou mierou snažil o trestné stíhanie a diskreditáciu najmä Daniela Lipšica (Lipstein, Gambino), Igora Matoviča, Borisa Kollára (vlekár) a Andreja Kisku."

    Prokurátor Ján Šanta : „Zotrvávam na stanovisku, že najskôr je potrebné vykonať dôkazy na hlavnom pojednávaní, a len ak sú takto dôkazy zverejnené v súlade s Trestným poriadkom, je možné ich následne medializovať.“

    Exprezident Andrej Kiska: „Marian K. a Bodör mali pod palcom políciu na čele s Gašparom, ktorú hrubo vo svoj prospech a v prospech Smeru zneužívali proti novinárom, advokátom, prezidentovi a mnohým iným.“

    Šéf Sme Rodina Boris Kollár: „Záhadne ma začali trestne stíhať v troch veciach Jombik a Barachovský, osobní vyšetrovatelia Mariana K., ktorí mu robili špinavú prácu.“

    Zdroj: Martin Domok

    Boris Kollár mal byť na zozname ľudí, ktorým chcel Kočner ublížiť.

    Právny zástupca Markízy Daniel Lipšic: „Neprekvapuje ma to. Zločinecké skupiny a biele goliere sa už od času môjho pôsobenia vo funkcii ministra spravodlivosti snažia o moju diskreditáciu, kriminalizáciu a likvidáciu.“

    Poslanec Igor Matovič : „Mesiac pred voľbami zvolal Fico tlačovku, kde ukazoval záznam z daňového úradu z môjho spisu. Zároveň vytiahli svedka, ktorý svedčil proti mne. Následne som sa dozvedel, že svedka zabezpečoval po Trnave Norbert Bodör.“

    Predseda SNS Andrej Danko: „Politikom neprináleží komentovať akýkoľvek prebiehajúci súdny spor, a to do úplného rozhodnutia vo veci. Dôkazy, ich pravosť, respektíve súvislosti môže posudzovať len zákonný sudca.“

    Líder Mosta-Híd Béla Bugár : „Od nástupu nového prezidenta PZ policajti aktívne konajú, o čom svedčí aj to, že komunikáciu, ktorej časť bola medializovaná, zabezpečila polícia. Je to vážne čítanie, ktoré orgány činné v trestnom konaní musia čím skôr rozmotať. Padni, komu padni!“

    Zdroj: MIROSLAV MIKLAS

    Na fotke sú Igor Matovič a Zlatica Kušnírová na brífingu demokratických opozičných strán.

    Poslanec Robert Fico situáciu zľahčuje a prirovnáva ju k údajnej nahrávke telefonátu medzi ním a Antoninom Vadalom v súčastnosti sediacim v Talianskom väzení pre drogovú trestnú činnosť. "Ten telefonát nikdy nebol, ale účel svätí prostriedky," tvrdí Fico. Médiá kauzu otvorili podľa Fica v snahe prekryť daňovú kauzu vtedajšieho prezidenta Andreja Kisku: "Musím tento pokus oligarchov, mocichtivých pánov a nešťastnej redakcie Denníka N označiť za veľmi chabý pokus prekryť to, čo nastváral pán Truban. Ukazuje sa, že tento líder má ďaleko od nového politika."

    Minister vnútra z čias, kedy mal Kočner kontakty na polícii, prokuratúre a súdoch, Robert Kaliňák si myslí, že on, ani nikto iný zo Smeru-SD nemá jasné prepojenie na Kočnera: "Ani nevieme, s kým si vlastne esemeskoval. To nie je štátom monitorované odpočúvanie, ktoré bolo zákonom schválené, v ktorom viete identifikovať, kto je kto."

    Opak si myslí poslanec za SaS Martin Klus. "Je nemysliteľné, aby ľudia, ktorí sú priamo prepojení s organizovaným zločinom a takí, ktorí sa neštítia dokonca vraždy, mali riadiť túto krajinu," myslí si Klus s tým, že by mali byť predčasné voľby.

    Prečítajte si tiež: