Pellegrini: Chceli so mnou sedieť vo vláde, teraz som podľa nich temno a zlo
9. 11. 2023, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:34)

Ruku zaňho zdvihlo 131 poslancov, čo je najviac v histórii samostatného Slovenska. Ako predseda parlamentu chce do rokovacej sály vrátiť slušnosť, povedal novozvolený predseda Národnej rady Peter Pellegrini (Hlas) v relácii Karty na stôl.
Zdroj: archív
Zdroj: archív
Zdroj: Peter Pellegrini Facebook
Galéria k článku
Je pre vás zvolenie za predsedu parlamentu drvivou väčšinou poslancov znakom novej kultúry medzi koalíciou a opozíciou?
Predovšetkým je to veľký záväzok voči všetkým, ktorí ma volili, ale aj akoby pomyselné zúčtovanie môjho politického správania sa počas tých viac ako 20 rokov v politike. Snažil som sa aj s politickými súpermi vychádzať ľudsky, súperiť argumentami, neurážať, extrémne sa nevyhraňovať. Potešilo ma to a mám pred tým rešpekt. Ale som len prvý medzi rovnými…
Ako chcete zmeniť parlamentnú kultúru?
Parlament a správanie sa poslancov je výkladnou skriňou a ak sa poslanci správajú vulgárne, vysielajú signál, že je to normálne a prenáša sa to do bežného života. Chcel by som do parlamentu vrátiť pokoj, poriadok a presnosť. Budem sa snažiť viesť schôdze tak, aby sme nezneužívali moc, rokovací poriadok a budem nabádať, aby sme striktne dodržiavali pravidlá slušného správania sa a poslancovi, ktorý medze prekročí zabrániť vo vystúpení. V najhoršom prípade ho aj vykázať zo sály. Ale dúfam, že sa to nestane. I keď si myslím, že pár kandidátov tu máme, respektíve aspoň jedného.
Boli sme svedkami nenávistných prejavov už na ustanovujúcej schôdzi. V Národnej rade platí výroková poslanecká imunita. Nie je čas uvažovať nad jej prípadným oklieštením?
Budeme sa musieť nad tým zamyslieť, ak by tento štýl pokračoval. Ale najprv by sme mali my, slušní politici, vyslať signál, že budeme takýchto ľudí ignorovať. Myslím si, že ani opozícia, ako je Progresívne Slovensko, SaS a KDH netúžia po tom, aby boli v jednom vreci s Igorom Matovičom. Na ustanovujúcej schôdzi vyjadrili veľmi jasne, že takýmto spôsobom sa nemá vystupovať. Mali by sme začať tým, že tohto človeka budeme ignorovať, až ho prejde chuť…
Je to nejaký váš záväzok, že na Matoviča nebudete reagovať?
Človeku, ktorý chrlí zlo, nenávisť a je naozaj zlý človek, ktorý druhým zle praje, len dodávate silu, keď sa s ním začnete hádať, keď na neho reagujete. Preto si myslím, že ignorácia, poľutovanie, možno odporúčanie liečiť sa je možno lepšie, ako púšťať sa s ním do debaty. Porekadiel o tom, že hádať sa s hlupákom je veľa a čo sa potom stane je veľmi veľa. A ja sa chcem tohto vyvarovať. Ale on si bude sám robiť to svoje PR. Budem sa snažiť viesť schôdze tak, aby sme diskutovali vecne a aby sme boli schopní diskutovať o vážnych témach, ktoré Slovensko čakajú. Ak sa to podarí, budem šťastný, keď nie, budeme sa musieť s kolegami z parlamentných strán rozprávať, aby sme nedopustili návrat k starým metódam. Ľudia majú po krk hádok. Bol by som rád, keby v parlamente platilo, že budeme diskutovať odborne, argumentami a nie urážkami a nadávkami, alebo nedajbože fyzickou inzultáciou.
