Páni politici, TOTO sa vám bude ťažko čítať! Ľudia ich majú dosť a CHCÚ ZMENU
24. 10. 2022, 12:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:38)
Spojené komunálne a župné voľby sú už o necelé tri týždne! Ich výsledky by mohli prekvapiť, ako ukazuje anketa denníka Plus JEDEN DEŇ a webu pluska.sk, do ktorej sa zapojilo 1 555 čitateľov. Volebná účasť by mohla byť vysoká a Slováci chcú zmenu.
Zdroj: TASR/Dano Veselský
Zdroj: Lukáš Grinaj
Zdroj: TASR/Barbora Vizváryová
Galéria k článku
Naša predvolebná anketa potvrdila názory niektorých odborníkov, že v komuálnej i v župnej politike môže dôjsť k výrazným zmenám. Veď v minulých komunálnych voľbách v roku 2018 volilo 87,7 % opýtaných, ale až 53,6 % z nich priznalo, že ak by sa mali rozhodovať teraz, volili by inak. Na župných voľbách v roku 2017 sa zúčastnilo 83,6 % opýtaných a 56,5 % by volilo inak.
Presné výsledky ankety nájdete V GALÉRII!
Je to jasný signál, že ľudia chcú zmenu? Politológ Radoslav Štefančík si tým nie je úplne istý. „Slovenský volič je mimoriadne prelietavý. Platí to pri parlamentných voľbách, ukazuje sa to aj v komunálnych a možno i župných voľbách. Čísla nabádajú, že prieskum potvrdzuje vysokú mieru voličskej fluktuácie, ale nie je to jav, ktorý by bol špecifický len pre súčasné obdobie,” upozorňuje politológ.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Radoslav Štefančík si myslí, že slovenský volič je veľmi prelietavý.
Ľudia nie sú spokojní so svojimi radnými a župnými pánmi, potvrdili v ankete. Úplne konkrétne: so starostom či s primátorom nie je spokojných 49,3 % odpovedajúcich, so županom dokonca až 52,2 %.
„Posledné dva roky boli pre samosprávy ťažké. Aj preto, že toto obdobie si volič pred najbližšími voľbami najviac pamätá,” upozorňuje politológ Jozef Lenč. „Ak sú dnes voliči nespokojní s tým, ako sú spravované ich obec, mesto či kraj, tak to pripisujú tým, ktorí ich dnes spravujú,” myslí si. Upozorňuje, že na nespokojnosť so samosprávami a župami majú vplyv aj ďalšie skutočnosti a dianie. „Ako na ľudí vplýva politika štátu (pandemické opatrenia, zdražovanie a pod.) a tiež politika samosprávy (zvýšenie daní a poplatkov, pre politiku vlády),” pripomína politológ. Preto podľa neho neprekvapuje, že viac ako polovica respondentov v ankete uvádza, že chce zmenu. „Zmenu stavu, v ktorom sa ocitli. Stavu, za ktorý vinia prednostne tých, ktorí sú dnes reprezentantmi samospráv,” dodáva Jozef Lenč.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Jozef Lenč má trochu pochybnosti, či bude volebná účasť až taká vysoká.
Účastníci ankety veľmi jasne pomenovali aj dôvody, prečo nie sú spokojní s vedením samospráv a krajov. Až 40,8 % im vytýka, že za nimi nie sú vidieť poriadne výsledky, 32,9 % si myslí, že uprednostňujú svojich ľudí a 26 % tvrdí, že sa nestarajú dostatočne o obec či mesto.
Čo môže spôsobiť nespokojnosť s vládou pri spojených voľbách? Čítajte na ďalšej strane!
To, že Slováci majú veľké výhrady proti súčasnému vedeniu samospráv a krajov, dokazujú aj ďalšie výsledky ankety. Až 83,2 % odpovedajúcich povedalo, že pôjde voliť v komunálnych voľbách a 77,5 % z nich chce hlasovať aj v župných voľbách.
Môžeme teda očakávať rekordne vysokú volebnú účasť? Veď aj podľa prieskumu agentúry AKO chce ísť voliť 67 percent opýtaných. „Prieskumy spravidla ukazujú vysokú mieru ochoty ísť voliť, ale skutočná účasť je napokon vždy odlišná,” upozorňuje politológ Štefančík. „V každom prípade bude mimoriadny úspech, ak sa pri regionálnych voľbách podarí zvýšiť voličskú účasť nad 50 percent všetkých potenciálnych voličov,” myslí si.
Zdroj: tasr
Podľa prieskumov chce ísť voliť oveľa viac ľudí ako v roku 2018.
„Z týchto čísiel je vidieť to, že tí, ktorí sa zapojili do prieskumu a chceli sa dobrovoľne vyjadriť, sú s veľkou pravdepodobnosťou odhodlaní ísť voliť. To však neznamená, že naozaj pôjdu voliť, alebo že je to relevantný počet odhodlaných voličov z celej populácie,” vysvetľuje politológ Lenč. Pripomína, že aj v posledných voľbách, ktoré boli poznamenané túžbou po zmene, bola účasť nižšia. „Komunálnych volieb sa zúčastnilo približne 49 % voličov a župných volieb približne 30 % voličov,” vyratúva. A hoci je trend účasti vo voľbách mierne rastúci, na výraznú volebnú účasť to podľa neho nevyzerá.
Výsledky ankety nájdete V GALÉRII!
Jozef Lenč však pripomína dosah súčasnej veľkej politiky na tú komunálnu. „Faktom je, že politika súčasnej vlády mnohých sklamala. Vládna koalícia fatálne zlyhala. Napriek tomu toto zlyhanie nemusí mať apriórne pozitívny dosah na volebnú účasť. Skôr na výsledok kandidátov, ktorí reprezentujú vládnu koalíciu,” myslí si politológ.
Zdroj: archív
Politologička Darina Malová sa obáva nízkej volebnej účasti práve pre nespokojnosť ľudí s vládou.
Politologička z Univerzity Komenského v Bratislave Darina Malová si myslí, že práve znechutenie Slovákov zo súčasnej vládnej koalície môže negatívne ovplyvniť volebnú účasť. Predpokladá, že voľby zvýraznia nespokojnosť a frustráciu občanov s celonárodnou, parlamentnou a vládnou politikou. „Žiaľ, môže sa to prejaviť v nižšej účasti na voľbách, čo sa ešte komplikuje aj ich načasovaním v období Sviatku všetkých svätých, keďže občania môžu dať prednosť výletom alebo rodinným návštevám, prípadne si uctiť Pamiatku zosnulých," uviedla Malová.