Uvažujete o nejakých zmenách v rámci rokovacieho poriadku?
Pri jednej zmene som bol, potom v nich pokračoval pán predseda Andrej Danko. Zaviedli sa obmedzenia rečníckeho času v parlamente a parlament je tak efektívnejší. Mne sa podarilo dať do rokovacieho poriadku takzvaný etický kódex poslanca a ten by som chcel uviesť do života, aby sme zadefinovali také formy správania sa, na základe ktorých by sme potom poslanca mohli posudzovať, či sa vymkol slušnému správaniu alebo nedodržiava kódex poslanca. Ale to je ešte na diskusiu na poslaneckom grémiu. Bol by som rád, aby v tom bola zhoda naprieč politickým spektrom, pretože parlament nie je môj, aby som si s ním robil čo chcem. Myslím si, že rokovací poriadok a spôsob, akým rokujeme, je absolútne dostačujúci. Bol by som rád, keby sme na každú životnú situáciu nemuseli reagovať zákonom. Táto krajina je mladá demokracia, nemáme stáročné tradície, preto máme tendenciu, že ak napríklad niekto prišiel s horalkou alebo s jedlom do rokovacej sály, čo už by mu slušné správanie nemalo dovoliť prísť, tak sme na to reagovali zákazom. Myslím si, že do budúcna by sme si mali vytvárať také rámce a vzorce správania sa, podľa ktorých sa budeme riadiť a nemusíme to mať všetko napísané vo vyhláške alebo v zákone.
A verejnosť má potom často pocit, že sa rokuje o zbytočnostiach, ktoré nie sú pre život dôležité...
Presne tak. Aj naša ďalšia práca vládnej koalície bude viac smerovať k riešeniu konkrétnych problémov a nebudeme sa zaoberať vlastnými vnútrostraníckymi problémami a nebudeme odbáčať od tém, že namiesto riešenia problémov s potravinami, cenami energií, inflácie budeme opäť riešiť kultúrno-etické vojny, ktoré dnes nemajú prioritu v spoločenskej diskusii.
Napríklad SaS hovorí o vašej koalícii ako o koalícii temna. Viete si predstaviť nejakú efektívnu spoluprácu po takýchto vyhláseniach?
Neviem, ako to mám nazvať. Či je to faloš a farizejstvo, ale ľudia, ktorí nás teraz nazývajú koalíciou temna a o mne hovoria, že som súčasť temna a zla, mi ešte pred niekoľkými týždňami núkali pozíciu predsedu vlády. Chceli, aby som viedol ich vládu. Vtedy som nebol ani temno, ani vagabund, ani mafia. Akonáhle som sa rozhodol inak, už som zlý, Slovensko som zapredal. Keď im to vyhovovalo, bol som dobrý, keď som nevyhovel ich požiadavke, tak som zlý.
Bolo to jediné možné rozhodnutie?
Musel som vážne rozmýšľať ako predseda strany, ktorá sa dostala po troch rokoch od svojho vzniku do parlamentu a zohrala zásadnú úlohu pri formovaní vlády, čo bude najlepšie. Riadil som sa tým, čo som sľúbil ľuďom. Štvorkoalícia by bola komplikovaná, názorovo úplne odlišná – konzervatívne KDH, liberálna SaS, medzitým Progresívne Slovensko, u ktorých neviete či sú viac socialisti či pravičiari. Viete si predstaviť, ako by to fungovalo? Som presvedčený, že sme sa pokúsili zostaviť stabilnú, odborne dobre pripravenú vládu, ktorá ukáže, že naozaj rieši problémy ľudí. Čudujem sa, že niekto tejto vláde nedáva ani sto dní, nečaká, ale už kritizuje, že sme pomaly nenaplnili celé programové vyhlásenie a naše volebné programy.
Ale aj Andrej Danko pripustil pád vládnej koalície. Ako vnímate takéto vyjadrenia?
Pevne verím, že bude vyhodnocovať situáciu opäť na základe reality, pretože on vytýkal aj mojim ministrom Zuzane Dolinkovej a Tomášovi Druckerovi nejaké vyjadrenia. To chcem povedať veľmi jasne: Zuzana Dolinková je ministerka zdravotníctva, nikdy nepodporovala a nebude podporovať povinné očkovanie, o ktorom hovoril pán Danko. Ale ak sa chce dať niekto očkovať, je povinnosťou štátu mu to umožniť. A to je jedno či to je vakcína proti covidu alebo tetanu, šarlachu a podobne. Takisto Tomáš Drucker nemôže povedať, že mu prekážajú mimovládne organizácie v školstve, keď v školstve pôsobí aj cirkev, aj rôzne neziskové organizácie, ktoré pomáhajú riešiť zlý psychický stav detí. Preto beriem tieto vyjadrenia ako prejav osobného názoru, ale nemyslím, že by to malo naznačovať, že táto vládna koalícia sa čoskoro rozpadne. Potom aká by bola iná alternatíva ak by SNS vládu povalilo? Mohla by vzniknúť len vláda s Progresívnym Slovenskom, KDH a SaS ak by sme s tým súhlasili alebo by sme museli pristúpiť k predčasným voľbám. Slovensko ale potrebuje minimálne na štyri, ak nie na osem rokov stabilitu, aby sme sa vymotali z vážnych problémov, ktoré nám predchádzajúce vlády zanechali.
Aké sú vašej vzťahy s Andrejom Dankom?
Dnes už nie som súčasťou Smeru, dnes som predseda samostatnej politickej strany a teda relevantný partner, ktorý má také isté slovo v rámci koalície ako oni dvaja a musím povedať, že s pánom predsedom Dankom sa pravidelne stretávame, telefonicky operatívne vieme riešiť, čo treba. V našej komunikácii nie sú žiadne problémy. Ja som človek, ktorý nenosí v sebe minulosť a ja sa nebudem vracať k tomu, či pán Danko na mňa napísal nejaký status v minulosti alebo či ma nejako kritizoval. Dnes sme koaličnými partnermi, pokiaľ budeme spoločne hľadať cesty ako pomôcť Slovensku a ľuďom, tak ja toto viem vždy nechať úplne bokom a správať sa maximálne profesionálne.
Už teraz sa začína špekulovať o vašej kandidatúre na prezidenta Slovenskej republiky. Vychovávate si v strane nového lídra?
Začnem od konca. Za tri roky sa mi spolu s kolegami podarilo vybudovať stranu, ktorá má viac ako dva a pol tisíca členov po celom Slovensku. Máme štruktúry v každom jednom okrese, vyhrali sme, keď nepočítam nezávislých kandidátov, regionálne a komunálne voľby, máme najviac starostov s našou podporou, takže strana je veľmi hlboko zastabilizovaná naprieč celým Slovenskom. Prevzali sme zodpovednosť za sedem rezortov vo vláde. A sú to tie najťažšie rezorty, ktoré najviac ovplyvňujú život človeka. Takže si myslím, že strana, pokiaľ sa bude dariť aj našim ministrom a budú ukazovať profesionalitu a odbornosť, má šancu ešte zlepšiť svoj volebný výsledok v nadchádzajúcich voľbách.
Ako je to s vašou kandidatúrou?
V strane sme túto možnosť nezavrhli. Je to viac osobné rozhodnutie ako stranícke, aj keď strana sa musí pozerať na to, čo sa s ňou môže diať. Budem pozorne sledovať spoločenskú situáciu. Nie som človek, ktorý sa niekde nasilu pchá. Som ochotný všade, kde som povolaný alebo kde mi ľudia dajú dôveru, pracovať na maximum a tak, aby sa za mňa nemuseli hanbiť ani doma, ani v zahraničí. Ak by som cítil, že mi občania budú vyjadrovať podporu a dôveru, že by chceli prezidenta, ktorý by bol prezidentom ľudí, ktorý sa zastane občanov tejto krajiny, takúto možnosť pripúšťam. Ale definitívne rozhodnutie padne až o niekoľko týždňov.
Ale vy tú podporu máte, hovoria o tom prieskumy…
Urobím to až vtedy, keď to nepocítim len v prieskumoch, ale aj v uliciach reálne od živých ľudí. V rámci kampane som prešiel celé Slovensko. Takže či by som to zvládol, myslím si, že tých politických skúseností už mám za sebou toľko, že by som pravdepodobne dokázal dôstojne zastať takýto úrad, ale treba mať pred tým obrovskú pokoru, rešpekt. A ešte raz: o tom, kto bude slovenským prezidentom, rozhodnú občania tejto krajiny. Ak naozaj budem cítiť podporu, že ľudia by si želali, aby bol Peter Pellegrini prezident, tak by som to naozaj veľmi vážne zvažoval.
Matúš Šutaj Eštok si ako nový minister vnútra vyslúžil okamžitú kritiku opozície. Je v poriadku, že urobil také expresné zmeny, prakticky ani nie 24 hodín po nástupe do funkcie vo vedení polície?
Minister vnútra, aj vzhľadom na typ toho ministerstva, musí konať rýchlo a má moju plnú podporu. Chápem, že sa to niekomu nemusí páčiť, ale ide len v zmysle svojich kompetencií. Postupoval presne v zmysle zákona, ktorý ministrovi ukladá povinnosť jednoducho postaviť mimo službu policajta, ktorý je obvinený alebo podozrivý z trestného činu. Minister vnútra je právnik, a tak ako ho poznám, on si svoje kroky veľmi dobre premyslel, odkonzultoval a nemyslím si, že urobil niečo, čím by porušil zákon. A to čo predvádza opozícia je hysterické. Je až smiešne, že sa niektorí nehanbia postaviť sa na tlačovú konferenciu a hovoriť o ohrození právneho štátu. Na konaní pána ministra som nezhliadol ani jeden náznak, že chce ovplyvňovať akékoľvek vyšetrovanie alebo mariť vyšetrovanie. A personálne výmeny sú v jeho kompetencii. Bude vymenovaný nový policajný prezident a ten si už urobí potom poriadky aj v NAKA aj v ďalších iných podriadených organizáciách.
V čase keď ste boli premiérom, ste s Denisou Sakovou pripravili nový spôsob voľby policajného prezidenta, ktorý potom Igor Matovič vrátil späť, respektíve jeho vládna koalícia. Je táto voľba nastavená momentálne správne?
Aj vtedy som hovoril, že ak má mať minister zodpovednosť za chod policajného zboru, tak musí mať právo menovať si šéfa polície. Ale my sme podľahli tlaku opozície, tlaku OĽaNO, médií. Bola to situácia po vražde novinára, tak som povedal dobre, nikto nesmie mať podozrenie, že to bude politický nominant, preto sme zmenili zákon tak, ako si to želali. Celým výberovým konaním potom prešiel nebohý generál Lučanský, ktorý ukázal, že bol profík vo svojej pozícii. No a prvé čo urobila demokratická vláda pod vedením Igora Matoviča a spol. bolo, že okamžite zrušili tento spôsob a vyhlásili, že predsa minister vnútra musí mať priamu kompetenciu. Samozrejme, že to teraz už necháme tak. Keď to vyhovovalo im, prečo by nemalo nám?
A čo zahraničnopolitické smerovanie. Ako predseda parlamentu máte významné postavenie. Je so Smerom toto smerovanie jednoznačné? Je tu napríklad Ľuboš Blaha, ktorý zvesil fotografiu pani prezidentky a vložil vlajku únie do skrine. Ako to vnímate?
Naozaj ma mrzí, čo spravil pán podpredseda parlamentu. Urobil to v budove parlamentu, nie vo svojom byte, kde si môže robiť čo chce. Táto krajina je ekonomicky závislá od Európskej únie, chceme v maximálnej miere vyčerpať 15 alebo 16 miliárd z eurofondov, šesť a pol miliardy z plánu obnovy. Takže na jednej strane peniaze sú nám dobré a na druhej strane niekto teatrálne dáva preč vlajku. Môžem mať výhrady k fungovaniu Európskej únie, môžem kritizovať pani prezidentku tak ako to vždy aj robím, ale slušne, dôstojne. Prečo mám teraz vlajku teatrálne dávať do skrine alebo zvesiť zo steny prezidentku, keď je to normálne súčasť nášho štandardu a fungovania? Toto keď videli deti na základnej alebo strednej škole, ktorým ak sa nepáči riaditeľ, tak zvesia jeho fotografiu a hodia do koša a dajú si tam Che Guevaru? To je aký vzor? Myslím si, že to bolo trápne, detinské, zbytočné. Chcem uistiť každého občana tejto krajiny, že v oficiálnych priestoroch Národnej rady bude vždy visieť aj štátna aj európska vlajka a bude vždy tam, kde má visieť aj portrét prezidenta bez ohľadu na to, kto ním bude.
Poďme ešte k sociálno-ekonomickej situácii. Vy ste mali pomerne silný program. Čomu sa prioritne budete venovať?
Som veľmi rád, že v čase, keď sme robili tento rozhovor, minister práce Erik Tomáš oznámil, že bude zavedený plnohodnotný 13. dôchodok vo výške priemerného dôchodku, ktorý už bude budúci rok vyplatený všetkým seniorom. Navyše ešte hľadá spôsoby, aby seniori do konca roka dostali vyplatenú nejakú dodatočnú dávku. Ďalšou prioritou je garancia dobrých cien energií a dostatok energetických nosičov na budúci rok. To je priorita Denisy Sakovej ako ministerky hospodárstva. Musíme sa venovať aj rodinám s deťmi. Dvestoeurový zázrak z dielne Igora Matoviča nedostáva každé jedno dieťa a rodina. Sú napríklad živnostníčky, ktoré mesačne fakturujú tisíc eur, sú samoživiteľky a majú deti a nedostanú dvesto eur na každé dieťa, lebo sú v zákone chyby, čiže to musíme opraviť, nie rušiť, ale vylepšiť. Osobne pociťujem obrovský morálny dlh aj voči rodinám, ktoré sa starajú alebo majú v rodine zdravotne ťažko postihnuté, či už dieťatko alebo dospelého človeka, aby mali maximálnu pomoc pri preplácaní úkonov, rehabilitácií, lekárskych pomôcok a tak ďalej. Takže roboty ako na kostole.
Ste pripravení napĺňať tieto ciele?
Keď som sa na svojich ministrov pozeral v prezidentskom paláci, v akej sú kondícii v dobrom veku a s primeranými skúsenosťami, som presvedčený, že budú predstavovať tú dobrú časť vlády Slovenskej republiky.
Nakoľko je problematická momentálne inflácia? Sme na tom v eurozóne najhoršie – 8,2 percenta. Budú sa dať naplniť ciele vášho sociálneho programu?
Určite áno. Konsolidácia musí byť primeraná stavu verejných financií, ale aj kvalite života ľudí. Nemôžeme konsolidovať tak, aby sme zhoršili už tak ťažkú životnú situáciu ľudí a vybraných skupín. Dobrým mixom solidarity, kedy by sa bohatšie firmy alebo aj bohatší ľudia mali podieľať na tom, aby pomohli tým slabším a pomohli krajine dostať sa z týchto problémov dokážeme postaviť taký rozpočet, ktorý neohrozí budúcnosť Slovenska z ekonomického pohľadu a zároveň bude garantovať každý rok zlepšenie životnej úrovne ľudí na Slovensku.